احداث پالایشگاه در اندونزی با دانش ایرانی، کسب دانش فنی فراوری بنزین بر اساس استاندارد یورو 4 و 5

به گزارش مجله هدیه، معاون فناوری و روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه این پژوهشگاه علاوه بر سوریه در کشور اندونزی پالایشگاه راه اندازی نموده است، گفت: این پالایشگاه با دانش ایرانی احداث شده است.

احداث پالایشگاه در اندونزی با دانش ایرانی، کسب دانش فنی فراوری بنزین بر اساس استاندارد یورو 4 و 5

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با قیمت تورهای بالی همراه شوید و شگفتی های جزیره آتشفشانی بالی اندونزی را از نزدیک شاهد باشد.

دکتر منصور بزمی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در مورد اجرای پروژه های برون مرزی پژوهشگاه صنعت نفت، اضافه نمود: ما علاوه بر ساخت پالایشگاه در کشور سوریه اقدام به طراحی و ساخت پالایشگاه دیگری در کشور اندونزی کردیم که این پروژه تکمیل و تحویل کارفرما شد.

وی با تاکید بر اینکه ما به دنبال این هستیم که پروژه های برون مرزی پژوهشگاه صنعت نفت را گسترش دهیم، اظهار کرد: بر این اساس به دنبال ارتقای کیفیت فناوری های فراوریشده در این پژوهشگاه هستیم.

بزمی با اشاره به فناوری های فراوریشده در حوزه های مختلف صنعت نفت، خاطر نشان کرد: فناوری های پالایشگاه های نفت و گاز از جمله این فناوری ها است. مهمترین فرآیند در پالایشگاه های گاز فرآیند شیرین سازی گاز است که این فرآیند با حلال ایرانی به نام پارسی سل انجام می گردد.

وی با اشاره به فناوری های فراوری شده در حوزه پالایشگاهی، خاطر نشان کرد: ایجاد واحدهایی چون مرکاپتان زدایی (ﺟﺪاﺳﺎزی ﺗﺮﮐﯿﺒﺎت ﺣﺎوی ﺳﻮﻟﻔﻮر) و واحد آیزومریزیشن (isomerization) برای فراوری بنزین را در دستور کار داریم که واحد صنعتی فراوری بنزین در پالایشگاه اراک راه اندازی شده است.

معاون فناوری پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه راه اندازی واحد مرکاپتان زدایی مراحل نهایی راه اندازی را طی می نماید، ادامه داد: علاوه بر آن واحد فراوری اودورانت (odorant) را در دستور کار داریم که آماده راه اندازی است و امیدواریم یکی دو ماه آینده راه اندازی گردد.

به گفته وی، اودورانت ماده ای برای بودار کردن گاز طبیعی و یا گازمایع است. چراکه گاز طبیعی بخودی خود فاقد بو است و در این حالت در صورت نشت، خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت؛ از این رو با تزریق ماده اودورانت به جریان گاز طبیعی و یا گاز مایع به عنوان یک ماده هشداردهنده استفاده می گردد.

فراوری بنزین استاندارد یورو

بزمی، فراوری سیالات حفاری را از دیگر دستاوردهای پژوهشگاه نفت نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن به منظور ارتقای کیفیت فناوری های فراوری شده تعاملات خارجی را گسترش دادیم. به عنوان مثال در حوزه توسعه دانش فنی LNG (گاز طبیعی مایع) با کشور کره جنوبی پروژه های مشترک داریم.

بزمی با تاکید بر اینکه پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه فراوری بنزین واحدهای صنعتی راه اندازی نموده است، خاطر نشان کرد: یکی از این واحدها در پتروشیمی شازند با ظرفیت روزانه 10 هزار بشکه بنزین راه اندازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه بنزین فراوری شده در این واحد صنعتی با دانش فنی پژوهشگاه است، اظهار کرد: دانش فنی ما برای فراوری این بنزین بر اساس استانداردهای یورو 4 و 5 است.

شناسایی منابع شیلی

معاون فناوری پژوهشگاه صنعت نفت باتاکید بر اینکه کشور دارای منابع هیدروکربوری نفت و گاز متعددی است، گفت: علاوه بر آن منابع شیلی نفتی نیز در کشور وجود دارد که مطالعاتی برای شناسایی این منابع شروع شده است که طرح مروارید (مطالعه منابع هیدروکربوری در خشکی) به منظور شناسایی منابع دیگر غیرمتعارف نفت و گاز اجرایی شد.

وی با تاکید بر اینکه در این مطالعات منابع جدید شیلی کشف شد، خاطر نشان کرد: در فاز اول محل های منابع غیرمتعارف نفت و گاز شناسایی شد و در مرحله دوم درصدد شناسایی مقادیر نفت و گاز این منابع هستیم.

بزمی با تاکید بر اینکه این مطالعات با همکاری شرکت مدیریت اکتشاف اجرایی شد، افزود: با توجه به منابع نفتی موجود در حال حاضر سیاست وزارت نفت مبتنی بر استخراج، برداشت و بهره برداری از این منابع نیست، ولی شناسایی این منابع را در دستور کار دارد.

به گفته وی در این مطالعات وجود منابع غیرمتعارف گازی در دشت لرستان و دریای عمان به اثبات رسیده است.

حضور 3 شرکت دانش بنیان در پژوهشگاه نفت

معاون فناوری پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به فعالیت 3 شرکت دانش بنیان در این پژوهشگاه، گفت: یکی از این شرکت ها در حوزه مهندسی فعال است که طرح های ملی و بین المللی را اجرایی نموده است.

وی با اشاره به طرح های اجرایی شده از سوی این شرکت در پالایشگاه های تهران و تبریز، ادامه داد: شرکت دیگر ما در زمینه نانو و ترکیبات نانو فعالیت خود را شروع نموده و به تازگی سهام بخش خصوصی این شرکت از سوی یک شرکت بزرگ کاتالیست سازی ایرانی خریداری شده است.

بزمی با بیان اینکه در حال حاضر یک واحد فراوری کاتالیست برای فراوری انواع نانو لوله های کربنی و سایر اکسیدهای نانو ساختار در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد که با ادامه این فعالیت ها به سمت فراوری نانو مواد مورد احتیاج کشور و کاتالیست های نانو ساختار گام های موثری برداشته گردد.

معاون روابط بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به فعالیت سومین شرکت دانش بنیان این پژوهشگاه گفت: این شرکت در حوزه فراوری مواد شیمیایی پروژه هایی را اجرایی نموده و در حال حاضر این شرکت در حال راه اندازی واحدی برای فراوری روغن سنتزی کمپرسورهای CNG است.

به گفته وی واحد فراوری روغن CNG در یزد در حال احداث است.

بزمی با تاکید بر اینکه فعالیت شرکت های دانش بنیان در کشور نوپا هستند، گفت: رشد این شرکت ها در پژوهشگاه آهسته بوده است، ولی این شرکت ها در حال رشد هستند و امیدواریم در سال های آینده شاهد فراوری محصولات بیشتر از این شرکت ها باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 713

به "احداث پالایشگاه در اندونزی با دانش ایرانی، کسب دانش فنی فراوری بنزین بر اساس استاندارد یورو 4 و 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث پالایشگاه در اندونزی با دانش ایرانی، کسب دانش فنی فراوری بنزین بر اساس استاندارد یورو 4 و 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید