آغاز تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی تا انتها دولت دوازدهم

به گزارش مجله هدیه، وزیر نفت گفت: در صورتی که تجهیزات فناورانه مورد نیاز فاز 11 پارس جنوبی را وارد کنیم پیش بینی می شود از این فاز تا سرانجام سال 1400 تولید اولیه گاز داشته باشیم.

آغاز تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی تا انتها دولت دوازدهم

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بیژن زنگنه عصر امروز شنبه 5 دیماه در حاشیه جلسه با رؤسا و اساتید دانشگاه های کشور، در جمع خبرنگاران در ارتباط با آخرین شرایط فاز 11 پارس جنوبی گفت: در این فاز شرکت ایرانی که در این کنسرسیوم حضور داشت فعالیت خود را آغاز کرده است. جکت مورد استفاده در این فاز در حال اصلاح است. البته این شرکت ایرانی پیش از این جکت این فاز را ساخته است، اما به دلیل تغییر حجم و وضعی که قرار است این جکت متحول شود باید آن را اصلاح می کرد.

وی اضافه نمود: قرارداد های مورد نظر و مناقصات مربوطه در این فاز در حال انجام و پیگیری است. کالا های فناورانه مورد استفاده در این پروژه نیز باید از طریق واردات تأمین شود و امیدواریم تا آخر فعالیت دولت کنونی یک تولید اولیه از این فاز تا پایان فعالیت دولت کنونی داشته باشیم، این در حالی است که رقم معهود برای تولید این فاز یک میلیارد فوت مکعب است. البته اگر تجهیزاتی که باید برای این فاز از خارج کشور تأمین کنیم را بتوانیم وارد کنیم.

این مقام مسئول در ارتباط با علت کاهش صادرات 27 درصدی گاز به عراق گفت: علت این کاهش مسائل فنی بوده و ایران محدودیتی در تأمین گاز برای صادرات به عراق ندارد.

زنگنه درباره اینکه آیا عراقی ها هزینه گاز دریافتی از کشور را می پردازند، گفت: خیر، عراقی ها تا به امروز هزینه ای برای گاز دریافتی به ما نپرداخته اند.

وزیر نفت با اعلام اینکه رئیس انستیتو نفت دانشگاه تهران خبر های خوشی برای افزایش بازیافت میادین نفتی ایران داشته اند، توضیح داد: طبق قولی که رئیس این انستیتو به ما داده است قرار است لایه نفتی سروک شاهد افزایش 10 درصدی ضریب بازیافت باشد. این در حالی است که ضریب بازیافت کنون این لایه حدود 5 تا 6 درصد است.

رکورد تولید گاز به زودی شکسته می شود

زنگنه با بیان اینکه به زودی رکورد تولید هزار میلیون مترمکعب گاز در روز را شکسته و به طور رسمی و طی مراسمی آن را اعلام می کنیم، گفت: در حال حاضر نیز تولید گاز بالا بوده و رقم قابل توجهی است منتها مصرف نیز بالا است.

این مقام مسؤول میزان مصرف روزانه گاز خانگی را در حال حاضر بیش از 600 میلیون مترمکعب دانست و ادامه داد: روزانه بیش از 850 میلیون مترمکعب گاز تحویل شبکه سراسری می شود. مصرف گاز در کشور بالا است. گاز ادارات دولتی در صورت مصرف بی رویه قطع می شود، اما طبیعتاً نمی توان گاز خانه ها را قطع کرد.

به گفته وزیر نفت در طراحی شبکه گاز، اولویت ما این است که بخش خانگی و عمومی دچار مشکل نشوند و صنایع کوچک و عمده و نیروگاه ها در اولویت های بعدی قرار دارند.

زنگنه گفت: از دوستان وزارت نیرو خواهش کرده ایم در شرایط فعلی، نه تنها بر میزان صادرات برق اضافه نکنند، بلکه حتی آن را کاهش دهند، چون انصاف نیست به این منظور از گازوئیل استفاده شود.

وی درباره تخلف جایگاه های سوخت نیز گفت: اگر با تخلفی روبرو شدید، حتماً به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منعکس کنید، زیرا علاوه بر جرم کیفری، شرکت پخش نیز شیوه هایی برای برخورد با جایگاه های متخلف دارد. ضمن اینکه مردم هم باید در سوختگیری دقت کافی داشته باشند.

وزیر نفت درباره برخی مسائل موجود در تأمین ال پی جی نیز گفت: مشکل اصلی در این زمینه، افزایش مصارف خودروهاست، زیرا پس از افزایش قیمت بنزین، بسیاری از خودرو ها به دلیل کمتر بودن قیمت ال پی جی نسبت به بنزین به سمت استفاده از ال پی جی روی آوردند. به این منظور صادرات ال پی جی را متوقف کرده ایم، اما این مشکل با افزایش عرضه هم حل نخواهد شد، زیرا هرچه عرضه شود، مصرف می شود.

این مقام مسؤول درباره اینکه آیا نمی توان ال پی جی را به صورت سازماندهی شده و رسمی وارد سبد سوخت کرد، توضیح داد: چنین امکانی نیست چرا که حدوداً هم قیمت بنزین می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 790

به "آغاز تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی تا انتها دولت دوازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز تولید گاز از فاز 11 پارس جنوبی تا انتها دولت دوازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید