40 درصد لاک پشت های جهان در آستانه انقراض

به گزارش مجله هدیه، 40 درصد از 400 گونه و زیرگونه لاک پشت دنیا در معرض تهدید انقراض قرار دارند.

40 درصد لاک پشت های جهان در آستانه انقراض

به گزارش ایسنا، الهام آبتین با اشاره به این که از سال 1990 میلادی (1369 شمسی)، روز 23 ماه مه (دوم خرداد) به عنوان روز دنیای لاک پشت نامگذاری شده است، گفت: بیش از 400 گونه و زیرگونه لاک پشت در دنیا وجود دارد که از این تعداد حدود 40 درصد آن ها در لیست سرخ اتحادیه دنیای حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان گونه های در معرض تهدید قرار گرفته اند.

این کارشناس محیط زیست با بیان این که گونه های مختلف لاک پشت موجود در دنیا در 14 خانواده جای دارند، گفت: از بین همه گونه های موجود در دنیا، هفت گونه از لاک پشت ها جزو گونه های دریایی و آب شور و بقیه آن ها متعلق به آب شیرین و یا زیستگاه های خشکی هستند.

این متخصص حوزه تنوع زیستی با بیان این که در ایران 10 گونه لاک پشت از شش خانواده وجود دارد، شرح داد: پنج گونه از لاک پشت های موجود در ایران در گروه دریایی جای می گیرند که شامل لاک پشت های سبز، سرخ، عقابی زیتونی و پشت چرمی است. همچنین دو گونه از لاک پشت های ایران متعلق به خانواده لاک پشت های خشکی هستند که لاک پشت مهمیزدار و لاک پشت افغانی نامیده می شوند و یک گونه لاک پشت آب شیرین با نام لاک پشت فراتی متعلق به خانواده لاک پشت لاک نرم در ایران وجود دارد که تنها در خوزستان دیده می گردد. افزون بر اینها دو گونه از خانواده لاک پشت های برکه ای در ایران وجود دارد به نام های لاک پشت خزری و لاک پشت برکه ای اروپایی.

آبتین در ادامه با تاکید بر این نکته که روز دنیای لاک پشت با هدف افزایش آگاهی عمومی برای حمایت و حفاظت از این گونه جانوری نامگذاری شده است، گفت: لاک پشت ها با توجه به شکل ظاهری، عملکرد و صندلی اکولوژیک نقش قابل توجهی در تنوع زیستی دنیا ایفا می نمایند. نامگذاری روزی برای لاک پشت ها، با این هدف است که ضمن افزایش آگاهی در خصوص خطرات و تهدیدات لاک پشت ها، اقدامات حفاظتی برای حفظ و نگهداشت جمعیت گونه های لاک پشت در معرض خطر انقراض و در معرض تهدید بیشتر و جدی تر گردد.

این کارشناس تنوع زیستی و محیط زیست در خاتمه تهدیدهای لاک پشت ها را در ایران و دنیا برشمرد و گفت: تخریب زیستگاه های آبی و خشکی، آلودگی زیستگاه های تالابی و اقیانوس ها، توسعه فعالیت های منجر به گرمایش زمین، تجارت غیرقانونی و برداشت تخم گونه های لاک پشت، تخریب پوشش گیاهی در زیستگاه های خشکی، ورود گونه های لاک پشت غیر بومی به زیستگاه های گونه های بومی مورادی است که بقای لاک پشت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 201

به "40 درصد لاک پشت های جهان در آستانه انقراض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد لاک پشت های جهان در آستانه انقراض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید