کشف مکانیسم جدیدِ آلزایمر

به گزارش مجله هدیه، در حال حاضر، میلیون ها نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. پروتئین تاو که در نورون های دستگاه عصبی مرکزی فراوان هستند، در صورت از دست دادن کارکرد خود می توانند عامل اصلی بروز آلزایمر باشند.

کشف مکانیسم جدیدِ آلزایمر

پژوهشگران ژاپنی در بررسی های خود، مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که در بروز بیماری آلزایمر نقش دارد. پژوهشگران دانشگاه متروپولیتن توکیو (TMU)، مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که خوشه های پروتئین تاو (tau protein) به واسطه آن در مغز ایجاد می شوند.

این پژوهش نشان می دهد که بروز جهش خاصی در یک آنزیم موسوم به MARK4 می تواند ویژگی های پروتئین تاو را تغییر دهد و امکان متراکم شدن آن را تغییر دهد و آن را نامحلول تر سازد. شاید نتایج این پژوهش بتواند به ارائه درمان های غیرمنتظره ای منجر شود.

آلزایمر، طوری است که زندگی بیمار را تغییر می دهد و او را ناتوان می کند. در حال حاضر، میلیون ها نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. پروتئین تاو که در نورون های دستگاه عصبی مرکزی فراوان هستند، در صورت از دست دادن کارکرد خود می توانند عامل اصلی بروز آلزایمر باشند.

تولید بیش از اندازه این پروتئین می تواند تراکم قابل توجهی از آن ها را پدید آورد که چسبندگی دارند. این تراکم چسبنده می تواند به مرگ نورون ها، نقص حافظه و همچنین نقص در عملکرد حرکتی منجر شود. درک دلیل و مکانیسم ورای این فرآیند می تواند به ارائه درمان های جدید و راه هایی برای پیشگیری از آلزایمر کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، نقش آنزیم MARK4 را در بروز بیماری آلزایمر مورد بررسی قرار دادند. هنگامی که عملکرد همه چیز عادی باشد، پروتئین تاو، بخش مهمی از ساختار سلول یا اسکلت سلولی به شمار می رود.

مسائل هنگامی آغاز می شوند که ژن مربوط به آنزیم MARK4 دچار جهش می شود. پژوهش های پیشین سعی کرده اند تا ارتباط این موضوع را با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر نشان دهند، اما دلیل آن تعیین نبود. پژوهشگران در این پروژه جدید، این جهش ها را به صورت مصنوعی به مگس سرکه ارائه کردند، زیرا این نوع مگس می تواند مانند انسان به تولید پروتئین تاو بپردازد. سپس به بررسی عملکرد پروتئین در این جانداران پرداختند.

بررسی ها نشان داد که جهش در آنزیم MARK4 می تواند تغییراتی را در پروتئین تاو پدید آورد و یک شکل آسیب شناسی از تاو ایجاد کند. این تغییرات موجب می شوند که پروتئین تاو، خوشه های پیچیده ای را ایجاد کند که به نورون ها آسیب می رسانند.

شاید بینش های جدیدی که از این پژوهش به دست آمده اند، بتوانند به ارائه درمان های جدید و راه های پیشگیری از بروز بیماری های عصبی کمک کنند.

این پژوهش، در Journal of Biological Chemistry به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1324

به "کشف مکانیسم جدیدِ آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مکانیسم جدیدِ آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید