چگونه یکدیگر را در برابر افسردگی ایمن کنید؟

به گزارش مجله هدیه، یکی از دلایل اصلی ازدواج، داشتن فردی امن برای حمایت و همراهی است و چقدر زیبا و دلچسب است که زوجی این باور را داشته باشند که همواره یک فردی هست که اگر همه جهان به هر یک از آن ها پشت کردند، همسرش او را می پذیرد و حمایتش می نماید، دقیقا همین نکته می تواند برعکسش هم اتفاق بیفتد.

چگونه یکدیگر را در برابر افسردگی ایمن کنید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، امیر ناظرى روانشناس و مشاور درباره راه چارههای زوجین که باید در برابر افسرده شدن یکدیگر را ایمن نمایند، اظهار کرد: زوجی که نه تنها در سختی ها از همسرش حمایت نمی نماید بلکه گاهی خود فرد با عملکرد و رفتاری که نشان می دهد عاملی برای حال بد و حتی افسردگی همسرش است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اختلالات شایع خلقی افسردگی است که در میان خانم ها درصد بالاتری دارد، ادامه داد: چقدر در طی روز با همسرانی روبرو می شویم که از حال بد و افسردگی همسر خود ناراحت هستند و برای درمان مراجعه کردند در صورتی که باید قبل از وقوع اقدامات لازم را انجام داد.

ناظرى با بیان اینکه زوجی که دارای مهارت کافی در زندگی خود باشند همسر خود و حتی فرزندان خود را در برابر اختلالات روانشناختی از جمله افسردگی بیمه می نمایند، گفت: متاسفانه آن چیزی که در این روز ها بسیار رواج پیدا نموده این موضوع است که همسران تصور می نمایند تنها با هزینه کرد و قدرت اقتصادی می توانند از همسر خود حمایت نمایند و عامل حال خوب وی باشند در صورتی که خیلی از تکنیک های رفتاری وجود دارد که بدون صرف هزینه میتوانیم در روحیه همسر تفاوت ایجاد کنیم.

این روانشناس اعلام کرد: زوجین عزیز به ویژه زوجین جوان به این نکته توجه نمایند که صرف اینکه بگوییم همسر خود را دوست داریم برای خوشبختی کافی نیست این تنها آغاز یک راه پر فراز و نشیب است، ادعای عشق بدون اقدام عملی، اگر امروز از بین نرود منتظر فردایی باید بود که قطعا از بین خواهد رفت، اما چند اقدام عملی و مهارت رفتاری برای آنکه زن و شوهر بتوانند یکدیگر را در برابر افسردگی ایمن نمایند را مطرح می کنیم.

پذیرش

وی گفت: خانم و آقایی که همسر خود را بدون قید و شرط با همه نقاط ضعف و قوت پذیرفته اند و این حس را به طرف مقابل نشان می دهند به همسر خود حس عزت می دهند، زوجی که عزت نفس داشته باشند احتمال کمتری دارد که دچار اختلال افسردگی شوند.

گوش شنوا

ناظرى توضیح داد: زوج توانمند و پویا با فکر و تامل گوش شنوای خوبی دارد و با جان و دل پای درد و دل همسر خود می نشیند؛ و چقدر تلخ که بخشی از افسردگی، خیانت ها و... به خاطر همین موضع است. خانه ای که برای فرد گوش شنوا نداشته باشه، خانه نیست محلی برای اقامت موقت است و تا دلتان بخواهد بیرون پر از گوش شنوا است.

حمایت و توجه

این روانشناس با اشاره به اینکه زوج مطلع بالغانه به همسر خود توجه می نمایند و به ویژه در مسائل همسر را تنها نمی گذارند به گونه ای که طرف مقابل این حس حمایت را درک کند، ادامه داد: یادتان باشد این حس حمایت باید محسوس و مستقیم باشد تا فرد مقابل آن را لمس کند وگرنه این حس حمایت از سمت مقابل باور نمی گردد.

چشم پوشی و گذشت

وی اظهار کرد: اگر می خواهید همسر خود را وارد چرخه اختلالات از جمله افسردگی کنید از امشب هر روز خطا ها و مسائل رفتاری وی را دائم بیان کنید. زوج پویا و بالغ به جای ابراز بدون راه چاره و هر روزه ضعف های طرف مقابل، گاهی نمی بیند و رد می گردد، چرا مسائل چندساله را پتک می کنیم؟ به چه نتیجه ای رسیدیم؟ زوجین لباس یکدیگر هستند نه مچ گیر ضعف ها.

تسهیلگر و بسترساز برای اهداف همسر

ناظرى افزود: زوج بالغ و پویا، برای اهداف همسر خود سرعت گیر و مانع نیستند بلکه زمینه رشد و شکوفایی را فراهم می نمایند و اتفاقا با همین سبک رفتار همسر خود را عزت می دهند. هر زوجی که مانع شکوفایی همسر خود باشد، دیر یا زود تبعات آن را مشاهده خواهد نمود. یادمان باشد ارتقای همسر، ارتقای خود ماست.

محبت

این روانشناس با بیان اینکه محبت کلامی و عملی شاخصه خوشبختی و آرامش زوجین است، اعلام نمود: وقتی همسری این نکته را نداشته باشد از درون حس تهی بودن و طرد شدگی را حس می نماید و متاسفانه دچار حجم زیادی از افکار و باور های منفی شده و در نهایت به افسردگی منجر می گردد. پس از امروز روزانه چند دقیقه برای حال خوب همسر فکر کنیم و به جای تنها توصیه کردن به دیگران، خود عامل نشاط همسر باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1361

به "چگونه یکدیگر را در برابر افسردگی ایمن کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یکدیگر را در برابر افسردگی ایمن کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید