چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟

به گزارش مجله هدیه، مجله پزشکی دکتر سلام/ریزش مو برای بعضی افراد آزاردهنده و نگران کننده است. پیری و ژنتیک هر دو می توانند باعث ریزش مو شوند، بنابراین در نظر داشته باشید علت اصلی ریزش مو در مشخص روش های درمانی موثر است. به گزارش مدیکال نیوزتودی، این مقاله شامل چندین نکته برای جلوگیری از ریزش مو و روش های رشد مجدد مو است.

چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟

خوردن پروتئین اضافی

نتایج یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد چندین شرکت نماینده با ریزش مو پروتئین و اسیدهای آمینه کمی داشتند. محققان باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام دهند تا آنالیز نمایند آیا کمبودهای تغذیه ای به ریزش مو ارتباط دارد یا خیر.

مصرف مکمل های مولتی ویتامین

مطالعات با قدمت چندین ساله نشان می دهد ویتامین ها از ریزش مو جلوگیری می نمایند. بعضی مطالعات نقش ویتامین ها و مواد معدنی مختلف را در جلوگیری از ریزش مو مورد آنالیز قرار دادند. با این وجود نقش ویتامین ها و مواد معدنی در ریزش مو هنوز نامشخص است. با این حال، کمبود ویتامین یک عامل خطرناک برای ریزش مو به شمار می آید. بعضی ویتامین ها و مواد معدنی که می توانند به شما در جلوگیری از ریزش مو یاری نمایند عبارتند از:

سلنیوم

ویتامین B

زینک

ویتامین D

آهن

ویتامین A

ویتامین C

ویتامین E

هر فردی که قصد مصرف مکمل مولتی ویتامین را دارد باید نخست با پزشک صحبت کند. بهترین محصولات حاوی تمام یا بیشتر مقادیر توصیه شده روزانه هر ویتامین و ماده معدنی در یک دوز واحد هستند.

پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای

نتایج یک مطالعه در سال 2017 ارتباط بین مصرف گیاهان و سبزیجات در رژیم غذایی مدیترانه ای و کاهش خطر آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه را نشان داد.

امتحان ماساژ پوست سر

نتایج یک مطالعه کوچک روی 9 مرد سالم نشان می دهد هر روز 4 دقیقه ماساژ رشد مو را تحریک می نماید. این یافته ها امیدوار نماینده است، اما محققان باید این تحقیقات را در مقیاس عظیم تر انجام دهند تا مشخص گردد ماساژ پوست سر برای ریزش مو گزینه مفیدی است یا خیر.

استفاده از روغن نارگیل برای موهای آسیب دیده

نتایج یک مطالعه در سال 2018 نشان می دهد روغن نارگیل به جلوگیری از ریزش مو به دلیل آسیب نور ماوراءبنفش یا عادات غلط بهداشت فردی یاری می نماید. با این حال، برای تایید این ادعا تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است. مالیدن روغن نارگیل به پوست سر باعث تقویت مو و جلوگیری از آسیب دیدن می گردد.

مصرف داروی ضدریزش مو

چندین داروی موضعی برای جلوگیری از ریزش مو بدون نسخه در دسترس است. با توجه به آنالیز های اجرا شده در سال 2019، ماینوکسیدیل به عنوان روش درمان اصلی برای آلوپسی آندروژنتیک در مردان و زنان شناخته می گردد، ماینوکسیدیل ماده موثری در روگین است. این آنالیز نشان می دهد پزشکان بعضی اوقات از ماینوکسیدیل برای درمان سایر دلایل ریزش مو مانند ناشی از شیمی درمانی نیز استفاده می نمایند.

نویسندگان این آنالیز اظهار داشتند تحقیقات بیشتر در خصوص ماینوکسیدیل می تواند مفید باشد. فیناستراید یکی دیگر از داروهای ضدریزش موی سر است. نتایج یک مطالعه در مجله تخصصی پوست و مو در هند نشان می دهد فیناستراید برای رشد مجدد موهای سر گزینه موثری است. با این حال، فیناستراید باعث رشد مجدد مو در سایر نواحی بدن نمی گردد.

امتحان لیزردرمانی کم توان

بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2014، لیزردرمانی کم توان تراکم مو را افزایش می دهد. این امر در خصوص افرادی که به دلیل شیمی درمانی یا ریزش موی ژنتیکی مرتبط هستند اعمال می گردد. برای مشخص طول موج مناسب و مدت زمان درمان تحقیقات بیشتری ضروری است.

مراقبت از مو و پوست سر

مراقبت مناسب از مو و پوست سر به جلوگیری از ریزش مو یاری می نماید، همچنین رشد مو را بهبود می بخشد، بنابراین تمیز نگه داشتن پوست سر و مو از آسیب و ریزش مو جلوگیری می نماید. بر اساس آنالیز های اجرا شده در سال 2015، بعضی از شامپوها و نرم نماینده های دارویی می توانند از ریزش مو جلوگیری نمایند. پرهیز از درمان های سخت مانند گرما، پیچش یا حلقه زنی و رنگ نیز ممکن است یاری نماینده باشند.

استفاده از آب پیاز روی پوست سر

آب پیاز تاثیر مثبتی در جلوگیری از ریزش مو دارد. در یک مطالعه قدیمی محققان دریافتند استفاده از آب پیاز روی پوست سر به رشد مجدد مو در مردان و زنان مبتلا به آلوپسی تکه ای یاری می نماید. حدود 80 درصد از شرکت نمایندگان با استفاده از آب پیاز پس از 6 هفته بهبود یافته اند.

چرا مو می ریزد؟

موها به عنوان بخشی از چرخه طبیعی خود رشد می نمایند و در نهایت می ریزند. موها روی برس ها، بالش ها یا چاهک حمام قابل مشاهده است. بیشتر افراد متوجه ریزش طبیعی موی خود به صورت روزانه نمی شوند. ضخامت و خط مو به طور معمول ثابت می مانند. افراد بیشتر متوجه ریزش بیش از حد مو می شوند که این زمان مناسب برای اقدام است زیرا احتمال می رود به دلیل وجود یک بیماری زمینه ای رخ می دهد. علائم ریزش بیش از حد مو شامل موارد زیر است:

ریزش ناگهانی مو

از دست دادن تکه های مو

نازک شدن قابل توجه

دلایل مختلفی برای ریزش بیش از حد مو وجود دارد. یکی از علل شایع آن مربوط به ژنتیک است. بر اساس نتایج یک آنالیز در سال 2019، الگوی طاسی مردانه تا 50 درصد مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. محصولات تجاری می توانند به کاهش و درمان این نوع طاسی یاری نمایند یکی از نمونه های این محصولات روگین است. طاسی الگو با افزایش سن به آرامی رخ می دهد. بعضی از دلایل فوری ریزش مو عبارتند از:

شیمی درمانی یا پرتودرمانی

تغییرات هورمونی مانند مسائل تیروئید یا یائسگی

استرس عاطفی یا جسمی

بعضی از مدل های مو مانند بافت آفریقایی یا دم اسبی سفت

داروهای فشار خون یا سرطان

خلاصه

ریزش مو امری معمول است به ویژه طاسی الگو. افرادی که به دنبال درمانی برای جلوگیری از ریزش یا رشد مجدد مو هستند چندین گزینه وجود دارد. البته اثربخشی هر گزینه در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. قبل از آغاز درمان جدید برای جلوگیری از ریزش مو یا استفاده از مکمل ها باید با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1719

به "چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ریزش مو را درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید