چرا دیگران چشم تماشا ما را ندارند!

به گزارش مجله هدیه، برای اینکه دیگران را ترغیب کنید دوستتان داشته باشند باید به آن ها حس شنیده شدن، ارزشمند بودن و دیده شدن بدهید. اما گاهی ممکن است کارهایی بکنیم که اطرافیانمان از ما بدشان بیاید.

چرا دیگران چشم تماشا ما را ندارند!

خبرنگاران: همه مان دوست داریم دوست داشته شویم اما نمی توانیم همه را همواره راضی نگه داریم. با وجود این، گاهی در لحظه رفتارهایی را نشان می دهیم که منجر می گردد دیگران عمیقا از ما بدشان بیاید.

به گزارش راهنماتو، می توان با آگاهی از این رفتارها به راحتی از آن ها پرهیز کرد. با ما همراه باشید تا 7 اشتباهی را که در لحظه از عیار دوست داشتنی بودن تان می کاهد، با شما درمیان بگذاریم.

1.تک گویی

گپ زدن فزونین روش برای پیوند برقرار کردن با دیگران است اما گفت وگو جاده دوطرفه است. گاهی ممکن است داستانی طولانی برای گفتن داشته باشید و این ایرادی ندارد.

اما حواس تان به زبان بدن طرف مقابل باشد تا ببینید که آیا حوصله داستان شما را دارد یا نه. اگر نه، جزئیات غیرضروری را کوتاه کنید و مستقیم بروید سر اصل مطلب.

مردم معمولا دوست دارند که نظرشان پرسیده گردد، پس می توانید در خصوص مضامینی که در داستان تان مطرح شده نظر آن ها را بخواهید و دوباره آن ها را درگیر داستان تان کنید.

اما اگر دیدید آن ها هیچ میلی به شنیدن این داستان یا پاسخ دادن به پرسش شما ندارند، داستان تان را کوتاه کنید و متکلم وحده نباشید.

طبیعی است که دوستان صمیمی و اعضای خانواده خیلی بیش تر از سایرین به موضوعات مورد علاقه شما علاقه نشان دهند، با اینحال مراقب باشید که حتی در بین این جمع هم زیاده روی نکنید.

2.اشتیاق مفرط برای حرف زدن

پیش آمده که در میان مکالمه یک نفر دیگر اشتیاق زیادی به بیان حرفی که در سرتان هست نشان دهید؟ زبان بدن تان طوری است که می خواهید فوران کنید…یا حتی وسط حرف طرف مقابل می پرید …علتش آن است که می ترسید حرفی که به نظرتان گفتنش خیلی مهم است از فکر تان بپرد و فراموش کنید.

شاید جالب باشد بدانید که اشکالی ندارد اگر حرف تان را فراموش کنید. فراموش کردن خیلی بهتر از حضور نداشتن در لحظه حال و عدم تمرکز در زمانی است که فرد دیگر مشغول حرف زدن است.

حتی اگر چیزی که می خواستید بگویید را فراموش کنید، ممکن است به واسطه خوب گوش دادن به حرف های طرف مقابل چیزی را به خاطر بیاورید که از حرف قبلی خودتان بهتر است و می تواند جریان گفت وگو را تقویت کند.

اگر این اتفاق زیاد میفتد و شما واقعا داستان تان را فراموش می کنید (به علت نقص توجه یا بیش فعالی!) می توانید خیلی سریع یادداشت برداری کنید.

ممکن است این کار برای بعضی عجیب باشد اما حداقل به شما یاری می نماید روی حرف طرف مقابل متمرکز شوید و به آن ها حس شنیده و دیده شدن بدهید.

این کار برای برقراری پیوند لازم است و باعث می گردد دیگران خیلی شما را دوست داشته باشند.

3.به خود افتخارکردن های بی خاتمه

عالی است که بخواهید پیروزیت ها و پیروزی های تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. اما اگر گفت وگو فقط درباره اینکه شما چقدر خوب و پیروز اید باشد، احتمال اینکه دیگران دوست تان نداشته باشند افزایش پیدا می نماید.

درواقع اینکه فردی مدام از عالی بودن خودش حرف به میان می آورد دچار نوعی حس ناامنی است که در غالب غرور آن را نشان می دهد. این کار به برطرف حس ناامنی تان یاریی نمی نماید و به نفع تان نیست!

البته اینکه مخاطب تان چه کسی باشد هم مهم است. اگر مخاطب شما مادر یا دوستی صمیمی است می توانید با اطمینان درباره پیروزیت های غرورآفرین تان صحبت کنید. اما اگر کسی غیر از چنین افرادی است باید تعادل را نگه دارید.

4.سردی

یکی از سریع ترین راه ها برای آنکه افراد دوست تان نداشته باشند شیوه رفتاری است که به آن ها حس دوست داشته نشدن می دهد. این اتفاق می تواند حتی در صورتیکه درست نباشد رخ دهد.

شاید با خودتان فکر می کنید چرا اگر می خواهیم دوست داشته شوم چنین رفتاری می کنم؟ این دوست نداشتن های دوطرفه معمولا ناشی از شک های دوطرفه است و تصادفی اتفاق میفتد.

احتمالا شخص الف نگاهی عجیب می نماید یا نظری عجیب می دهد یا لااقل شخص ب این طور تفسیر می نماید. بعد شخص ب این رفتار را مشاهده می نماید و برای محافظت از خودش سرد رفتار می نماید.

شخص الف هم این سردی را متوجه می گردد و سردی متقابلی را از خودش نشان می دهد. این چرخه به حیات خود ادامه می دهد.

چطور می توانید از چنین چیزی پرهیز کنید؟ ساده است. با هر کسی که می خواهید دوست تان داشته باشد گرم و صمیمی رفتار کنید. حتی اگر از سمت آن ها سردی احساس کردید باز هم به گرمی رفتار کنید. چون احتمالش هست که شما فقط دچار سوء تفاهم شده باشید.

حتی اگر اشتباه کنید و آن شخص عمدا با شما سرد برخورد نموده باشد یادتان باشد که تا ابد نمی توان فردی گرم، با لبخند همیشگی که دیگران برایش مهم هستند، را دوست نداشت. اما فرد سرد و بی اعتنا و بی علاقه را راحت می توان کنار گذاشت.

5.سخنرانی کردن برای دیگران درباره بایدها و نبایدها

اگر شخصی نظر شما را پرسید آن وقت آزادید که نظرتان را هر طور صلاح می دانید بیان کنید. اما اگر پیوسته دارید به دیگران تجویز می کنید که چه کار باید بنمایند و از کلمات باید و نباید استفاده می کنید، این کار از شما شخصی مغرور و متکبر می سازد که نمی توان دوستش داشت.

شاید زمانی باشد که ایده ای دارید که برای دیگران می تواند مفید باشد. اگر چنین باشد باید این ایده را در قالب واژگان مهربانانه که ناشی از محبت شماست ابراز کنید.

بنابراین به جای اینکه بگویید: باید بیش تر بیرون بری که کم تر احساس افسردگی کنی!، بگویید: شاید اگر با من بیای نمایشگاه هنری حالت بهتر بشه! پیشنهاد دادن خیلی کارسازتر از دستور دادن است.

6.انتقاد از باورها و علایق دیگران

بدتر از دستور دادن به آدم ها در زمینه باید و نبایدها، آن است که به آن ها بگویید چگونه فکر نمایند. اغلب آدم ها باورهای شان را در حصار سینه های شان مخفی می نمایند و اگر شما آن ها را قضاوت یا از آن ها انتقاد کنید، این باورها را تنگ تر به حصار سینه می فشارند.

وقتی از باورهای آدم ها انتقاد می کنید مثل آن است که به آن ها می گویید آدم بدی هستند یا آن ها را تحقیر می کنید.

بین گفت وگوی سالم و غلط پنداری باورهای آدم ها که باعث می گردد با شما بیگانه شوند فرق بگذارید. این کار باعث نمی گردد که آن ها به باورهای شما گرایش پیدا نمایند، درعوض آن ها را منزجر می نماید.

اگر واقعا می خواهید باور جایگزینی را مطرح کنید می توانید در قالب واژگان مهربانانه بگویید. پس خشن نگویید: باورهای شما درباره خدا، آتلانتیس، بیگانگان یا سیاست یا هر موضوع بحث برانگیز دیگری غلط است، بلکه:

به حرف های آن ها گوش دهید

سعی کنید حقیقتا دیدگاه آن ها را آنالیز کنید

بعد باور خودتان را مطرح کنید

بدون آنکه بیان کنید دیدگاه یا فکر شما به دیدگاه و باور آن ها فزونی دارد

7.قطع مکالمه برای چک کردن گوشی

اگر در گفت وگویی عمیق هستید یا وقت باکیفیتی را با دیگران می گذرانید، بعد مدام با نگاه کردن به گوشی مکالمه را قطع می کنید، پس فزونین راه را برای دوست داشته نشدن انتخاب نموده اید.

مثل هر کار دیگری ممکن است حقیقتا احتیاج داشته باشیم گاهی گوشی را نگاه کنیم. اگر چنین است مودبانه عذرخواهی کنید و به طرف مقابل بگویید که چند لحظه دیگر به گفت وگو بر می شد.

اما اگر وسط یک دورهمی صمیمانه تصادفی گوشی را چک می کنید باعث می گردد طرف مقابل حس کنید برای تان مهم نیست و ارزشی برایش قائل نیستید.

سخن آخر

نکته اصلی برای اینکه دیگران را ترغیب کنید دوست تان داشته باشند آن است که به آن ها حس شنیده شدن، ارزشمند بودن و دیده شدن بدهید.

اگر در جمع به جای تمرکز روی خودتان روی دیگران تمرکز کنید، احتمالا از این تله ها پرهیز می کنید.

این کار مزیت دیگری هم دارد و آن این که شادی شما را افزایش می دهد، علتش آن است که دوست داشتنی بودن باعث می گردد از تعامل تان با دیگران لذت ببرید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 آبان 1402 بروزرسانی: 25 آبان 1402 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2345

به "چرا دیگران چشم تماشا ما را ندارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دیگران چشم تماشا ما را ندارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید