چرا ازدواج دانشجویی نه؟ ، نظرات دانشجویان در خصوص موانع ازدواج دانشجویی

به گزارش مجله هدیه، ازدواج دانشجویی با وجود آمار موفقیت بالا، از اقبال پایینی برخوردار است. برای آنالیز بیشتر دلایل این موضوع به میان دانشجویان رفتیم.

چرا ازدواج دانشجویی نه؟ ، نظرات دانشجویان در خصوص موانع ازدواج دانشجویی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط بورسیه تحصیلی نیوزیلند هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

گروه دانشگاه مجله هدیه-محمدجواد سمیعی؛ شاید برای شما هم پیش آمده باشد؛ این روز ها بیشتر جوان ها تا با شخصی که سن و سالی از او گذشته روبرو می شوند، با این سوال روبه رو می شوند که ازدواج نکردی؟! درحالی که آمار ازدواج هم چنان در حال کاهش است. سن ازدواج که از دهه چهل تا الان از حدود 20 سال به نزدیک 28 سال رسیده است و در کلان شهری مثل تهران این میانگین به 30 می رسد. البته هنوز پسرها و دخترهایی هستند که می خواهند در همان سن جوانی و همراه با تحصیل، شریک زندگی شان را پیدا نمایند.

با نگاهی کلی به آمار موجود می توان به وضوح دریافت که ازدواج دانشجویی از درصد موفقیت بالایی برخوردار است. به طور مثال آمار نهاد رهبری در دانشگاه ها نشان می دهد دربین سال های 90 تا 97 تنها حدود 6 درصد از این ازدواج ها به طلاق منجر شده است که این عدد در ازدواج های کل کشور 22 درصد است. با این که درصد موفقیت ازدواج های دانشجویی چندبرابر میانگین ازدواج های کشور است، ولی همچنان شاهد آنیم که نسبت به کل ازدواج های ثبت شده درصد پایینی دارند.

بیشتر بخوانید:

شرایط ازدواج ها و طلاق های کشور + جدول ها

برای آنالیز دلایل این استقبال پایین به میان دانشجویان می رویم تا نظرات آنان را جویا شویم.

خیلی ها با دیدن آمار پایین طلاق در ازدواج های دانشجویی تعجب کردند و برخی از دانشجوها نیز این آمار را باور نمی کردند، اما وقتی از صحت منبع آمار آگاه می شدند این سوال بزرگ برای آن ها هم پیش می آمد که واقعا دلیل خلوت بودن صف ازدواج دانشجویی چیست؟

در بین نظرات عواملی مثل شرایط اقتصادی، زیست علمی، سربازی و همچنین تنوع طلبی برخی دانشجویان از فراوانی بیشتری برخوردار هستند

احمد که دانشجو ترم پنج رشته حقوق دانشگاه آزاد است نکته خوبی را می گوید که شاید سرلیست مسائل پیش پای دانشجویان است: اولین و مهم ترین شاخصه برای تشکیل زندگی بحث اقتصادی و اقتصادی است. وقتی در جلسه خواستگاری از من شغل ثابت، خانه، ماشین و هزار چیز دیگر می خواهند، چه باید بگویم؟ تا زمانی که دانشجو هستم چگونه می توانم این خواسته ها را برآورده کنم؟ در چنین شرایطی یا باید پشتوانه اقتصادی محکمی از جانب خانواده داشته باشید، که خیلی ها از چنین امکاناتی محروم اند و یا باید از تحصیل انصراف بدهید و به درآمدزایی بپردازید. روی یاری های دولتی هم که نمی توان به آن صورت حساب باز کرد. وام ازدواج هم که با وجود افزایش آن حتی هزینه خرید یک یخچال و تلوزیون را هم تامین نمی نماید و ازطرفی برای پرداخت اقساطش با بهره ای که روی آن می گیرند تقریبا تا 20 سال باید قسط بدهیم (!) به نظر من در شرایط نابسامان اقتصادی فعلی ازدواج دانشجویی اصلا گزینه مناسبی نیست.

اما مهدی که دانشجو رشته ادبیات عرب دانشگاه تهران است نظری متفاوت دارد و با قبول این موضوع که مسئله اقتصادی بسیار مهم است می گوید: هر دانشجویی ممکن است برای خود یک سری اهداف علمی تعریف نموده باشد و در این بین ازدواج، آن هم به این شکل، می تواند یک اختلال جدی در تمرکز دانشجو برای رسیدن به آن اهداف به وجود بیاورد و موجب نابودی آینده علمی آن فرد گردد. بدون شک ازدواج در حالت عادی هم موجب درگیری های ذهنی فراوانی است، حالا فرض کنید که در شرایط غیرعادیِ دانشجویی به چه شکل خواهدبود؟ به شخصه دوستان بسیاری دارم که با وجود موفقیت در ازدواج دانشجویی یا از ادامه تحصیل باز ماندند و یا با افت جدی تحصیلی روبرو شدند و چنین چیزی اصلا خوب نیست. معتقدم در آینده فرصت های بسیار خوب و زیادی برای ازدواج وجود خواهد داشت که نباید با عجله بی مورد زندگی و آینده خود را خراب کرد.

برخی از دانشجویان معتقد هستند که بحث اقتصادی و مسائل تحصیلی قسمت کوچکی از ماجرا را به خود اختصاص می دهد و عمده علت ها در این ماجرا به مدل زیست برخی از دانشجویان در فضای بی قیدوبند دانشگاه ها و روابط متعدد که منجر به تجربه های تلخ گوناگون می گردد بستگی دارد. به طور مثال خانم ساداتی که دانشجو علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است می گوید: با وجود فضای آزاد و بی قیدوبند دانشگاه ها، اعتماد کردن بسیار کار دشواری است. وقتی می بینید که هر پسری به راحتی می تواند با هر دختری رابطه برقرار کند این زمینه ذهنی به وجود می آید که نمی گردد به هیچ دانشجویی اعتماد کرد. می دانم این نگاهم با افراط همراه است، ولی واقعا پیدا کردن یک انسان سالم و مقید بسیار کار دشواری است. عرفان که دانشجوی ترم چهار علوم انسانی دانشگاه آزاد است و در یک فضای کاملا باز تربیت شده است اینطور می گوید: فردی مثل من که خیلی هم محدودیت مذهبی ندارد و با چندین و چند دختر رابطه محبت آمیز داشته نمی تواند خود را به یک نفر محدود کند و آن تنوعی که قبلا با آن روبرو بوده به او این اجازه را نمی دهد که بتواند فقط با یک نفر در ارتباط باشد. هرچند می دانم این اتفاق اصلا خوب نیست، ولی حداقل در دوران دانشجویی به مقوله ای مثل ازدواج دانشجویی نمی توانم به این راحتی ها فکر کنم.

خانم کاقتصادی هم که دانشجوی ترم پنج رشته زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد است یک نکته مهم اضافه می نماید: شکست های عشقی و تجربه های تلخ فراوان دانشجویان در محیط دانشگاه بود. او می گوید: بسیاری از دانشجویان در دانشگاه انواع روابط را تجربه نموده اند که غالبا این تجربه ها سرانجام خوشی نداشته است و منجر به شکست های عاطفی شده است که ماحصل آن سلب اعتماد به هرگونه ارتباطی می گردد، حتی ارتباط شرعی و قانونی! این موضوع در محیط دانشگاه بسیار شایع تر از محیط های دیگر است.

بحث سربازی و کارت سرانجام خدمت مطرح شد که خیلی سفت و سخت با این موضوع برخورد کردند و گفتند ان شالله سرانجام خدمتتان را که گرفتید، اگر قسمت بود تشریف بیاورید

در این میان محمدامین که در دانشگاه آزاد در حال تحصیل در رشته الهیات است یک مشکل اساسی که تقریبا تمام پسر ها با آن دست و پنجه نرم می نمایند را افزود: موارد بسیار زیادی مثل بحث اقتصادی و حتی شرایط فرهنگی وجود دارد، ولی یک موضوع مهم که خیلی معین نماینده است و برای خودم هم دردسرساز بوده، بحث خدمت سربازی است. به طور مثال در جلسه خواستگاری خودم همه چیز خوب بود و ظاهرا هیچ مسئله ای وجود نداشت، تا این که بحث سربازی و کارت سرانجام خدمت مطرح شد که خیلی سفت و سخت با این موضوع برخورد کردند و گفتند ان شالله سرانجام خدمتتان را که گرفتید، اگر قسمت بود تشریف بیاورید. طبیعی است که یک دانشجو، سربازی نرفته است! ولی خب فرهنگ عمومی جامعه هنوز با این موضوع کنار نیامده است و بعید می دانم که به این زودی ها هم این موضوع حل گردد.

همان طور که خواندید و ممکن است هرروز در مکالمات خود با دوستان و آشنایان خود شنیده باشید، در بین دلایل دوری از ازدواج دانشجویی چند دلیل رایج وجود دارد:

1- شرایط اقتصادی 2- افت تحصیلی 3- خدمت سربازی 4- تجربیات تلخ و شکست های عاطفی. همان طور که در قانون اساسی ذکر شده، برطرف بخشی از این دلایل برعهده دولت است، و بخش دیگری از آن مربوط به نهاد های فرهنگی و همچنین همکاری عموم جامعه برای تسهیل این اتفاق است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 774

به "چرا ازدواج دانشجویی نه؟ ، نظرات دانشجویان در خصوص موانع ازدواج دانشجویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ازدواج دانشجویی نه؟ ، نظرات دانشجویان در خصوص موانع ازدواج دانشجویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید