پتوی پشمی روی برف های سوئیس

به گزارش مجله هدیه، کارشناسان محیط زیست در سوئیس برای حفظ برف های پرارزشی که در جریان تغییرات اقلیمی به سرعت آب می شوند، دست به ابتکار عجیبی زده اند.

پتوی پشمی روی برف های سوئیس

به گزارش خبرنگاران، کارکنان یک تفریحگاه سوئیسی در طول ماه های تابستان برای محدود کردن تأثیر گرم شدن دمای زمین روی پیست اسکی، آن را با یک پتوی پشمی می پوشانند.

کوه تیتلیس به ارتفاع 3238 متری در آلپ و یکی از محبوب ترین مقاصد تفریحی در سوئیس طی دهه های اخیر شاهد از دست دادن قسمت های وسیعی از برف و یخچال های طبیعی خود بوده است به طوری که پیش بینی شده در نیم قرن آینده همه آن ها ذوب می شود.

جیان درمس، مدیری که بررسی امنیت پیست اسکی و تله کابین این منطقه را بر عهده دارد به رویترز گفت: ما یک حفاظ از جنس پشم گوسفند را مانند یک سپر محافظتی روی یخچال طبیعی قرار می دهیم.

دولت سوئیس گفته است که اگر هیچ اقدامی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انجام نشود، 90 درصد از 1500 یخچال به جای مانده در این کشور تا پایان قرن جاری از بین خواهند رفت.

کاهش پوشش برفی در نتیجه تغییرات آب و هوایی، تهدیدی جدی برای کوه ها و یخچال های طبیعی در سراسر اروپا است. پوشش محافظتی روی یخچال طبیعی به نام راه حلی کوتاه مدت شاید بتواند تنها چند سال این فرایند را کندتر کند.

در حال حاضر حدود 100 هزار مترمربع، تقریبا به اندازه 14 زمین فوتبال را با پتوی پشمی مخصوص پوشانده اند و پس از گذشتن فصل گرما هفته ها زمان لازم است تا این لایه محافظ را جمع کنند.

کارشناسان مطالعات جوی هشدار داده اند یخچال های طبیعی آلپ ممکن است تا پایان قرن ناپدید شوند و پیامدهای ناشی از آن تمام اروپا را مستقیماً تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گزارش ایندیپندنت، از سال 1850 میلادی حجم یخچال های طبیعی آلپ حدود 60 درصد کاهش یافته است. بااین حال، آنچه شگفت آور است، سرعت آب رفتن غول های آلپ است. شبکه نظارت بر یخچال های طبیعی سوئیس گفت: تنها در دو هفته در طول تابستان 2019 میلادی 800 میلیون تُن برف و یخ از بین رفت و حتی تابستان نسبتا خنک 2020 هم سال بدی برای یخچال های طبیعی بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1827

به "پتوی پشمی روی برف های سوئیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پتوی پشمی روی برف های سوئیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید