نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت کامل از پوست

به گزارش مجله هدیه، احتمالا می دانید که کرم ضد آفتاب به کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست یاری می نماید و باعث جلوگیری از ایجاد چین و چروک مزاحم، لکه های تیره و سایر علائم پیری زودرس می گردد. کارشناسان معتقدند که مصرف ضد آفتاب قبل از بیرون رفتن از خانه و ماندن در فضای باز لازم است. بااین حال، کمتر کسی درباره نحوه استفاده از ضد آفتاب شرح می دهد. چند بار و چه مواقعی باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟ روش صحیح استفاده از این محصول مراقبتی چیست؟ در این مقاله، پاسخ این سؤالات و تمام ریزه کاری هایی که باید درباره مصرف ضد آفتاب بدانید را می خوانید.

نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت کامل از پوست

SPF ضد آفتاب و روش محاسبه آن

قبل از اینکه بخواهیم نحوه استفاده از ضد آفتاب را شرح بدهیم، باید درباره مسئله مهمی به نام SPF ضد آفتاب و نحوه محاسبه آن بدانید.

به طور کلی، دو نوع پرتو از نور خورشید جو زمین را سوراخ می نماید: اشعه های UVA و UVB. هر کدام از دو اشعه ممکن است اثرات متفاوتی روی پوست داشته باشند. اشعه های UVB انرژی بیشتری دارند و ممکن است در کوتاه مدت باعث آفتاب سوختگی های تاول زا و در طولانی مدت سرطان پوست و ملانوم شوند. اشعه UVA انرژی کمتری دارد و برخورد آن به پوست با نشانه هایی از جمله برافروختگی و برنزه شدن همراه است که زودتر خود را نشان می دهند. پرتوهای UVA که در سولاریوم هم به کار می روند، ممکن است باعث پیری زودرس، ایجاد چین و چروک و لکه های پیری شوند و از ابرها و پنجره ها (از جمله شیشه های جلوی ماشین) عبور نمایند.

سوء تفاهم رایجی که درباره فاکتور محافظت در برابر نور خورشید یا SPF وجود دارد این است که این عدد نشان دهنده مدت زمانی است که ضد آفتاب از شما در برابر اشعه های خورشید محافظت می نماید. اجازه بدهید تا یک بار برای همواره این افسانه را تکذیب کنیم. بر اساس نظر کارشناسان، SPF نسبت اندازه اشعه UVB لازم برای ایجاد آفتاب سوختگی روی پوست محافظت شده با ضد آفتاب نسبت به اندازه اشعه UVB مورد احتیاج برای ایجاد آفتاب سوختگی روی پوست بدون ضد آفتاب است.

بنابراین، SPF اندازه تابش اشعه ماوراء بنفش را تعیین می نماید، نه مدت زمانی که می توانید در فضای باز بدون احتمال آفتاب سوختگی بمانید. به عنوان مثال، یک ضد آفتاب با SPF 35 از پوست شما در برابر نور خورشید تا زمانی که 35 برابر بیشتر از آن چیزی که باعث قرمز شدن پوست شما بدون ضد آفتاب گردد، محافظت می نماید. هر چه عدد SPF بیشتر باشد، اندازه بیشتری از اشعه UV مسدود می گردد. به همین خاطر، کارشناسان استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر را توصیه می نمایند. طیف گسترده ای که اغلب در برچسب کرم های ضد آفتاب به آن اشاره می گردد به این معنی است که محصول مورد نظر از پوست در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می نماید.

چند بار در روز و چند روز یکبار ضد آفتاب بزنیم؟

قانون کلی درباره نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب و تجدید آن استفاده در هر 2 ساعت یکبار است. البته، این قانون بیشتر درباره رفت و آمد در فضای آزاد مصداق دارد. در داخل خانه، احتیاجی به تجدید ضد آفتاب نیست. وقتی داخل خانه هستید به اندازه زمانی که در فضای آزاد هستید عرق نمی کنید. وقتی جلوی کامپیوتر خود نشسته اید و به هیچ پنجره ای نزدیک نیستید، مجبور نیستید ضد آفتاب خود را تجدید کنید، مگر اینکه تا قصد ترک دفتر یا خانه را داشته باشید.

اگر در طول روز نزدیک پنجره ها یا شیشه های نورگیر سقفی هستید، بهتر است هر 4 تا 6 ساعت یک بار از آن بهره ببرید. همواره موقع خروج از خانه یا محل کار باید کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.حتی اگر فعالیت شما کوتاه باشد مانند رفت و آمد با ماشین یا پیاده روی هم باید این کار را انجام بدهید.

در مقابل، اگر برنامه روزانه شما پر از فعالیت در فضای باز باشد، باید خیلی زودتر و چند مرتبه ضد آفتاب بزنید و تجدید کنید. برای اطمینان از اینکه کرم ضد آفتاب شما همان طور که باید باشد عمل می نماید، شاید لازم باشد هر 40 تا 80 دقیقه یکبار آن را تجدید کنید.

از آن گذشته، کرم ضد آفتاب در برابر استفاده از حوله یا عرق کردن برای مدتی طولانی دوام نمی آورد. بنابراین، اگر در سفر هستید، در ساحل نشسته اید یا در آب و بیرون از آب هستید و صورت خود را با حوله خشک می کنید، باید ضد آفتاب را بیشتر و زودتر تجدید کنید. استفاده از کرم های ضدآفتاب با SPF بالاتر ممکن است باعث ایجاد احساس اعتماد بیش از حد در این موقعیت ها در فضای باز گردد و باعث گردد افراد برای مدت طولانی تری زیر نور خورشید بمانند یا آن طور که باید ضد آفتاب خود را تجدید ننمایند. بااین حال، اگر به نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب فکر می کنید، باید این کرم را صرف نظر از اندازه SPF آن بزنید یا تجدید کنید.

آیا برای تمدید ضد آفتاب باید صورت را بشوییم؟

برای تمدید ضد آفتاب احتیاجی نیست که صورت خود را بشویید. این مسئله زمانی اهمیت می یابد که صورت تان آرایش دارد و نمی خواهید آن را پاک کنید. بااین حال، اگر قبل از استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب برای پاک کردن چربی اضافی، عرق یا کثیفی، صورت خود را تمیز کنید پوست تان شادابی بیشتری خواهد داشت. می توانید پیش از استفاده مجدد از ضد آفتاب، با استفاده از دستمال مرطوب یا یک پاک نماینده ملایم سطح پوست صورت خود را تمیز کنید. پیش از تجدید کرم ضد آفتاب، از خشک بودن پوست خود مطمئن شوید.

برترین راه برای استفاده مجدد از ضد آفتاب انجام مراحل زیر است:

  • با استفاده از دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب به آرامی چربی یا عرق اضافی پوست را پاک کنید.
  • در صورت امکان از یک پاک نماینده ملایم برای تمیز کردن پوست بهره ببرید.
  • اندازه زیادی کرم ضد آفتاب را روی تمام نواحی در معرض نور خورشید قرار دهید، مطمئن شوید که این نواحی به طور یکنواخت پوشش داده می شوند.
  • اگر صورت تان آرایش دارد، از کرم BB دارای ترکیبات ضد آفتاب بهره ببرید.
  • در صورت تعریق شدید یا بعد از شنا و استفاده از حوله، کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار یا بیشتر تکرار کنید.

چه اندازه ضد آفتاب بزنیم؟

اندازه مصرف کرم ضد آفتاب ممکن است کمی گیج نماینده باشد چون عوامل متعددی بر مدت زمانی ممکن است پوست شما آغاز به آفتاب سوختگی کند تأثیر می گذارد. همه چیز از نوع پوست افراد، مدت زمانی که در بیرون خانه سپری می نمایند، زمان روز، اندازه فعالیت هایی که در فضای باز انجام می دهند تا اندازه استفاده از کرم ضد آفتاب در اولین مرتبه زدن آن بر مدت زمانی که طول می کشد تا پوست دچار آفتاب سوختگی گردد تأثیر می گذارد.

علاوه براین، آفتاب سوختگی هر فرد با دیگری فرق دارد. شاید یک نفر با 15 دقیقه زیر نور خورشید بودن دچار آفتاب سوختگی گردد اما پوست فرد دیگری پس از 30 دقیقه یا بیشتر آفتاب سوخته گردد.

شدت اشعه ماوراء بنفش نور خورشید هم در طول روز تغییر می نماید. در ساعات 10 صبح تا 3 بعدازظهر انرژی ماوراءبنفش خورشید بیش از هر ساعت دیگری است. بنابراین، اگر مثلا ساعت 7 صبح برای پیاده روی از منزل خارج شوید به همان اندازه اشعه ماوراءبنفش به پوست تان برخورد می نماید که به پوست یک فرد که برای پیاده روی 15 دقیقه در ظهر از خانه خارج شده برخورد می نماید.

کسانی که پوست روشن تر دارند در شرایط مشابه نسبت به افرادی که پوستشان تیره تر است اشعه ماوراءبنفش بیشتری جذب می نماید. دلیل این مسئله هم به ملانین یا رنگدانه های موجود در لایه بیرونی پوست مربوط می گردد. این رنگدانه ها به طور طبیعی از پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید محافظت می نمایند اما افرادی که پوست آن ها ملانین بیشتری دارد، با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید دچار آفتاب سوختگی و آسیب های پوستی بیشتری می شوند.

اندازه قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید هم روز به روز تغییر خواهد نمود. اگر از شنبه تا چهارشنبه در محل کار هستید، احتیاج شما به کرم ضد آفتاب در طول هفته بسیار متفاوت از زمانی خواهد بود که کل آخر هفته را در کنار استخر می گذرانید. با بیرون رفتن از فضای بسته و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید، ترکیبات فعال موجود در کرم ضد آفتاب تجزیه می شوند. این مواد ممکن است در طول فعالیت های روزانه با عرق یا آب هم ترکیب شوند. SPFهای بالاتر به دلیل قدرتی که دارند می توانند به شما زمان بیشتری برای آغاز آفتاب سوختگی بدهند. بااین حال، مهم نیست که SPF ضد آفتاب شما چقدر است، به هرحال باید آن را دوباره بهره ببرید. هیچ ضدآفتابی از پوست شما به مدت 8 ساعت محافظت نخواهد نمود.

آیا استفاده از ضد آفتاب دور چشم لازم است؟

پاسخ این سؤال یک بله قاطعانه است. پوست اطراف چشم شما ظریف و به اندازه قابل توجهی نازک تر از پوست بقیه قسمت های صورت است. بنابراین، استفاده از ضد آفتاب برای محافظت از پوست این ناحیه از صورت ضرورت دارد. آسیب ناشی از نور خورشید ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش دهد و باعث تغییر رنگ پوست، هایپرپیگمانتاسیون و سایر مسائل پوستی گردد. از آنجایی که پوست اطراف چشم بسیار نازک است، این نوع مسائل در این ناحیه به راحتی خود را نشان می دهند.

به همین خاطر، ناحیه اطراف چشم اغلب اولین نقطه ای است که علائم پیری در آن پدیدار می شوند. از این رو، استفاده از ضد آفتاب در اطراف چشم اهمیت دارد. بااین حال، وقتی صحبت از محافظت از چشم در برابر آفتاب می گردد، ارزش همه کرم های ضد آفتاب با هم برابر نیست. کرم ضد آفتاب دارای ترکیبات معدنی همواره یک گزینه مطمئن برای این نواحی از پوست است چون کمتر باعث تحریک چشم می گردد. این نوع کرم ها معمولا ملایم تر هستند و برای اطراف چشم برترین گزینه ها محسوب می شوند.

ترتیب زدن مرطوب نماینده و ضد آفتاب

ترتیب زدن مرطوب نماینده و ضد آفتاب هم مسئله مهمی است که باید بدانید. بر اساس قاعده ای کلی، باید از کرم ضد آفتاب به عنوان آخرین محصول در روتین مراقبت از پوست استفاده گردد. از آنجایی که محصولات مراقبتی دارای SPF به طور خاص با ترکیبات محافظ در برابر نور خورشید فرموله شده اند، استفاده از این محصولات بعد از مرطوب نماینده به جلوگیری از برخورد هرگونه اشعه مضر خورشید به پوست یاری می نماید. به عبارت دیگر، کرم ضد آفتاب و محصولات مراقبتی که دارای ترکیبات ضد آفتاب هستند را باید همواره روزها بعد از مرطوب نماینده و پیش از آرایش کردن بزنید. در شب ها هم که احتیاجی نیست نگران اشعه مضر خورشید باشید هم باید فقط از مرطوب نماینده بهره ببرید تا آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست شما باشد.

استفاده از ضد آفتاب برای تمام نواحی پوست

نحوه درست استفاده از ضد آفتاب به این ترتیب است که آن را به همه بخش های پوست خود بزنید. در واقع، تمام نواحی پوست شما که در معرض نور آفتاب قرار می گیرند باید محافظت شوند. بخش هایی از بدن مانند انگشتان پا، بخش های پایینی پا، زیر بغل، پشت گردن زیر خط موها و گوش ها به ویژه قسمت های بالایی و پشتی گوش ها مهم ترین نواحی پوست هستند که در روزهای آفتابی یا موقع آفتاب گرفتن روی آن ها ضد آفتاب زده نمی گردد.

یکی دیگر از اعضای بدن که اغلب ضد آفتاب روی آن زده نمی گردد لب ها است. لب ها هم درست مانند بقیه بخش های پوست شما در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید آسیب پذیر هستند. بنابراین، استفاده از کرم ضد آفتاب برای این عضو از بدن هم لازم است. بااین حال، نباید از ضد آفتابی که به بقیه نواحی پوست می زنید برای لب ها بهره ببرید. این کرم روی لب ها طعم خوشایندی ندارد و به هرحال، برای مدتی طولانی روی لب های شما ماندگار نخواهد بود. بالم لب دارای ترکیبات SPF برای لب ها بهتر است. این محصول مراقبتی باید غلظت بیشتری داشته باشد تا برای مدت زمان بیشتری روی لب ها باقی بماند.

برای لب ها باید از ضد آفتاب بیشتری بهره ببرید چون صحبت کردن، غذا خوردن و نوشیدن مایعات بالم ضد آفتاب را سریع تر از روی لب ها پاک می نماید.

کلام آخر

استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام روزهای سال به ویژه روزهای آفتابی اهمیت دارد. این محصول از پوست شما در برابر اشعه های مضر نور خورشید محافظت می نماید. یک ضد آفتاب خوب را باید تقریبا هر دو ساعت یکبار تجدید کرد. این محصول باید پس از تمام محصولات آرایشی بهداشتی روی پوست زده گردد تا تأثیر بیشتری داشته باشد. زدن کرم ضد آفتاب به نواحی اطراف چشم هم باعث کاهش چین و چروک این نواحی می گردد. لب ها هم یکی دیگر از اعضای بدن هستند که باید در برابر آقتاب از آن ها محافظت کرد. البته، برای لب ها بهتر است از بالم لب دارای ترکیبات ضد آفتاب بهره ببرید.

منبع: health

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 تیر 1403 بروزرسانی: 10 تیر 1403 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2360

به "نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت کامل از پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت کامل از پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید