موش ها می توانند مثل انسان خیال پردازی نمایند!

به گزارش مجله هدیه، زومیت نوشت: دانشمندان با ابداع سیستمی تازه برای آنالیز افکار موش ها دریافتند که این حیوانات می توانند فعالیت مغز خود را برای تصور مکان های دوردست کنترل نمایند.

موش ها می توانند مثل انسان خیال پردازی نمایند!

قوه تخیل یکی از پیچیده ترین و جادویی ترین عملکردهای مغز انسان است، اما تحقیقات تازه نشان می دهد که ما تنها گونه با توانایی به پرواز درآوردن چشم فکر نیستیم. یافته های یک مطالعه تازه نشان می دهد که حتی خرموش های کوچک هم این توانایی را دارند و می توانند سفرهای تخیلی را رویاپردازی نمایند و در فکر خود به مکان های غیرواقعی سفر نمایند.

خرموش ها هم مانند انسان در بخشی از مغز به نام هیپوکامپ که مسئول حافظه و تخیل است، دارای نورون هایی هستند که با نام سلول های مکانی شناخته می گردد. وقتی که جوندگان در اطراف پرسه می زنند، سلول های مکانی در پیکربندی های متغیر دائمی تحریک می گردد و محیطی را نشان می دهد که حیوان هر لحظه در آن قرار می گیرد. در واقع نقش این سلول ها بازنمایی مکان در فضا یا یک نقشه شناختی است.

حیوانات هم مانند انسان در مغزشان سلول مکانی و نقشه شناختی دارند

الگوی تحریک سلول های مکانی در هیپوکامپ انسان هم به عنوان نقشه های شناختی، یادآوری و به خاطر سپرده می گردد. انسان می تواند این نقشه ها را مانند مدل های فکری محیط های تجربه شده قبلی، در هر لحظه به خاطر آورد و تخیلاتش را دنبال کند، بنابراین این نقشه به ما اجازه می دهد که بدون حرکت دادن بدنمان در تخیلات به مکان های دوردست سفر کنیم.

محققان کنجکاو بودند که آیا ممکن است موش ها هم از توانایی مشابهی برای گذراندن فکر از نقشه های شناختی برخوردار باشند یا خیر؛ بنابراین برای انجام آزمایش یک واسط مغز و ماشین (BMI) ساختند که می تواند الگوهای تحریک سلول های هیپوکامپ حیوانات را رمزگشایی کند. سپس خرموش ها را روی تردمیل های کروی شکل قرار دادند و حرکات آن ها را به یک محیط واقعیت مجازی 360 درجه تبدیل کردند که روی صفحه ای نمایش داده می شد.

درحالی که موش ها یاد گرفتند در محدوده دیجیتال راه بروند و پاداش بگیرند، رمزگشا نیز توانست نحوه تبدیل الگوهای تحریک هیپوکامپ به حرکت در محیط را رمزگشایی کند. وقتی که واسط مغز و ماشین به مقدار کافی آموزش دید، محققان تردمیل ها را غیرفعال کردند تا موش ها بتوانند در محیط مجازی سفر نمایند و فقط با استفاده از افکارشان پاداش بگیرند.

همزمان با حرکت موش، سیستم واسط مغز و ماشین فعالیت هیپوکامپ موش را ثبت می نماید. محققان در صفحه نمایش می بینند که وقتی موش برای رسیدن به هدف حرکت می نماید، کدام نورون ها فعال می گردد. این سیگنال ها با ایجاد زمینه ای برای واسط مغز و ماشین فعالیت هیپوکامپ مغز را به اعمال روی صفحه تبدیل می نماید.

محققان در مطالعه منتشرشده نوشته اند که موش ها با کنترل هیپوکامپ خود، پیروز شدند تا مسیرهای کارآمدی برای رسیدن به هر هدف ایجاد نمایند. چونگشی لای، نویسنده مطالعه می گوید: خرموش واقعاً می تواند نمایش مکان های محیطی را بدون اینکه آنجا باشد، فعال کند. لای اضافه نمود که حتی اگر بدن خرموش به طور فیزیکی ثابت باشد، می تواند افکار فرازمانی اش را به مکان های بسیار دور بفرستد.

موش ها با کنترل هیپوکامپ مغز خود، در فکرشان برای رسیدن به هدف مسیرسازی می نمایند

خرموش ها پس از اینکه توانایی هایشان را در زمینه حرکت در محیط مجازی با استفاده از تخیل نشان دادند، به چالش کشیده شدند تا در ناحیه فکری یک شی را بردارند و حرکت بدهند. محققان این فعالیت را تمرین جِدای نامیدند. خرموش ها این بار هم بدون هیچ مسئله ای خودشان را در حال جابجایی اشیا تصور کردند.

آلبرت لی، نویسنده مطالعه می گوید: تصور کردن یکی از توانایی های قابل توجه انسان است. اکنون ما دریافتیم که حیوانات نیز از این توانایی برخوردار هستند و راهی برای پژوهش این موضوع پیدا کردیم.

نتیجه شگفت انگیز همه این آزمایش ها این است که به نظر می رسد خرموش ها هم دقیقاً مانند انسان می توانند کنترل فعالیت هیپوکامپ خود را به دست بگیرند. هنگامی که جوندگان در محیط خیالی حرکت می کردند، می توانستند الگوهای منحصربه فردی از فعالیت عصبی خود را برای چند ثانیه حفظ نمایند. بنابراین می توانند افکار خود را برای یک دوره زمانی واقعی در یک مکان ثابت نگه دارند.

تیموتی هریس، نویسنده مطالعه که از یافته های غیرمنتظره شگفت زده شده بود، گفت: نکته خارق العاده این است که چگونه خرموش ها یاد می گیرند برای مدت های بسیار طولانی در خصوص یک مکان خاص فکر نمایند. شاید تصورات ما از دامنه توجه یک خرموش ساده لوحانه باشد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 آبان 1402 بروزرسانی: 18 آبان 1402 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2344

به "موش ها می توانند مثل انسان خیال پردازی نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موش ها می توانند مثل انسان خیال پردازی نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید