مصوبه ممنوعیت خروج داده از کشور اجرایی نشد

به گزارش مجله هدیه، یک پژوهشگر فضای مجازی با بیان اینکه مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای ممنوعیت خروج داده ها از کشور توسط پیام رسان ها اجرایی نشده است، گفت: دستگاههای متولی اهتمامی برای اجرای این مصوبه ندارند.

مصوبه ممنوعیت خروج داده از کشور اجرایی نشد

امین زاده حسین مدیر گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اهمیت حفاظت از داده ها و با بیان اینکه در کشور قانون مشخصی برای حفاظت و حراست از داده ها به عنوان سرمایه های ملی وجود ندارد، در مورد اقداماتی که کشورهای مختلف در مورد صیانت و حفاظت از اطلاعات به کار گرفته اند، توضیح داد.

در اروپا سکوهای دیجیتال مسئولیت پذیر می شوند

وی با بیان اینکه کشورهای مختلف بسیاری روی موضوع حفاظت از اطلاعات و صیانت از داده تاکید دارند و برای پلتفرم ها قواعد و قوانینی مشخص می کنند، گفت: قانون مربوط به مسئولیت سکوهای دیجیتال (digital services act) در دستور کار اتحادیه اروپا واقع شده است و رئیس اتحادیه اروپا خود را موظف به تصویب آن تا پایان دوره مسئولیتش می داند.

زاده حسین با تاکید بر اینکه در این قانون قصد بر این است که همه خدمات دیجیتال قانونگذاری شوند و پیش نویس آن نیز به زودی منتشر می شود، گفت: از سوی دیگر انگلستان به مسائل مرتبط با مسئولیت سکوها و خدمات دیجیتال در حوزه محتوا ورود جدی کرده است. در گزارش اولیه منتشرشده از سوی دولت انگلستان به ایجاد یک نهاد تنظیم گر جدید با حیطه اختیارات وسیع اشاره شده است. این نهاد تنظیم گر علاوه بر حق ورود به حوزه های مختلف محتوایی، لازم است تا به الگوریتم های رسانه های اجتماعی دسترسی داشته و حتی در چیدمان هیأت مدیره این پلتفرم ها امکان دخل و تصرف داشته باشد. شکل گیری نهادهای تنظیم گر قدرتمند در جایی که قوانین قابلیت به روزرسانی در بازه های زمانی کوتاه را ندارند، به عنوان یک راه حل جدید مورد استفاده کشورها قرار گرفته است.

وی با اشاره به مقررات عمومی حفاظت از داده که تحت عنوان GDPR پیش از این در سال 2016 توسط اتحادیه اروپا به تصویب رسید و در سال 2018 اجرایی شد، گفت: مطابق این مقررات، داده ها تحت شرایط خاص اجازه خروج از مرزهای اتحادیه اروپا را داشته و فقط به مقداری که لازم است از کاربر داده اخذ شود. همچنین در مورد نحوه نگهداری داده ها و استفاده از آن ها نیز صحبت شده است. حتی در مورد نشت داده نیز مقررات گذاری اجرا شده و جریمه های سنگینی برای عدم اجرای آن در پلتفرم ها مشخص شده است.

داده ها چه ارزشی برای پلتفرم دارند؟

مدیر گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس گفت: در اهمیت بحث داده ها نیز اتحادیه اروپا به دنبال راه اندازی یک بازار واحد داده است. به این معنی که داده های شهروندان اروپایی به منزله سرمایه ملی است که هیچیک از پلتفرم ها و رسانه های اجتماعی حق ایجاد انحصار در آن را نخواهند داشت. در این بازار قصد بر این است که بر داده های شهروندان اتحادیه اروپا ارزش گذاری کنند و هرکس که بخواهد از این داده ها استفاده کند، باید هزینه آن را بپردازد. حالا این هزینه لزوماً مادی نیست، بلکه می تواند در مباحث تنظیم گری موضوعیت پیدا کند. به این معنی که پلتفرم ها در قبال داده ای که از کاربران می گیرند، وظایفی دارند و اختیاراتی را نیز به نهادهای تنظیم گر در اتحادیه اروپا، می دهند.

این پژوهشگر فضای مجازی افزود: در بحث اهمیت داده ها در آمریکا نیز الیزابت وارن سناتور آمریکایی تا جایی ورود کرد که غول های فناوری در آمریکا باید تجزیه شوند. چرا که انحصار ایجاد شده توسط این شرکت ها در بازار داده باعث از بین بردن نوآوری شده و دیگر شرکت های نوپا نمی توانند به ارائه خدمات بپردازند.

زاده حسین ادامه داد: اتفاقاتی که در اتحادیه اروپا در آنتی تراست (قوانین ضد انحصار کسب و کارها) می افتد و کمیسیون رقابت اتحادیه اروپا، جریمه های سنگینی برای غول های فناوری نظیر گوگل اعمال می کند نیز در همین رابطه رخ داده است.

وی افزود: قوانین ضد انحصار و ارزش گذاری داده ها از این جهت مورد توجه است که این کشورها معتقدند که پلتفرم ها، در ظاهر خدمات رایگان به کاربر عرضه می کنند اما در واقع، داده های کاربر را در اختیار می گیرند که از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. پس در نتیجه، پلتفرم ها و شرکت های فناوری، در قبال داده های دریافتی موظف به ارائه خدمت هستند و نمی توانند با این فرضیه که خدمات رایگان می دهند، داده های کاربر را برای هر کاربردی و بدون هیچ ضابطه و قانونی مصرف کنند.

این پژوهشگر فضای مجازی گفت: GDPR (مقررات عمومی حفاظت از داده) علاوه بر اتحادیه اروپا به دیگر کشورها نیز سرایت کرده و کشورهای دیگر نیز قوانین مشابه به آن را مورد تصویب قرار داده و اجرا می کنند.

فقدان قانون برای مسئولیت پذیری پلتفرم ها در ایران

مدیر گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس گفت: اما در کشور ما متأسفانه قوانین و مقرراتی در این باره وجود ندارد و مصوبات بخشی موجود در این زمینه نیز با بی توجهی مجریان امر روبرو می شود. چنانکه مطابق سند سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی ابلاغی مرداد ماه 1396، پردازش و ذخیره سازی داده های کاربران شبکه های اجتماعی صرفاً باید در داخل کشور انجام شود؛ اما امروز و با گذشت 3 سال از تصویب این سند، حجم وسیعی از داده های کاربران ایرانی توسط پیام رسان های خارجی از کشور خارج می شود.

زاده حسین همچنین با اشاره به مسئولیت ذاتی نهادهایی نظیر سازمان فناوری اطلاعات در این حوزه، گفت: مرکز ماهر ذیل سازمان فناوری اطلاعات به عنوان یکی از مسئولین این حوزه، باید پیگیر حراست از حقوق مردم و جلوگیری از نشت داده های کاربران در پلتفرم ها باشد. اما آنچه در عمل رخ می دهد گذشتن از حقوق کاربران پلتفرم ها به بهانه حمایت از ظرفیت های شرکت های نوآوری در کشور است.

وی با اشاره به طرح هایی که سویه هایی در مورد حفاظت از داده های کاربران جمهوری اسلامی در فضای مجازی دارد، گفت: در برخی طرح های موازی این حوزه نیز در مجلس، به موضوع مسئولیت سکوها و نهادهای تنظیم گر در حوزه خدمات پایه کاربردی اشاره شده است. اما هیچکدام از اینها به مرحله تصویب قانون نرسیده است.

این پژوهشگر فضای مجازی گفت: متأسفانه مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای ممنوعیت خروج داده ها از کشور توسط پیام رسان ها مانند دیگر مصوبات شورای عالی فضای مجازی اجرایی نشده است و دستگاه های متولی اهتمامی برای اجرای آن نداشته اند.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1558

به "مصوبه ممنوعیت خروج داده از کشور اجرایی نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه ممنوعیت خروج داده از کشور اجرایی نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید