لغو حق استفاده از پرچم پاناما برای 136 نفتکش مرتبط با ایران

به گزارش مجله هدیه، انتخاب نوشت: اداره دریانوردی پاناما، بزرگ ترین نهاد ثبت کشتی ها در جهان، حق استفاده از پرچم خود را برای 136 نفتکش مرتبط با شرکت ملی نفت ایران لغو و ثبت آن ها را متوقف کرد.

لغو حق استفاده از پرچم پاناما برای 136 نفتکش مرتبط با ایران

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه 28 دی ماه گزارش داد که این تصمیم، به خاطر افشاگری سازمان اتحاد علیه ایران هسته ای درباره استفاده ایران از امکانات ثبت نفتکش در پاناما برای دور زدن تحریم ها بوده است.

این سازمان بانفوذ و غیردولتی آمریکا روز پنج شنبه 29 دی ماه نیز در وب سایت خود گفت فهرست 140 نفتکشی را که با پرچم پاناما در نقض تحریم های آمریکا و حمل نفت ایران دخیل بوده اند، به اداره دریانوردی این کشور تحویل داده است.

جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا و عضو هیات مشاوره گروه اتحاد علیه ایران هسته ای، دوشنبه هفته جاری با انتشار مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست به نحوه استفاده ایران از پرچم پاناما و ثبت نفت کش ها در این کشور برای دور زدن تحریم های آمریکا پرداخته بود.

این سازمان آمریکایی همچنین فهرست برخی نفتکش ها را منتشر کرد که کشور لیبریا ثبت آن ها را به خاطر حمل نفت ایران متوقف کرده است و ثبت آن ها از آن پس در پاناما صورت گرفت.

اکنون اداره دریانوردی پاناما اعلام کرده است که 136 نفتکش را که طی چهار سال گذشته مستقیما در کار دور زدن تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران بوده، از فهرست شرکت های ثبت شده حذف کرده و آن ها دیگر قادر به دریانوردی با پرچم این کشور نیستند.

خبرگزاری رویترز نیز با پوشش لغو ثبت نفتکش های مرتبط با ایران، به نقل از شرکت های ردیابی نفتکش ها نوشت که محموله های نفت خام ایران در دو ماه آخر سال 2022 به بالاترین حد خود رسید و امسال شروع قدرتمندی داشت.

آمار های بخش ردیابی نفتکش های خود سازمان اتحاد علیه ایران هسته ای میزان صادرات روزانه نفت و میعانات گازی ایران در ماه های نوامبر و دسامبر 2022 را به ترتیب 1.3 میلیون بشکه و بیش از 1.4 میلیون بشکه نشان می دهد.

دقیقا مشخص نیست پس گرفتن حق استفاده از پرچم پاناما از نفتکش های مرتبط با ایران چه میزان در صادرات نفت جمهوری اسلامی اخلال ایجاد کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا بدون محاسبه هزینه های دور زدن تحریم ها و تخفیف های ارائه شده، درآمد نفتی ایران در سال 2022 را حدود 58 میلیارد دلار برآورد کرده که 49 درصد بیشتر از سال 2021 است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2244

به "لغو حق استفاده از پرچم پاناما برای 136 نفتکش مرتبط با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو حق استفاده از پرچم پاناما برای 136 نفتکش مرتبط با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید