فضاسازی ورودی های شهر سرعت گیرهایی در جذب گردشگر

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران/خراسان جنوبی از آنجا که ورودی شهر بیان کننده و شناسنامه عینی هویت و شخصیت شهر به حساب می آید و اولین نقاطی هستند که بیشتر مسافران با آن برخورد دارند بخش عمده تصویر شهر، در لحظه ورود به شهر شکل می گیرد، لذا پرداختن به مسئله ورودی شهر و توجه به کیفیت خوانایی امری اجتناب ناپذیراست.

فضاسازی ورودی های شهر سرعت گیرهایی در جذب گردشگر

اگر علاقمند به سفر با بهترین مبلغ تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، سلسله نشست های تخصصی چشم انداز صنعت گردشگری استان امروز، 26 دی ماه به همت معاونت فرهنگی واحد و مرکز گردشگری دانشجویان ایران در جهاددانشگاهی خراسان جنوبی برگزار گردید.

امروزه گردشگری بـه عنوان یکی از پر درآمدترین فعالیت های مالی محسوب می شـود کـه کشورهای مختلف دنیـا بـرای جذب هر چه بیشتر توریست بـه رقابت با یکدیگر مـی پردازنـد.

در کنار پارامترهای تاثیرگذار بسیاری کـه می تـوان برای توسعه گردشگری نـام بـرد، فضاسازی شـهری در چنـد دهه گذشته تـا بـه حـال نقـش فعالـی را در توسعه بـازار گردشـگری شهری ایفـا نموده است.

با توجه بـه اهمیت تبلیغ بـرای ایجـاد جذابیت های مورد نظر گردشگران، با بـا ایجاد نمادسازی و ایجاد برند خاص برای شهر و نیز توسعه مبادلات فرهنگی زمینه حضور گردشگران و متعاقب آن درآمدزایـی بـرای شـهر را فراهم می نماید.

همچنین امروزه با گسترش و توسعه شهرها، مبادی ورودی آن به راستاهای سریع السیر، برای تردد وسایل نقلیه موتوری تبدیل شده و زمین های مجاور آنها به کاربری های مزاحم و ناسازگار با محیط اختصاص یافته که بی نظمی و اغتشاش بصری این فضاها را تشدید می نمایند.

از آنجا که ورودی شهر بیان نماینده و شناسنامه عینی هویت و شخصیت شهر به حساب می آید و اولین نقاطی هستند که بیشتر مسافران با آن برخورد دارند بخش عمده تصویر شهر، در لحظه ورود به شهر شکل می گیرد، لذا پرداختن به مسئله ورودی شهر و توجه به کیفیت خوانایی امری اجتناب ناپذیراست.

به همین منظور خبرگزاری خبرنگاران به همت مرکز گردشگری دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان جنوبی میزگردی با حضور مسئولین شهرداری و گردشگری استان برای آنالیز فضاسازی شهر بیرجند برگزار و به کمبودها و کاستی های آن پرداخت.

توجه مورد احتیاج به بحث گردشگری صورت نگرفته است

مرتضی عربی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این میزگرد اظهارکرد: بحث گردشگری و سیما شهری موضوعای مهم و فرابخشی است که تجربیات موفقی در کشورها و استان هایی مختلف صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه این امر موضوعی فرابخشی است، اضافه نمود: گردشگری پازلی است که میراث فرهنگی جزئی از این رابطه بوده و متولی اختصاصی این امر نیست.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاکید نمود: در سیما و مبلمان شهری نقش شهرداری بسیار مهم و اثرگذارتر است و شناسایی جذابیت های بخش گردشگری به توسعه استان یاری زیادی می نماید.

وی تاکید نمود: حوزه بصری بخش جذاب بوده که همیشه در این خصوص همه صحبت می نمایند، اما در اجرا زیاد بازده خوبی نداشته است.

عربی به خروج روستاییان از روستا و کاهش سطح منابع آبی در استان اشاره نمود و گفت: در حال حاضر صنعت و کشاورزی در استان پاسخگو نبوده و بخش گردشگری و صنایع وابسته می تواند به رونق استان یاری زیادی بکند.

وی یادآور شد: توسعه این صنعت وحدت و توجه را می طلبد در حالی که همکاری فرابخشی مورد احتیاج را در استان نداریم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به جلوه های بصری گردشگری اشاره نمود و گفت: با قرار دادن تصاویری از مکان های گردشگری استان در محل ها تردد گردشگران سرعت گیرهایی در جذب و توجه به استان قرار دهیم.

در خراسان جنوبی تفرجگاه های مناسبی نداریم

عربی یادآور شد: در حال حاضر در استان تفرجگاه های مناسبی نداریم در صورتی که فردی به استانی سفر کند، جز همین موزه ها چیز دیگری برای ارائه نداریم.

وی با اشاره به اینکه تفکر و توجه های مورد احتیاج به بحث گردشگری در استان نشده است، اظهارکرد: در بحث ورودی های شهر قسمتی از ورودی ها در حریم خدمات شهری و قسمتی نیز در حریم راه و شهرسازی است و با توجه به شرایط نامناسب کنونی ورودی های شهر بیرجند باید در راستای حل این مسئله وظایف معین گردد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: میراث فرهنگی در راستای فضاسازی شهری و معرفی پتانسیل های گردشگری تصاویر خوبی تهیه و به شهرداری ارسال نموده تا در ورودی های شهر تصاویر جذابی از آثار تاریخی شهر استفاه و در زمان گذر مسافرین نیز دیده گردد.

عربی توضیح داد: بعضی کارهای خوبی از سوی شهرداری از جمله تابلوهای راهنما در مورد هتل ها و مهمانسرا ها و مناطق تاریخی شهر صورت گرفته است، اما برای معرفی بیشتر ظرفیت های استان باید از راستاهای منتهی به هتل ها و مهمانسراها نیز به عنوان ظرفیتی برای مرعفی این مناطق استفاده کنیم.

وی تاکیدکرد: بلوار پیامبر اعظم به عنوان رینگ دور شهر و راستا منتهی به هتل و مهانسرا و تردد زیاد مسافران در این راستا به عنوان مکانی برای معرفی این جاذبه ها یاری زیادی است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: می توانیم با همکاری با دستگاه های مختلف در این زمینه روحیه شادابی را به شهر تزریق و با برنامه ریزی های مدون یک لگو و برندی از شهر و استان را داشته باشیم.

عربی اضافه نمود: به دلیل وجود خلا چندین ساله در عرصه گردشگری مرکز استان عملا کاری انجام نشده و تا کنون کاریی به جایی نرسیده است.

وی اضافه نمود: در رینگ محصور نماینده شهر می توانیم جاذبه های شهری و گردشگری استان را در این مکان ها استفاده کنیم و در قسمت های ورودی شهر نیز معرفی مراکز گردشگری را داشته باشیم.

فضای شهر به سمت معرفی ظرفیت های گردشگری استان سوق داده گردد

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید نمود: با توجه به اینکه در حال حضار استان به عنوان مقصد گردشگری شناخته شده در همین زمینه زیباسازی شهری به عنوان مرکز استان به عنوان ضرورت شناخته می گردد.

عربی توضیح داد: فضای شهر باید به سمت و سوی معرفی ظرفیت های گردشگری استان سوق داده گردد.

وی خاطرنشا ن کرد: برای ایجاد روحیه شادابی در شهر و معرفی ظرفیت های گردشگری استان باید یکسری تابوها را شکست.

جاذبه های گردشگری درالمان های نوروز زنده گردد

همایون شاکری، مدیر عامل سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری بیرجند، نیز گفت: بحث تعریض ورودی شهر بیرجند از خوسف و میدان فرودگاه و زاهدان در دستور کار است، اما با باتوجه به اجرای پروژه های راه شهرسازی بعد از تکمیل این پروژه این امر انجام می گردد.

وی اضافه نمود: برنامه ریزی برای میدان فرودگاه در نظر گرفته شده است، به دلیل تغییرات در زیر ساخت ها در حال حاضر امکان انجام وجود نداشته با تکمیل پروژه های زیرساختی راه در ادامه کارها انجام خواهد شد.

مدیر عامل سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری بیرجند ادامه داد: شهرداری و سازمان پارک ها و فضای سبز همیشه بحث زیباسازی را مدت نظر داشته و به صورت فصلی انجام می گردد.

وی تاکید نمود: برای ورودی های شهر جلساتی در شورا انجام و فراخوان هایی نیز داده شده تا بعد از تکیمل فعالیت های راه و شهرسازی کارها انجام گردد.

شاکری یادآورشد: در بحث زیباسازی شهر برای فصل بهار نیز از آذر ماه فراخوان شروع تا برای سال جدید جاذبه های گردشگری و رسومات شهرستان درالمان های نوروز زنده گردد.

وی ادامه داد: آمادگی کامل داریم تا طرح های مورد نظر میراث فرهنگی با تحویل به شهرداری در مکان های در اختیار شهرداری قرار داده گردد.

مدیر عامل سازمان رفاهی و تفریحی شهرداری بیرجند با اشاره به برگزاری چندین جشنواره عکاسی کشوری با موضوع بیرجند، یادآورشد: در این جشنواره ها نیز با ورود عکاس نوعی معرفی شهر و شناسایی آن به تمام کشور وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه کشیدن گردشگر به استان احتیاجمند برنامه های بیشتری است، تاکید نمود: آمادگی داریم در راستای استفاده از ظرفیت بلوار پیامبر اعظم جلسه ای مشترک با سپاه داشته باشیم تا بتوانیم برای این منطقه نیز برنامه ریزی کنیم.

خراسان جنوبی و شهر بیرجند سرشـار از جذابیت های فرهنگی و طبیعی بوده و ظرفیت های بسیاری را برای جذب توریست دارا است، جذب توریست در کنار توسعه مبادلات فرهنگی و تعامات ملل مختلف زمینه جذب درآمد و اشتغال زایی را برای ساکنین شهرها به همراه دارد کـه ایجاد فضاسازی مناسب شهر و و سامان دادن به ورودی شهر به تحقق این امر یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 762

به "فضاسازی ورودی های شهر سرعت گیرهایی در جذب گردشگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاسازی ورودی های شهر سرعت گیرهایی در جذب گردشگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید