عوامل آلودگی هوا به روایت آمار ، کدام آلاینده ها نفس شهر تهران را گرفته اند؟

به گزارش مجله هدیه، نخستین نتایج سیاهه انتشار آلایندگی شهر تهران برای سال مبنای 1396 منتشر شد. این نتایج تا جایی اهمیت دارد که تا سال 1402 مبنای همه تصمیم گیری ها در حوزه آلودگی هوای پایتخت خواهد شد.

عوامل آلودگی هوا به روایت آمار ، کدام آلاینده ها نفس شهر تهران را گرفته اند؟

به گزارش خبرنگاران، تهران تنها شهر کشور است که برای دومین بار این سیاهه را به روزرسانی نموده است. درحالی که هنوز هیچ کلانشهری در کشور به سیاهه انتشار نخست نیز دست نیافته است. این نسخه به روزرسانی شده نسخه سال 1392 است.

در این سیاهه، میزان انتشار آلاینده های مختلف ازجمله منواکسید کربن (CO)، ترکیبات آلی فرّار (VOCs)، اکسیدهای نیتروژن (NOx)، اکسیدهای گوگرد (SOx)، ذرات معلق (PM) و همچنین گاز گلخانه ای دی اکسید کربن (CO2) ناشی از منابع آلاینده شهر تهران طی سال 1396محاسبه و نتایج آن ارائه شده است.

  • اهمیت سیاهه انتشار

معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوا و مدیر اجرایی پروژه درباره سیاهه انتشار آلایندگی هوای تهران به خبرنگاران گفت: هدف ما از توسعه نسخه دوم این سیاهه علاوه بر به روزرسانی سیاهه انتشار و رفع سازی ایرادات نسخه قبلی، فراهم سازی بستری به منظور به روزرسانی دائم سیاهه انتشار شهر تهران به عنوان مهم ترین ابزار مدیریتی در زمینه آلودگی هوای شهر و همچنین به روزرسانی سامانه پیش بینی آلودگی هوای شهر است.

حسین شهبازی اضافه نمود: هدف از توسعه سیاهه انتشار، کمّی سازی مقادیر آلایندگی فراوریی از منابع مختلف، شناسایی و اهمیت سنجی و مقایسه منابع مختلف برای آلایندگی های گوناگون، فراوری مقادیر اولیه موردنیاز برای مدل های پراکنش آلودگی هوا و مدل های عددی فتوشیمیایی درشت یا ریزمقیاس و اجرا و اثرسنجی سناریوهای مختلف کاهش آلودگی هواست.

او با بیان اینکه سیاهه انتشار، مهم ترین ابزار علمی و مدیریتی شناخت و کاهش آلودگی هواست، ادامه داد: بدون سیاهه انتشار، برنامه ریزی برای کاهش آلودگی هوا کاملاً بی هدف است. سیاهه انتشار، اهداف کیفی را به اهداف کمّی تبدیل نموده و پایش اثربخشی برنامه های کاهش آلودگی هوا را میسر می سازد.

شهبازی توضیح داد: در قسمت خودروها، سیاهه انتشار آلایندگی ناشی از فرایندهای سایشی که از مهم ترین منابع آلاینده ناشی از فعالیت خودرویی است، به گزارش اضافه شده است.

مدیر پروژه سیاهه انتشار با اشاره به شرایط نیروگاه ها گفت: در قسمت نیروگاه ها علاوه بر 3 نیروگاه واقع در شهر تهران، انتشار آلایندگی ناشی از نیروگاه منتظرالقائم واقع در 10 کیلومتری غربی تهران و در راستا جهت باد غالب به سمت تهران به محاسبات اضافه شده است.

او به شرایط فرودگاه ها و پایانه های شهری و محاسبه آن هم در این سنجش اشاره نمود و گفت: در مورد فرودگاه و پایانه های اتوبوس شهری و بین شهری برخلاف سیاهه انتشار سال 1394 که در آن تنها نمونه ای چندروزه از اطلاعات فعالیت در محاسبات استفاده شده بود، برای سال 1396جزئیات اطلاعات پروازها، تردد اتوبوس ها و میزان توقف آنها براساس اطلاعات سامانه مکان یاب (GPS) در طول یک سال در نظر گرفته شده است.

  • اعداد مهم در مقایسه با سال 92

بر اساس این گزارش، ترکیبات آلی فرّار (VOCs) نسبت به سال 92 حدود 8 درصد در هوای تهران افزایش یافته است. این یعنی تحریک چشم ها، بینی و گلو افزایش یافته و به دستگاه عصبی مرکزی و نیز سایر اندام ها آسیب بیشتری نسبت به 6سال پیش وارد می گردد.

انتشار اکسیدهای نیتروژن (NOx) نیز نسبت به سال 92 انتشار اکسیدهای نیتروژن 18 درصد افزایش یافته است. این یعنی طی 6 سال اخیر به سمت سوزش بیشتر در ریه ها، کاهش بیشتر میزان مقاومت سیستم تنفسی و رفتن به سمت فراوری باران های اسیدی در تهران رفته ایم.

انتشار ذرات معلق (PM) نیز نسبت به سال 92 حدود 21 درصد افزایش یافته است. این یعنی ذراتی در تهران افزایش یافته اند که می توانند بیماری های قلب و ریه را تشدید نمایند و باعث اثراتی مانند علائم قلبی و عروقی، آریتمی های قلبی، حملات قلبی، علائم تنفسی، حملات آسم و برونشیت شوند.

همچنین انتشار منواکسیدکربن (CO) نسبت به سال مذکور 6 درصد کاهش یافته است. این یعنی گازی که قاتل نامرئی نامیده می گردد، در هوای تهران کم شده است. میل ترکیبی منواکسید کربن با هموگلوبین خون حدود 300 برابر بیشتر از میل ترکیب گاز اکسیژن است. پس از این نظر سالم خواهیم ماند.

انتشار اکسیدهای گوگرد (SOx) نیز نسبت به سال 92 حدود 49 درصد کاهش یافته است. این یعنی آلاینده ای که در هوای تهران باعث نارسایی های تنفسی، کاهش سیستم دفاعی ریه ها و تشدید بیماری های قلبی و ریوی می شد، کاهش پیدا نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 704

به "عوامل آلودگی هوا به روایت آمار ، کدام آلاینده ها نفس شهر تهران را گرفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل آلودگی هوا به روایت آمار ، کدام آلاینده ها نفس شهر تهران را گرفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید