ظریف درباره مصاحبه با طالبان شرح داد

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران : وزیر امور خارجه کشورمان چرایی گفت وگوی ایران با طالبان و سفر آن ها به تهران را تشریح کرد.

ظریف درباره مصاحبه با طالبان شرح داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف در نشست رایسینیا 2021، در پاسخ به سوالی درخصوص بازدید طالبان از ایران گفت: ما گفت وگوهایی با طالبان داشته ایم. این گفت وگو اولا به خاطر منافع ملی خودمان بوده و دوما برای این بوده که آن ها را متقاعد کنیم که به صلح فراگیر در افغانستان احتیاج است. طالبان باید بخشی از این صلح باشند و نباید این صلح را کنترل نمایند.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران به طالبان خاطرنشان کرد که آماده است هرگونه نشستی برای طالبان و دیگر گروه ها در افغانستان علی الخصوص دولت افغانستان مهیا کند تا برای پیشروی جهت رسیدن به صلح در چارچوب قانون اساسی افعانستان وارد مذاکرات جدی شوند.

وی تاکید نمود: به باور من تعهد نهایی آمریکا برای خارج از افغانستان به طرز مسئولانه گامی مثبت است.

بر اساس گزارش طلوع نیوز، ظریف در این کنفرانس آنلاین عنوان نمود: طالبان باید بر اساس راه و روش های دموکراتیک تغییر نمایند. اگر آنها می خواهند به ایدئولوژی های دهه 90 خود بازگردند، چنین چیزی غیرممکن است چراکه امروز با افغانستانی جدید و متفاوت سر و کار داریم.

وزیر خارجه کشورمان همچنین تاکید نمود که مهم است تمامی افغان ها بر سر آنچه که میخواهند به توافق برسند و سپس بر سر جزئیات چگونگی تشکیل آن کار نمایند.

وی توضیح داد که کشورهای منطقه باید به افغانستان یاری نمایند و بر لزوم اتحاد در منطقه جهت یاری به فرایند صلح افغانستان تاکید نمود.

ظریف در این خصوص گفت: ما باید اختلافاتمان را کنار بگذاریم و بر روی حسن تفاهم هایمان از جمله این حقیقت که امارت اسلامی در افغانستان تهدیدی علیه ماهیت پاکستان و امنیت ملی ایران و هند محسوب می گردد، تمرکز کنیم.

وی اظهار کرد که نقش جامعه مدنی امروز در افغانستان با سال 2001 یا 90 میلادی قابل مقایسه نمی باشد.

ظریف اضافه نمود: با اینکه همچنان مشکلاتی در کشور باقی مانده اند، ما باید از هر آنچه که در افغانستان به دست آمده است حفاظت نموده و از تداوم آن اطمینان حاصل کنیم.

انتهای پیغام

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1653

به "ظریف درباره مصاحبه با طالبان شرح داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف درباره مصاحبه با طالبان شرح داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید