شغل ما بر شکل دندان های ما تاثیر دارد!

به گزارش مجله هدیه، بله. در این شغل هم آسیب مکانیکی به دندان ها وجود دارد. بعضی از نجارها هنگام کوبیدن میخ به وسایل چوبی عادت دارند میخ را بین دندان های جلویی شان نگه دارند. میخ یک قطعه فلزی است که در اثر تماس مداوم و ضربه زدن به دندان ها، مینای دندان ها را می شکند و یا سایش می دهد.

شغل ما بر شکل دندان های ما تاثیر دارد!

شغل ما بر شکل دندان های ما تاثیر دارد!

تبادل نظر با دکتر شیرین معماران*

دندان هایت را ببینم تا بگویم چه کاره ای! از این جمله تعجب نکنید. این یک واقعیت است. شغل شما می تواند روی دندان های شما اثر بگذارد. یک دندانپزشک ماهر در بسیاری مواقع می تواند با مشاهده دهان و دندان های شما تشخیص دهد که شما تقریبا چه شغلی دارید. در محیط شغلی بسیاری از حرفه ها، مواد و وسایلی وجود دارند که می توانند روی سلامت دهان و دندان اثر بگذارند و ردپای مشخصی روی دندان ها بر جای بگذارند. در بیشتر اوقات این نشانه ها بسیار واضح اند و البته به دندان های افراد آسیب وارد نموده اند. اگر شما بدانید که در محیط حرفه ای تان چه خطراتی دندان های شما را تهدید می نماید، می توانید با اقدامات مناسب از آن پیشگیری کنید. در این زمینه با دکتر شیرین معماران، متخصص پروتزهای دندانی و عضو هیات علمی دانشگاه شاهد به تبادل نظر نشسته ایم.

خانم دکتر! چرا بسیاری از خیاط ها، شیارهای واضحی روی دندان های جلویی شان دارند؟

خب؛ بسیاری از این شیارهای به وجود آمده روی دندان های جلویی و کناری این افراد، ناشی از عادت های شغلی آنهاست. بسیاری از خیاط ها عادت دارند هنگام کار، سوزن ته گرد را بین دندان های جلویی فک بالا و پایین خود قرار دهند و یا عادت دارند نخ را با دندان های جلویی خود ببرند. این عادت شغلی شاید در کوتاه مدت اثری روی ساختمان دندان های افراد نداشته باشد. ولی وقتی که پای سابقه کاری به میان می آید و این عمل سی چهل سال تکرار می گردد، آن وقت است که آثار مخرب خود را روی بافت سخت دندان بر جای می گذارد.

مثلا چه اثری؟

بافت دندان از مینا و عاج تشکیل شده است. مینای دندان یکی از سخت ترین مواد بدن انسان است ولی جنس آن از کریستال های شنماینده تشکیل شده است. وقتی شما عادت داشته باشید دایم مواد ساینده ای مثل نخ و یا سوزن را با سطح آن تماس دهید، سطح این دندان ها در طول سال ها دچار آسیب و سایش می گردد و خودش را در بلندمدت به شکل فرورفتگی هایی به خصوص در لبه دندان های جلویی فک پایین نشان خواهد داد. توصیه من به صاحبان این شغل این است که از دندان های خود به اسم ابزار کار استفاده ننمایند چون این سایش ها علاوه بر اینکه ظاهر دندان ها را نازیبا می نماید، می تواند باعث پوسیدگی و حتی حساسیت دندان های افراد گردد.

در خصوص نجارها هم به همین ترتیب است؟

بله. در این شغل هم آسیب مکانیکی به دندان ها وجود دارد. بعضی از نجارها هنگام کوبیدن میخ به وسایل چوبی عادت دارند میخ را بین دندان های جلویی شان نگه دارند. میخ یک قطعه فلزی است که در اثر تماس مداوم و ضربه زدن به دندان ها، مینای دندان ها را می شکند و یا سایش می دهد.

اگر کسی در محیطی کار کند که دایم با خوراکی های شیرین سر و کار داشته باشد، آیا ممکن است دندان هایش زودتر پوسیده شوند؟

بله. این خطری است که دندان های بعضی از افراد را که در محیط شغلی خود با فرآورده های شیرین زیاد سر و کار دارند، تهدید می نماید؛ مثلا قنادها و کارگران قنادی ها ممکن است بیش از دیگران پوسیدگی دندانی را تجربه نمایند. چون در محیطی که این افراد هر روز کار می نمایند، مواد قندی که یکی از اضلاع مثلث پوسیدگی دندانی هستند، زیاد وجود دارند. اگر این افراد عادت داشته باشند دایما این خوراکی های شیرین را در محل کارشان بچشند، باعث می گردد که محیط حفره دهان دایما اسیدی گردد. در محیط اسیدی، بافت معدنی دندان، حل می گردد. بنابراین خیلی زود پوسیدگی های دندانی سر و کله شان در دهان این افراد پیدا می گردد. توصیه من به صاحبان این مشاغل این است که در صورت امکان از شیرینی ها در طول فاصله کاری شان کمتر استفاده نمایند و یا اگر عادت به چشیدن مواد شیرینی و قندی دارند، بلافاصله پس از خوردن شیرینی ها، دهانشان را بشویند و یا از آدامس های بدون قند استفاده نمایند.

راست است که می گویند کار در کارخانه ها هم می تواند باعث پوسیدگی دندان ها گردد؟

بله، در بعضی از کارخانجات که کارگران با مواد شیمیایی خاصی سر و کار دارند، این مواد شیمیایی خاص می توانند روی بافت دندان ها موثر باشند. در این شرایط استفاده از ماسک های ایمنی و پوشاندن دهان و بینی با این ماسک ها می تواند از تماس مداوم مواد با بافت دندان ها پیشگیری کند. بعضی از این مواد شیمیایی و بخارات آن حالت اسیدی دارند که تنفس مداوم این بخارات و تماس آن با دندان ها می تواند باعث پوسیدگی دندان ها گردد.

آیا برعکس این ماجرا هم وجود دارد؛ یعنی آیا مشاغلی هستند که شانس پوسیدگی دندان های افراد را کاهش دهند؟

البته؛ در بعضی از حرفه ها که با سلامت افراد جامعه سر و کار دارند مثل پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و پرسنل بهداشتی و درمانی، این اتفاق شاید پیش بیاید. از آنجایی که شغل این افراد با سلامت و بهداشت جامعه در ارتباط است و دایما در محیط حرفه ای خودشان آخرین نکات و دستاوردها درباره حفظ سلامتی و بهداشت، شنیده و خوانده ویا به مردم آموزش داده می گردد، نتایج مطالعات نشان داده است که این اطلاعات در زندگی شخصی این افراد هم موثر است و باعث می گردد این گروه از افراد توجه بیشتری به حفظ سلامتی و بهداشت دهان و دندان های خودشان داشته باشند و یا در فواصل منظم تری برای چکاپ به دندانپزشکان مراجعه نمایند.

پی نوشت ها :

*متخصص پروتزهای دندانی

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1855

به "شغل ما بر شکل دندان های ما تاثیر دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل ما بر شکل دندان های ما تاثیر دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید