روش های درمانی شکل غیرطبیعی گوش نوزاد چیست؟

به گزارش مجله هدیه، شکل گوش نوزاد در ابتدای تولد ممکن است غیرطبیعی و دارای برجستگی باشد که معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابد، ولی گاهی پزشک برای درمان آن و برگشتن شکل گوش ها به حالت طبیعی، آتل گوش را تجویز می کند.

روش های درمانی شکل غیرطبیعی گوش نوزاد چیست؟

یکی از دغدغه های پدر و مادرهایی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، شکل گوش نوزاد است. گاهی شکل گوش نوزاد غیر طبیعی است و گاهی با افزایش سن، گوش نوزاد بزرگ می شود و نگرانی برای والدین ایجاد می شود.

یکی از جراحان پلاستیک اروپا بیان می کند: ژنتیک، اولین و مهمترین عامل در ایجاد شکل گوش نوزاد است. پس در زمان تولد، مخصوصاً سه هفته اول زندگی نوزاد، گوش های نوزاد نرم و انعطاف پذیر است و با استفاده از روش های پزشکی مانند آتل، می توان این برجستگی را از بین برد.

مشخصات گوش طبیعی نوزاد

شکل و فرم و اندازه گوش در تمامی افراد متفاوت است. ولی گوش طبیعی و نرمال باید با جمجمه زاویه ای 25 تا 30 درجه داشته و فاصله لبه های آن تا جمجمه حدود 15 تا 20 میلی متر باشد.

گوش غیرطبیعی نوزادان

در صورتی که غضروف در برخی از قسمت ها بیشتر رشد کند و یا برخی از چین های لاله گوش کامل تشکیل نشود این زاویه ها و فاصله با لبه گوش از جمجمه بیشتر می شود و در این حالت شاهد گوش هایی برجسته خواهیم بود.

بزرگی و برجسته بودن گوش های نوزدان در 2 تا 3 سالگی بیشتر نمایان می شود. اما نکته مثبت این قضیه این است که بیشتر نوزدان نیازی به درمان ندارند و با رشد کودک شکل گوش نوزاد نیز طبیعی می شود. اما در صورتی که نوزاد سن 6 سالگی خود را تمام می کند و هنوز گوش های برجسته ای دارد، نباید به خوب شدن خود به خودی امیدوار بود.

عمل جراحی برای درمان گوش های غیرطبیعی

افرادی که گوش های برجسته و بزرگ دارند قدرت شنوایی خوبی دارند و هیچ گونه نقصی در شنیدن ایجاد نمی کند اما دلیل اصلی اینکه این افراد گوش های خود را جراحی می کنند کاهش اعتماد به نفس و مسائل روحی ناشی از آن است.

از طرفی دیگر انجام عمل جراحی باعث گوشه گیری کودک خواهد شد. هر چند که این عمل جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. یکی از جراحان پلاستیک اروپا در مورد نحوه این عمل بیان می کند که یک برش کوچک در پشت گوش کودک می زنند و قسمت هایی از غضروف را بر می دارند و شکل گوش کودک طبیعی می شود.

این جراحی به صورت کاملاً سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود. برای برخی از بچه ها که بسیار می ترسند، از بیهوشی کامل استفاده می کنند. همچنین این جراح پلاستیک در مورد نکات بعد از عمل جراحی بیان می کند: مصرف آنتی بیوتیک ها و مسکن هایی که برای کودک تجویز می شود باید به موقع و به طور کامل مصرف شود. پانسمان عمل جراحی بعد از سه روز از روی گوش برداشته می شود و هر روز باید محل زخم را در حمام با آب ولرم و صابون شست و شو داد تا از عفونت آن جلوگیری کرده و به بهبودی زخم کمک شود. بهتر است که در مواقع خواب برای کودک از هد بند استفاده کنید.

گوش هایی که برجسته و به شکل بادبزنی هستند باید تحت عمل جراحی قرار گیرند که هزینه بسکمک خواهد داشت. این عمل باید قبل از پنج سالگی کودک انجام گیرد. بیشتر متخصصان آمریکایی بر این باورند که بزرگ بودن گوش ها باعث تمسخر دوستان در حین بازی می شود که منجر به بیماری های روانی در آینده خواهد شد.

استفاده از آتل برای درمان گوش غیرطبیعی نوزاد

در روش های جدید که پزشکان به تازگی به آن دست یافته اند، گوش نوزاد بدون هیچ تزریق یا برشی شکل طبیعی به خود می گیرد و نیازی به هزینه های زیاد ندارد. این روش از یک آتل استفاده می شود که بسیار ارزان قیمت است و پس متولد شدن نوزاد به گوش نوزاد می بنند تا شکل گوش نوزاد کاملاً طبیعی شود.

آتل یک سیم کوچک است که طولی حدود دو سانتی متر دارد و در داخل یک لوله پلاستیکی قرار گرفته است. آتل کمی منحنی است و در قسمت داخلی گوش نصب می شود و محل قرار گیری آن بستگی به شکل گوش نوزاد دارد.

آتل باید توسط متخصص نصب شود و نیازی به هیچ گونه بخیه یا تزریقی ندارد. این نکته را در نظر داشته باشید که این آتل ها را خود سرانه استفاده نکنید؛ چرا که آتل نامناسب ممکن است باعث مچاله شدن گوش نوزاد شود. در این روش از هیچ گونه عمل جراحی استفاده نمی شود که عمده ترین مزیت آن می باشد.

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1445

به "روش های درمانی شکل غیرطبیعی گوش نوزاد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های درمانی شکل غیرطبیعی گوش نوزاد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید