رخنه در قانون، سد آسمان پاک

به گزارش مجله هدیه، پنجم ژوئن، روز جهانی محیط زیست با شعار آسمان پاک، زمین سبز است. آسمان پاکی که آرزوی تعداد زیادی از شهروندان ایرانی به ویژه کلانشهرنشینان است اما چرا به آسمان پاک دست پیدا نمی کنیم؟، معاون سازمان محیط زیست استثناگذاری در اجرای قانون را عامل این وضع می داند.

رخنه در قانون، سد آسمان پاک

مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با مجله هدیه در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود قوانین کاهش آلودگی دستیابی به آسمان پاک به یک رویا تبدیل شده است؟ گفت: در کشور ما روال به این شکل است که وقت بسیار زیادی برای تدوین قوانین می گذاریم اما در اجرا دنبال یک حفره می گردیم تا به این قوانین عمل نکنیم.

وی در این باره شرح داد: برای تهیه و تصویب قانون هوای پاک حدود 9 سال تلاش و دوندگی شد تا چارچوب و اصولی برای کاهش آلودگی هوای شهرها و بهبود کیفیت هوا داشته باشیم، حالا بعد از همه این فراز و نشیب ها و تصویب آیین نامه های فنی آن در دولت، خود مجموعه های دولت و دستگاه هایی که باید جوابگوی چرایی وضعیت بد هوا باشند؛ آغاز به استثناگذاری در قانون کرده اند.

معاون سازمان محیط زیست با اشاره به تعلیق یک ساله در اجرای ماده دو قانون هوای پاک مبنی بر اسقاط موتورسیکلت های فرسوده در ازای تولید جدید موتورهای بنزینی، گفت: من به دوستان موتورسیکلت ساز گفتم قرار است در پایان سال 98 چه اتفاقی بیفتد که شما قانون را یک سال به تاخیر می اندازید؟ اگر قرار است در آخر سال 98 در همین نقطه که الان هستیم؛ باشیم چرا باید اجرای قانونی را که به نفع مردم است یک سال به تعویق بیاندازیم؟ چرا نمی خواهیم قبول کنیم که داشتن نظم و تعهد در اجرای قوانین و حفظ سلامت مردم مهم است؟. قطعا اجرای قانون سخت است اما اجرای قانون در پایان با گشایش و فرج برای مردم همراه خواهد بود.

تجریشی در ادامه در پاسخ به این انتقاد که سازمان محیط زیست در اجرای قانون هوای پاک پیروز عمل نکرده است، گفت: ما جاهایی دچار مشکل می شویم که دولت مصوبات خود را به تعویق می اندازد و در مورد اجرای برخی از آنها استثنا قائل می شود، در مورد موتورسیکلت ها سازمان محیط زیست و کارگروه زیربنایی دولت که شامل نمایندگان وزراء است؛ با درخواست موتورسیکلت سازان برای تعویق یک ساله در اسقاط موتورهای فرسوده، مخالفت کرد حتی اولین بار که این درخواست در هیات دولت مطرح شد؛ مورد مخالفت قرار گرفت.

وی ادامه داد: اما این موتورسیکلت سازان آغاز به لابی گری با نهادهای مختلف از مجلس و قوه قضاییه و مجمع تشخیص مصلحت نظام و چند بخش دولت کردند و در نهایت به بهانه اقتصاد مقاومتی و تحریم ها اجرای قانون به عقب افتاد و در نتیجه روال قوانینی را که با اجماع به آن رسیده بودیم، سوراخ کردند. قطعا وقتی یک بار در اجرای قانون حفره ای ایجاد شود، بقیه دستگاه ها هم که وظیفه قانونی برای کاهش آلودگی هوا دارند به دنبال لغو یا تعلیق تکالیف خود می روند چون با خود می گویند چرا موتورسیکلت سازها توانستند ما نتوانیم؟.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست در ادامه گفت وگو با تاکید بر اینکه روال استثناگذاری قوانین تنها در مورد مصوبات کاهش آلودگی هوا صادق نیست بلکه در تمامی حوزه های محیط زیستی و حتی غیر محیط زیستی قابل ردیابی است، شرح داد: ما شاهد چنین روالی در حوزه آب، تغییر الگوی کشت و ... هستیم. برای مثال در سال گذشته دولت تصویب کرد که برنج کاری تنها در شمال قانونی است اما در برخی استان ها استانداران این مصوبه دولت را در کارتابل خود نگه داشته و به زیر مجموعه های خود ابلاغ نکرده اند.

وی ادامه داد: جالب است بدانیم که با وجود این مصوبه دولت، مبنی بر ممنوعیت کشت برنج غیر از استان های شمالی، به دلیل بارش های خوب امسال، برنج کاری حدود 80 هزار هکتار در استان های فارس و خوزستان آغاز شده است و این درحالیست که اقلیم شناسان تاکید دارند که با وجود بارش سنگین سال آبی جاری، هیچ تضمینی برای ترسالی در ماه ها و سال های آینده وجود ندارد و بارش های اخیر بارش های حدی بوده است. همچنین سال گذشته به دنبال آغاز آغاز طرح کاهش موضوع تعویق اجرای این طرح از سوی پلیس مطرح شد اما فشار و اصرار محیط زیست جواب داد و طرح اجرا شد.

معاون سازمان محیط زیست با بیان اینکه در مواقعی که دستگاه های مجری با سازمان محیط زیست همراه شده اند به نتایج خوبی رسیده ایم، به بهبود روند توزیع گازوئیل یورو4 اشاره و شرح داد: در توزیع سوخت گازوئیل یورو4 مشکل داشتیم، چون حدود 40 درصد گازوئیلی که در کشور تولید می کنیم استاندارد است و بقیه سوخت استاندارد نیست. وزارت نفت مدعی بود که ما خط لوله ای داریم که نمی توانیم گازوئیل استاندارد را وارد این خط کنیم چون به کیفیت سوخت لطمه می زند، بنابراین تصمیم بر آن شد که از طریق کامیون، گازوئیل استاندارد در کشور توزیع شود و این تصمیم، نتیجه شش ماه بحث و جدل های بسیار بین سازمان محیط زیست، وزارت نفت و سازمان راهداری است.

تجریشی ادامه داد: بعد از همه قهر و آشتی ها، توانستیم در نهایت طی تفاهمی بین وزارت نفت و سازمان محیط زیست و با تصویب هیات دولت در 150 جایگاه سوخت که تا آخر امسال به 450 می رسد؛ گازوئیل استاندارد توزیع کنیم. دستیابی به این موضوع سخت بود اما تا 80 درصد میسر شد و توانستیم سوخت استاندارد را به جایگاه برسانیم. به اعتراف وزارت نفت این اقدام 20 میلیارد تومان هزینه ایجاد کرده، اما خوشبختانه انجام شد.

وی با اشاره به اینکه هر ماه گزارش پایش کیفیت سوخت را برای وزیر نفت ارسال می کنیم، گفت: در صورت توزیع گازوئیل استاندارد، کامیون هایی که 80 میلیون تومان هزینه فیلتر دوده داده اند می توانند مطمئن شوند که گازوئیل، غیر استاندارد نیست که این قطعه را از بین ببرد. از سوی دیگر اگر سوخت استاندارد باشد خودروسازان داخلی و خارجی بهانه ای برای تولید خودروهای سنگین مجهز به فیلتر دوده نخواهند داشت.

تجریشی در پایان تاکید کرد: سازمان محیط زیست جزئی از یک سیستم و نظام است و برای دستیابی به آسمان پاک و زمین سبز حتما باید سایر دستگاه ها و اجزای دولت همراه سازمان محیط زیست باشند و با وجود سختی، از اجرای قوانین و مصوباتی که خود ایجاد کرده اند، دور نشوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 209

به "رخنه در قانون، سد آسمان پاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رخنه در قانون، سد آسمان پاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید