در دکوراسیون پذیرایی چه مواردی باید رعایت گردد؟

به گزارش مجله هدیه، دکوراسیون پذیرایی یکی از مهم ترین بخش های هر خانه یا فضای عمومی است که برای میهمانان طراحی می گردد. این فضا باید آرامش و راحتی را برای مهمانان فراهم کند و به آن ها احساسی خوب و خوشایند بدهد. در طراحی پذیرایی باید به چندین عامل توجه کرد تا این فضا به درستی طراحی و تزئین گردد. در ادامه به بعضی از مواردی که در دکوراسیون فضای پذیرایی باید رعایت شوند، می پردازیم.

در دکوراسیون پذیرایی چه مواردی باید رعایت گردد؟

انتخاب رنگ ها و نورپردازی

رنگ های انتخاب شده برای دیوارها و مبلمان باید با هم هماهنگی داشته باشند و احساس آرامش و آراستگی را به مهمانان القا نمایند. نورپردازی نیز باید مناسب باشد و بتواند فضا را روشن و دلنشین کند.

انتخاب مبلمان

مبلمان در دکوراسیون پذیرایی نقش بسیار مهمی دارد. مبلمانی انتخاب گردد که ظاهر زیبا و آراسته ای داشته باشد و در عین حال راحتی و آرامش لازم را به مهمانان ارائه دهد. بعلاوه، انتخاب مقدار مبلمان نیز باید با ابعاد فضا همخوانی داشته باشد.

تزئینات دیواری و کفپوش

تزئینات دیواری مناسب جلوه ای زیبا به فضا می بخشد. بعلاوه، انتخاب کفپوش مناسب نیز بسیار مهم است. از فرش، پارکت، موکت و یا سنگ های طبیعی یاری بگیرید که با سبک دکوراسیون منطبق باشند.

جایگاه قطعات تزئینی

قطعات تزئینی مانند پرده ها، گلدان ها، تابلوها و آینه ها باید به گونه ای قرار داده شوند که همخوانی با بقیه عناصر دکوراسیون داشته باشند و جلوه ای زیبا خلق نمایند. بعلاوه، قرار دادن گیاهان زیبا و دارای خواص تمیزنماینده هوا می تواند به بهبود کیفیت هوا در این فضا یاری کند.

محل قرارگیری مبلمان

محل قرارگیری مبلمان بایدبه گونه ای باشد که جریان حرکت در فضا را راحت نموده و فضای باز برای مهمانان ایجاد کند. بعلاوه، اگر فضای پذیرایی شما مقدار کوچکی دارد، از مبلمان چند منظوره بهره ببرید که قابلیت تبدیل به تختخواب یا فضای ذخیره سازی را داشته باشد.

تنظیم نورپردازی

نورپردازی مناسب نقش بسیار مهمی در دکوراسیون پذیرایی دارد. باید نورهای مناسبی برای فضای عمومی، نور محیطی و نور مستقیم روی سطوح به کار بروند. بعلاوه، لامپ های دیمر قابل تنظیم نیز برای ایجاد اتمسفر مطلوب و روشنایی مناسب در فضا یاری می نماید.

میزبانی و راحتی مهمانان

در دکوراسیون پذیرایی، میزبانی و راحتی مهمانان بسیار اهمیت دارد. باید فضایی را ایجاد کرد که مهمانان بتوانند در آن آرامش و راحتی را تجربه نمایند. صندلی ها و مبلمانی با پشتی بالا و نرم، میز و صندلی هایی برای میهمانان و بعلاوه فضای کافی برای قرار دادن لوازم شخصی مهمانان می تواند در این بخش مورد توجه قرار گیرد.

ایجاد هماهنگی با سبک معماری

در دکوراسیون پذیرایی باید به هماهنگی با سبک معماری کلی خانه یا فضای عمومی توجه گردد. اگر سبک معماری سنتی است، عناصر سنتی در دکوراسیون به کار برود و اگر سبک معماری مدرن است، از عناصر ساده و کم جزئیات استفاده کرد.

رنگ ها و نورپردازی های مناسب برای دکوراسیون پذیرایی

دکوراسیون پذیرایی را می توان با رنگ ها و نورپردازی های مناسب به شکلی زیبا و آرامش بخش طراحی کرد. در زیر، به بعضی از نکات مربوط به انتخاب رنگ ها و نورپردازی های مناسب برای دکوراسیون پذیرایی اشاره می کنیم؛

رنگ های آرام و طبیعی

در انتخاب رنگ برای دکوراسیون پذیرایی بهتر است رنگ های آرام و طبیعی را انتخاب کنید. رنگ هایی مانند سفید، کرم، بژ، خاکستری و آبی پالت رنگی مناسبی برای ایجاد آرامش و سازگاری با سایر عناصر دکوراسیون هستند.

ترکیب رنگ ها

در دکوراسیون پذیرایی ترکیب رنگ های مختلف را انتخاب کنید. بهتر است از رنگ های هماهنگ و متنوع در یک پالت رنگی بهره ببرید. به عنوان نمونه، رنگ پایه ای مانند سفید یا بژ برای دیوارها مناسب بوده و با رنگ های آبی یا سبز در مبلمان، پرده ها و تزئینات دیگر، جلوه ای زیبا و هماهنگی بین عناصر دکوراسیون ایجاد کنید.

نور طبیعی

یکی از مهم ترین عوامل در دکوراسیون پذیرایی ، نور طبیعی است. سعی کنید فضای پذیرایی را به شکلی طراحی کنید که نور خورشید به درستی وارد گردد. برای این منظور، پنجره ها را با پرده های سبک و تمام شیشه یا سایر روش های مجازی و شفاف پوشش دهید تا نور به طور مستقیم و بدون مانع وارد گردد.

نورپردازی مناسب

برای ایجاد جلوه های نورپردازی مناسب در دکوراسیون پذیرایی چراغ ها، لامپ ها و دیگر منابع نور را امتحان کنید. نورهای مستقیم روی سطوح مورد نظر قرار دهید و یا از نورپردازی غیرمستقیم مانند استفاده از لامپ های دیمر قابل تنظیم بهره ببرید. بعلاوه، لامپ های LED با رنگ نور مناسب می تواند به ایجاد جو مناسبی در دکوراسیون پذیرایی یاری کند.

تزئینات مناسب

تزئیناتی مانند چراغ های دیواری، لوسترها، لوازم تزئینی و نقاشی ها به زیبایی و جلوه بخشی به دکوراسیون پذیرایی یاری می نمایند. برای انتخاب تزئینات، بهتر است به سبک کلی دکوراسیون و نیز سلیقه شخصی خود توجه کنید.

به طور کلی، در انتخاب رنگ ها و نورپردازی برای دکوراسیون پذیرایی، به سلیقه شخصی خود اهمیت دهید و سعی کنید فضایی را ایجاد کنید که باعث آرامش و راحتی شما و مهمانانتان گردد. بعلاوه، از طرح ها و دکوراسیون های مشابه در منابع مختلف مانند مجلات دکوراسیون، وبسایت ها و شبکه های اجتماعی بهره ببرید.

تزئینات هماهنگ با سبک دکوراسیون پذیرایی

برای انتخاب تزئیناتی که با سبک دکوراسیون پذیرایی شما هماهنگ باشند، به موارد زیر توجه کنید؛

سبک دکوراسیون

ابتدا باید سبک کلی دکوراسیون پذیرایی خود را معین کنید. آیا دکوراسیون شما ساده و مینیمال است یا از طرح ها و الگوهای باروک و کلاسیک استفاده می کنید؟ با معین شدن سبک، می توانید تزئیناتی که با آن سبک هماهنگی دارند را انتخاب کنید.

مواد و بافت ها

نوع موادی که در تزئینات انتخاب می کنید نیز با سبک دکوراسیون پذیرایی تان همخوانی داشته باشد. برای مثال، اگر دکوراسیون شما از چوب استفاده می نماید، تزئیناتی را انتخاب کنید که از چوب یا ترکیباتی از چوب باشد.

تم یا الگو

بر اساس یک موضوع خاص یا الگویی که در دکوراسیون تان استفاده می کنید، تزئینات را انتخاب نمایید. برای مثال، اگر تم گیاهی یا دریایی به کار می برید تزئیناتی را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به این موضوعات اشاره دارند انتخاب کنید.

تعادل و هماهنگی

در انتخاب تزئینات، به تعادل و هماهنگی بین عناصر دکوراسیون دقت کنید. تزئیناتی را که به طور تعادل بخشی در اطراف فضای پذیرایی قرار می گیرند به کار ببرید. به عناصری مانند عکس ها، آینه ها، ساعت و پرده ها توجه کنید که به تعادل و تناسب دکوراسیون یاری می نمایند.

سلیقه

در انتخاب تزئینات به سلیقه خودتان و افرادی که در این فضا زندگی می نمایند، توجه نمایید. تزئیناتی را انتخاب کنید که با سلیقه و پیش زمینه های فردی شما همخوانی داشته باشند تا از فضای پذیراییتان لذت ببرید.

با توجه به این نکات، تزئیناتی مانند نقاشی های دیواری با طرح های هماهنگ با سبک دکوراسیون، پرده ها و پارچه هایی با الگوها و رنگ های هماهنگ، گلدان های گیاهان داخلی، آینه های زیبا، لوازم تزئینی مانند شمعدان ها و پرچم ها و قطعات تزئینی دیگر را در نظر بگیرید. بعلاوه، به هماهنگی انتخاب مبلمان و فرش ها با دکوراسیون نیز دقت کنید.

مهم ترین نکته این است که تزئیناتی را انتخاب کنید که شما را خشنود و راضی می نماید و با فضای پذیرایی شما هماهنگی دارند.

حرف آخر

در نهایت، دکوراسیون پذیرایی باید با توجه به سلیقه و سبک زندگی شما طراحی گردد. مهم ترین نکته این است که این فضا به شما و مهمانانتان احساس خوشایند و راحتی دهد و با طراحی زیبا و مناسب، یک فضای دلنشین و خاص برای سرگرمی و تعامل ایجاد کند.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: اتاق
انتشار: 30 آبان 1402 بروزرسانی: 30 آبان 1402 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2346

به "در دکوراسیون پذیرایی چه مواردی باید رعایت گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دکوراسیون پذیرایی چه مواردی باید رعایت گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید