خداحافظی صنایع از بازار در صورت بی توجهی به صنعت IT

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران/اصفهانرئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: اگر مراجع دولتی، صنایع و خدمات نتوانند خوش آمدگوی خوبی برای IT و تکنولوژی جدید باشند، سرنوشت حتمی آنان خداحافظی از کل بازار است.

خداحافظی صنایع از بازار در صورت بی توجهی به صنعت IT

به گزارش مجله هدیه، امیر ناظمی عصر امروز چهارشنبه در آئین افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه اتوکام درمحل نمایشگاه های بین المللی اصفهان، اظهار کرد: طبق آخرین آمارهای دریافتی سال 97 بخش های IT و ارتباطات به ترتیب با رشد مثبت 6.4 و 1.7 درصدی همراه بوده است، در حالیکه در اعتبارات مربوط به بخش اشتغال در سال 97 تنها 8 درصد سهم حوزه خدمات بوده که از این میزان کمتر از 2 درصد به بخش IT تخصیص یافته است.

وی اضافه کرد: این آمار مثبت در حالیست که در سایر زمینه رشد قابل قبولی نداشته ایم و با رشد منفی مالی 4.9، صنعت 9.6، اقتصاد بدون نفت 2.4، کشاورزی 1.5 روبرو بوده و رشد بخش خدمات نیز حدودا ثابت بوده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به پشتیبانی همه جانبه از شرکت های فعال در حوزه IT، اضافه کرد: شاهدیم که بیشترین چالش ها را در مقابل این شرکت ها ایجاد می نمایند و در مقابل کمترین منابع را در اختیارشان قرار می دهند. بااین وجود همچنان با رشد و روند صعودی روبرو هستند.

وی با اشاره به سه استراتژی برای رشد IT شرح داد: نخستین استراتژی این است که یک بازیگر جدید وارد عرصه شده و بخش خود را فراوری می نماید در حالیکه در ارتباط مستقیم با شهروندان است مانند اپلیکیشن هایی که امروز مورد استقبال قرار گرفته اند. متاسفانه اصفهان در این عرصه عملکرد ضعیفی داشته است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دومین استراتژی را ادامه دهنده صنایع قدیمی دانست و گفت: شرکت هایی که به صنعت قدیمی نزدیک و فعالیت هایی به وسیله اتوماسیون، کاهش هزینه ها و ... را برای آنها انجام می دهند تا میزان بهره وری این صنایع افزایش یابد.

ناظمی ادامه داد: در استراتژی سوم فعالان نه تنها در یک گروه یا شرکت بلکه در یک زنجیره برای تأمین شرکت های متعدد و اغلب جهانی فعالیت می نمایند. البته این راهبرد در ایران به سبب شرایط خاص نتوانسته به خوبی پیاده گردد.

وی با اشاره به اصفهان به عنوان قطب صنعت بودن کشور، توضیح داد: امیدوار بودیم که اصفهان در استراتژی دوم پیش قدم و فعال باشد، اما شاید به سبب روی خوش نشان ندادن صنایع قدیمی به این شیوه بهره وری IT و باقی ماندن روی صنعت سنتی موجب شد تا در نهایت مجبور به رفتن از کل بازار شوند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات صنعت با اشاره به پلی اکریل و روند نزولی آن، هشدار داد: اگر مراجع دولتی، صنایع و خدمات نتوانند خوش آمدگوی خوبی برای IT و تکنولوژی جدید باشند، سرنوشت حتمی آنان خداحافظی از کل بازار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 575

به "خداحافظی صنایع از بازار در صورت بی توجهی به صنعت IT" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی صنایع از بازار در صورت بی توجهی به صنعت IT"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید