خاصیت عجیب عصاره گیلاس ترش

به گزارش مجله هدیه، مجله ایلیاد/ طبق فراتحلیلی از 10 مطالعه موجود، عصاره گیلاس ترش می تواند عملکرد ورزش استقامتی را به وسیله شاخص گلیسمیِ پایین، قابلیت ضدالتهابی و آنتی اکسیداسیون، و اثرات تقویت کننده جریان خون افزایش دهد. عصاره گیلاس ترش به شکل آبمیوه یا پودر که به مدت هفت روز، 1.5 ساعت قبل از آزمایش عملکرد ورزشی مصرف شده بود، عملکرد ورزش استقامتی را به طور قابل توجهی بهبود بخشید. پروفسور فیلیپ چیلیبک محقق دانشگاه ساسکاچوان، می گوید: مزایای عصاره گیلاس ترش به خوبی مورد آنالیز قرار گرفته، اما شواهد مربوط به افزایش عملکرد، کمیاب و نتایج نامنظم است. نتایج این فراتحلیل نشان می دهد که گیلاس ترش به بهبود عملکرد یاری می نماید و ما اطلاعات بیشتری نسبت به مکانیزم احتمالیِ مسئول این مزیت، به دست آوردیم.

خاصیت عجیب عصاره گیلاس ترش

این فراتحلیل شامل 10 مطالعه می گردد که در کل 127 مرد و 20 زن را شامل بود. بیشتر شرکت کنندگان افرادی بودند که آموزش استقامت دیده بودند، افرادی مانند دوچرخه سوارها، دوندگان و ورزشکاران ورزش های سه گانه. 9 عدد از 10 مطالعه، شامل مصرف گیلاس ترش و یکی از آن 10 مطالعه شامل مصرف مکمل در روز ورزش بود.

دُزهای گیلاس ترش در این مطالعات متفاوت بود و شامل 200 تا 500 میلی گرم در روز به شکل کپسول یا پودر، 60 تا 90 میلی لیتر در روز به شکل عصاره آبمیوه گیلاس ترش که با 100 تا 510 میلی لیتر آب رقیق شده، و 300 تا 473 میلی لیتر در روز به شکل آبمیوه گیلاس ترش بود. مقدار کلی آنتوسیانین های مصرفی روزانه بین 66 تا 2،760 میلی گرم بود.

روش های سنجش عملکرد نیز در این مطالعات متفاوت بود و شامل فاصله در آزمون شنای شاتل، زمان خستگی در طول دوچرخه سواریِ با شدت بالا، کل کار صورت گرفته در طول دوچرخه سواری، آزمایش های زمان دوچرخه سواری و زمان لازم برای به خاتمه رساندن یک ماراتن کامل یا نیمه بود.

نتایج حاصل از این 10 مطالعه، بهبود قابل توجهی را در عملکرد استقامتی به دلیل مصرف عصاره گیلاس ترش نشان داد که 2 مورد از 10 مطالعه، اثرات قابل توجهی در افزایش عملکرد را گزارش دادند. در حالی که نتایج حاصل از فراتحلیل مزایای چشمگیری را نشان می دهد، اما در 8 مورد از 10 مطالعه در خصوص ریکاوری، گیلاس ترش در مقایسه با دارونما هیچ مزیت علمکردی نشان نداد.

این امر می تواند مربوط به جمعیت شناسی شرکت کنندگان و سطح آمادگی بدن آن ها، کنترل رژیم غذایی و ورزش، پروتکل مصرف مکمل و اندازه گیری های عملکرد باشد. همه مطالعات از ورزشکاران مجرب استفاده ننموده بودند و این فراتحلیل دریافت که کمترین بهبود مربوط به زمانی بود که شرکت کنندگانِ کمتر حرفه ای، آبمیوه گیلاس ترش مصرف نموده بودند.

هیچ رابطه دُز پاسخی بین عصاره گیلاس ترش و عملکرد مشاهده نشد و برای یافتن استراتژی دُز بهینه به مطالعات بیشتری احتیاج است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه American College of Nutrition منتشر شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1050

به "خاصیت عجیب عصاره گیلاس ترش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاصیت عجیب عصاره گیلاس ترش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید