تاثیر ورزش و تغذیه بر وزن افراد

به گزارش مجله هدیه، رژیم غذایی و فعالیت ورزشی برای تناسب اندام مهم هستند، اما آن چه بسته به اهداف شما متفاوت خواهد بود، نوع و مقدار غذایی است که می خورید و تمرین های ورزشی است که انجام می دهید.

تاثیر ورزش و تغذیه بر وزن افراد

به گزارش خبرنگاران، برای این که بدانید چه مقدار کالری دریافت می کنید، هر روز غذاهایی را که می خورید و نوشیدنی هایی که می نوشید، به اضافه کالری که دارند، یادداشت کنید و با نوشتن آنچه می خورید و می نوشید، بیشتر متوجه می شوید که چه چیزی مصرف می کنید و در عین حال فعالیت بدنی خود و مدت زمان انجام آن را هر روز یادداشت کنید.

تناسب اندام

در این مطلب که از سوی محمد مهرتاش، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار خبرنگاران قرار گرفته، آمده است: برای بعضی، تناسب اندام می تواند به معنای از دست دادن چربی باشد و برای بعضی دیگر، این مسئله می تواند به معنای افزایش عضله تلقی گردد، اما باید مدنظر داشته باشید که نمی توانید این کار را فقط با رژیم یا ورزش انجام دهید. هنگامی که اهداف خود را شناسایی کردید، به یاد داشته باشید تناسب اندام برای هر فرد متفاوت است و برنامه های تمرینی و تغذیه ای که به شما در دستیابی به آن ها کمک می نماید را باید انتخاب کنید.

غذا خوردن

چربی سوزی یک هدف معمول تناسب اندام است و گرچه ورزش مطمئنا می تواند شما را در رسیدن به این هدف کمک کند، اما در بین مربیان یک جمله مشهور وجود دارد و آن این است که شما نمی توانید یک ورزشکار با رژیم غذایی ضعیف را تمرین دهید.

برای از دست دادن وزن اضافی، باید کالری بیشتری نسبت به میزان مصرف خود بسوزانید، برای مثال نیم ساعت دویدن حدود 300 کالری می سوزاند که معادل یک لیوان یک لیوان شیر موز می گردد و به عبارت دیگر، آسان است که تمام سختکوشی های خود را با خوردن مقدار زیادی غذای بی ارزش و پرکالری دور بریزید.

اگر به طور مداوم در حال افزایش وزن هستید، به این معنا است که روزانه بیش از میزان سوزاندن کالری، در حال مصرف کالری هستید و بهترین راه برای تغییر این مساله، کاهش کالری دریافتی است.

برنامه تمرینی یک هفته ای برای تازه واردها

این بدان معنا نیست که شما باید رژیم سختی را دنبال کنید. شما می توانید با توجه بیشتر به آنچه می خورید آغاز و آن را به تدریج تنظیم کنید و به یاد داشته باشید، گاهی اوقات این تغییر می تواند به سادگی قطع نوشیدنی های شیرین باشد.

هنگامی که رژیم خود را مرتب کردید، ورزش می تواند به شما در جهت تناسب اندام و فعالیت های قلبی عروقی مانند دویدن، دوچرخه سواری و شنا می تواند به شما در سوزاندن کالری اضافی کمک کند، در حالی که تمریناتی مانند دو سرعت و ورزش با وزنه می تواند سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد، به این معنی که حتی هنگام استراحت، کالری بیشتری می سوزانید.

عضله سازی

در حالی که سوزاندن چربی های اضافی احتیاج به کاهش کالری دریافتی دارد، اگر می خواهید عضله بسازید باید آن را افزایش دهید. این بدان معنا نیست که شما باید کلوچه، بستنی و غذاهای ناخواسته مورد علاقه خود را بخورید چراکه متأسفانه این فقط به شما در ساختن چربی و نه عضله کمک می نماید.

موثرترین راه عضله سازی به وسیله تمرینات مقاومتی است و این فعالیت ها باعث آسیب ریز فیبرهای عضلانی شما شده و آن ها را مجبور می نماید تا خود را ترمیم نموده و از قبل قوی تر و ضخیم تر شوند. برای این که عضلات شما بتوانند خود را به درستی ترمیم نمایند، به مقدار زیادی پروتئین که برای رشد عضلات لازم است، احتیاج دارند.

می توانید پروتئین را به وسیله مکمل های غذایی یا به وسیله منابع غذایی مانند گوشت، تخم مرغ، شیر، آجیل و لوبیا دریافت کنید. اگر متوجه شدید که عضله سازی نمی کنید یا وزن اضافه نمی کنید، کالری و پروتئین دریافتی خود را تا حدی افزایش دهید.

همچنین باید به خاطر داشته باشید فعالیت های قلبی عروقی با سرعت پایین مانند آهسته دویدن، کالری های اضافی را بدون شکستن عضله می سوزاند و اگر این فعالیت ها را انجام می دهید، باید برای جایگزینی کالری از دست رفته بیشتر غذا بخورید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1610

به "تاثیر ورزش و تغذیه بر وزن افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ورزش و تغذیه بر وزن افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید