خبرنگاران گزارش می دهد؛ ماجرای زمین های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین های اطراف دانشگاه الزهرا

به گزارش مجله هدیه، یکی از موضوعات چالش برانگیز این روز های دانشگاه الزهرا (س) تصرف زمین های ده ونک است که باعث اختلاف نظر بین دانشگاه و ساکنان محله شده است.

خبرنگاران گزارش می دهد؛ ماجرای زمین های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین های اطراف دانشگاه الزهرا

به گزارش خبرنگار این روزها دانشگاه الزهرا(س) برای تصاحب زمین های قانونی خود در ده ونک دچار درگیری ها و مسائل فراوانی شده است و برخی رسانه ها با دامن زدن به مسائل مانع از به خاتمه رسیدن این حکم شده اند.باشگاه خبرنگاران در موضعی بی طرفانه و با تحقیقات اجرا شده گزارش خود را بیان می نماید.

ماجرای این زمین ها از کجا شروع شد؟

80 سال پیش در زمان ناصرالدین شاه زمین های منطقه ده ونک به صورت باغ و متعلق به شخصی به نام مستوفی الممالک بوده است. خود شخص قبل از مرگ و ورثه بعد از مرگ وی 2باغ را وقف دانشگاه می نمایند که در زمین بین 2باغ در سال 1317 کارخانه میز و نیمکت سازی و به نام آموزش و پرورش احداث می گردد و سند کارخانه هم متعلق به آموزش و پرورش است.

به دلیل مسائل رفت و آمد کارگران در حوالی کارخانه، به آن ها اجازه ساخت خانه داده می گردد؛ در سال 1340 کارخانه به کرج منتقل شده و به جای آن شرکت ایمن سازان راه جایگزین می گردد.

در تمام این سال ها کارگران و فرزندان آن ها در زمین ها ساکن بودند بدون آن که سند مالکیتی داشته باشند و تنها قبض آب و برق به نام آن ها صادر می گردد.

واگذاری زمین ها به دانشگاه توسط دولت

در سال 1382 و در دوران رئیس جمهوی وقت طی نامه ای از سوی دانشگاه به وزارت راه و شهرسازی حق استفاده از این خانه ها به دانشگاه الزهرا(س) داده می گردد و در دوره ریاست جمهوری بعدی اختلاف به شورای حل اختلاف کشیده شد و اهالی ده ونک در همان سال ها و در اعتراض به این اتفاق در خیابان پاستور تجمع می نمایند و بعد از رایزنی دولت با ساکنان این خانه ها ماجرا مسکوت می ماند و اطلاعیه ای برای اهالی محل و ساکنان صادر نمی گردد.

طرح دعوا توسط دانشگاه در سال 94

از همان سال های واگذاری زمین ها به دانشگاه موضوع تصرف آن ها دنبال شد تا دانشگاه بتواند فضای دانشگاهی خود را که بسیار به آن نیاز دارد گسترش دهد، در سال 94 دولت طی بخشنامه ای اظهار داشت که تمام دستگاه ها مانند دستگاه های دولتی موظف هستند اموال و دارایی های خود را به صورت دقیق شناسایی و در سیستم وزارت دارایی ثبت نمایند از این رو دانشگاه برای بازپس گیری زمین ها در دادگاه طرح دعوا کرد.

طی 250 جلسه رسیدگی در دادگاه تا 4 سال آنالیز آن در قوه قضاییه مسئولان دانشگاه الزهرا(س) و ساکنان مدارک خود را ارائه دادند، ساکنان و وکلای آنان دفاعیات خود را در جلسه رسیدگی در دادگاه مطرح کردند، اما به جهت نبود وجود مستندات قانونی دال بر قانونی بودن ادعای آنان در نهایت دادگاه رأی خلع ید متصرفان برای دانشگاه الزهرا(س) را صادر کرد؛ در طی حکم اول ساکنان تجدید نظرخواهی می نمایند، ولی در این مورد هم محکوم می شوند و ادعایشان به جایی نمی رسد و اجراییه به نفع دانشگاه صادر می گردد.

تقبل 100 میلیون تومان توسط دانشگاه به ساکنان

دانشگاه با ساکنان وارد مذاکره شده و به طور مستقیم و غیرمستقیم با آن ها صحبت می نماید و از آن ها می خواهد تا تاریخ معین شده زمین ها را تحویل دهند، حتی دانشگاه بدون اینکه تعهدی نسبت به ساکنان داشته باشد، ولی به دلایل انسانی و با یاری خیرین به بسیاری ازآنها مبلغ 100 میلیون تومان پرداخت کرد تا ساکن پردیس شوند.

عده ای از مردم قبول نموده واحد ها را تخلیه و تحویل دادند، ولی برخی همچنان بر ادعای مالکیت خود پافشاری می نمایند و مایل نیستند زمین را تحویل دهند، زیرا معتقدند خانه هایشان متری چندین میلیون می ارزد و مالکیت از آ ن خودشان است، اما نکته قابل تأمل در این است که با وجود ادعای مالکیت از طرف ساکنان چرا در این سال ها هیچ گونه تعمیر و بازسازی در خانه ها صورت نگرفته است و خانه ها در شرایط بسیار نامناسبی هستند.

پس از اعلام رأی دادگاه به نفع دانشگاه الزهرا 20 روز قبل از اجرای حکم مبنی بر تخلیه زمین ها در تابستان سال جاری نماینده دادستانی درب منزل تک تک ساکنان رفته و آن ها را برای تخلیه املاکتفهیم می نماید.

مراحل تخلیه زمین ها به تدریج در حال پیش روی و محدوده زمانی معینی برای آن پیش بینی نشده است، زیرا از زمان صدور رأی دادگاه مبنی بر تخریب منازل و تحویل زمین ها به دانشگاه الزهرا(س) مسائل و مخالفت های زیادی با این کار به وجود آمده است و برخی رسانه ها با دامن زدن به این موضوع باعث به تعویق افتادن اجرای حکم این پرونده شدند به طور مثال هفته گذشته که قرار بود تعدادی از خانه ها از مردم پس گرفته گردد و آنها با تجمع در مقابل دانشگاه و سر دادن شعار و همراه کردن عده ای با خود از این کار جلوگیری کردند.

حتی اگر فرض گردد این خانه ها سازمانی و متعلق به کارگران بوده است بعد از فوت اولین کارگر باید خانه را به سازمان مربوطه تحویل می دادند، اما چون سازمان ها پیوسته تغییرکردند و کسی این موضوع را پیگیری ننموده است این ساکنان به اقامت خود ادامه دادند و در این زمان نه سندی برایشان صادر شده و نه قراردادی با آن ها منعقد شده است؛ فقط مدت ها پیش دستور رسیدگی به این پرونده داده می گردد تا در صورت لزوم مالکیت این زمین ها را به مردم بدهند، ولی این قضیه و پیگیری مسکوت می ماند.

بیانیه تشکل جامعه اسلامی دانشجویان

تشکل جامعه اسلامی دانشجویان با انجام تحقیقات و صحبت با هر دو طرف و مشاهده اسناد و مدارک بیانیه ای صادر کرد و در بخشی از آن نوشت ساکنان هیچ سند و مدرکی نداشته و فقط تعدادی از آن ها فیش آب و برق دارند و در این میان کسانی هستند که هیچ ارتباط و نسبتی با کارخانه ها و کارگران نداشته و متمولینی که علاوه بر توان تأمین هزینه های وکیل و غیره دارای چندین ملک هستند برخلاف ادعا های اجرا شده که کاملا بدون سند و مدرک است تاکنون هیچ مانعی بر سر ساکنان ویران نشده و بسیاری از شایعات از اساس کذب است.

بخش حقوقی دانشگاه الزهرا(س) همواره آمادگی خود را برای ارائه مستندات و مدارک لازم و پاسخگویی به ابهامات افراد در این رابطه اعلام نموده و قرار است به زودی نشست تخصصی حقوقی برطرف تصرف خانه های اطراف دانشگاه با حضور مسئولان مربوطه برگزار گردد.

کوشش برای ماندن در خانه ها با تحریک احساسات عمومی

به نظر می رسد از آنجایی که این افراد از راه حقوقی و قضایی به نتیجه نرسیده اند قصد دارند با همراهی عده ای در شبکه های اجتماعی مجازی و گروه های ضد انقلاب گرفته تا برخی جریانات دانشجویی با تحریک احساسات عمومی و بازیچه قرار دادن مردم رأی قطعی و لازم الاجراییه قوه قضاییه را که بعد از چندین سال و برگزاری جلسات متعدد صادر شده است، پس زنند تا قوه قضاییه را به تساهل با ساکنان وادار نمایند.

دانشگاه در این زمینه فعلا موضع سکوت را در پیش گرفته، زیرا معتقد است اسناد و مدارکش کامل و رأی دادگاه به نفع آن ها صادر شده است و نگرانی در این مورد ندارد، ولی باید مسئولان یاری نمایند تا هم دانشگاه به حق قانونی خود برسد و هم مردمی که سال های زیادی در آنجا ساکن بوده اند در جای مناسب و با رضایت کامل اسکان پیدا نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 89

به "خبرنگاران گزارش می دهد؛ ماجرای زمین های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین های اطراف دانشگاه الزهرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گزارش می دهد؛ ماجرای زمین های ده ونک؛ از روایت تا واقعیت مالکیت زمین های اطراف دانشگاه الزهرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید