اولین دوست مارک زاکربرگ در پروژه متاورس مایکروسافت خواهد بود

به گزارش مجله هدیه، شرکتی که زمانی به عنوان فیسبوک می شناختید، با رقیب سازمانی خود یعنی مایکروسافت همکاری خواهد کرد تا پروژه Workplace خود را با مایکروسافت تیمز در زمینه متاورس یکپارچه کند. این مشارکت شاهد گردهمایی و ادغام سازی قابلیت های بین دو برنامه خواهد بود. برای مثال، کاربران Workplace متا از اوایل سال 2022 می توانند جلسات ویدیویی تیمز را در گروه های Workplace به صورت زنده پخش کنند، همچنین کاربران تیمز بدون نیاز به جابه جایی بین برنامه ها قادر خواهند بود تا به محتوای Workplace دسترسی پیدا کنند.

اولین دوست مارک زاکربرگ در پروژه متاورس مایکروسافت خواهد بود

از نظر بصری، Workplace به عنوان یک تب مهم در رأس مایکروسافت تیمز قرار خواهد گرفت. در بیانیه ای اوجوال سینگ، مدیر Workplace گفت که این مشارکت عمدتا برای مشاغلی طراحی شده که قبلا از مایکروسافت تیمز و Workplace در مسائل مختلف استفاده متعددی می کردند. سینگ در مصاحبه ای با CNBC گفت: من می توانم بگویم که ما در حوزه ارتباط با مردم، جامعه و خدمت رسانی به همه کارمندان بهترین هستیم. مایکروسافت تیمز مسلما در زمینه بهره وری بهترین هستند. بنابراین در این همکاری، دو شرکت برتر در تلاش برای ارائه بهترین خدمات به کارمندان خواهند بود.

در حالی که متا و مایکروسافت هر دو از این همکاری سود خواهند برد، متا مسلما شاهد پیشرفت چشمگیری خواهد بود. Workplace در ماه می بیشتر از 7 میلیون مشترک جذب کرد که این آمار در مقایسه با 250 میلیون کاربر فعال ماهانه گزارش شده از طریق مایکروسافت تیمز، خیلی به چشم نمی آید. شایان ذکر است که این اولین نمونه از همکاری Workplace با مایکروسافت تیمز نیست. این دو شرکت در پروژه های Office 360، Share Point و OneDrive هم باهم همکاری کردند. ادغام Workplace و مایکروسافت تیمز درست زمانی اتفاق می افتد که این دو غول فناوری آماده رقابت با یکدیگر در حوزه متاورس خواهند شد.

در ماه آگوست، متا اولین سرمایه گذاری واضح خود را در پروژه متاورس برای ساخت Horizon Workrooms یا اتاق کارهای واقعیت مجازی انجام داده که در این پروژه از واقعیت ترکیبی برای ساخت دفترکار مجازی و همچنین تعامل افراد در این محیط استفاده خواهد شد. متا یا همان فیسبوک با بهره گیری از فناوری بزرگ واقعیت مجازی قصد دارد تا پلتفرم های خود را به بُعد کاملا تازه آینده نزدیک کند. این برنامه هنوز در نسخه بتا، نگاهی به واقعیت مجازی متاورس در فضای اداری فیسبوک و با شکل و شمایل کارتونی دارد.

هفته گذشته، مایکروسافت اعلام نمود که در حال آماده شدن برای ادغام AR و VR از پلتفرم مایکروسافت مش خود با تیمز است، تا متاورس متمرکز بر سازمان خود را ایجاد کند. مایکروسافت ادغام تیمز و مش را دروازه ای به فراجهان نامید که آن را به عنوان جهانی دیجیتالی پایدار توصیف می کند. کاربران مایکروسافت تیمز که از هدست های واقعیت مجازی استفاده می کنند می توانند از آواتارهایی شبیه به چهره اشان بهره مند شوند. این قابلیت برای کاربرانی که قصد استفاده از چهره واقعی خود را در طول جلسات اداری ندارند، بسیار کاربردی خواهد بود.

در حالی که بیشتر جاه طلبی های متا و مایکروسافت در محیط کاری متاورس آینده واضحی ندارد، همکاری Workplace و مایکروسافت تیمز می تواند جهت ادغام محیط کار سازمانی آینده بین این دو شرکت را هموار کند. اگر این اتفاق بیفتد، متاورس می تواند یک پلتفرم فروشگاهی یکپارچه و فوق العاده داشته باشد که از ترکیب سخت افزار مقرون به صرفه و قدرتمند Oculus متا و دانش بهره وری آنلاین مایکروسافت استفاده می کند. بد نیست یادآور شویم که غول فناوری آمریکای یعنی اپل هم از این قافله دور نخواهد ماند و روی هدست واقعیت افزوده و واقعیت مجازی خود کار می کند تا به عنوان رقیب این دو شرکت در این حوزه هم حرفی برای گفتن داشته باشد.

اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل که به خوبی با نحوه استفاده گسترده از هوش مصنوعی آشنا است، در مصاحبه اخیر خود با روزنامه نیویورک تایمز در زمینه متاورس به گفت وگو پرداخت. اشمیت گفت: همه افرادی که درباره پروژه متاورس صحبت می کنند، مقصودشان جهانی است که بهتر از جهان فعلی خواهد بود که در آن شما ثروتمندتر، خوش تیپ تر، زیباتر، قدرتمندتر از جهانی فعلی به زندگی می پردازید. بنابراین برخی از انسان ها ترجیح می دهند تا مدت زمان بیشتری را در متاورس بگذرانند. چنین جهانی که بیشتر دیجیتالی خواهد بود تا فیزیکی، لزوما بهترین جهان برای جامعه بشری نخواهد بود.

پر واضح است که مایکروسافت و متا از قوی ترین تیم های تحقیقاتی در زمینه هوش مصنوعی برای توسعه الگوریتم ها و فناوری خود استفاده می کنند. اشمیت برای یک دهه کامل (2001-2011) مدیرعامل گوگل بود و تا سال 2020 به عنوان رییس اجرایی این شرکت به کار خود ادامه داد. اطلاعات بالا و درک بیشتر او نسبت به فناوری هوش مصنوعی باعث شده تا او نسبت به پروژه متاورس متا ابراز نگرانی کند.

منبع: Gizmodo

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1950

به "اولین دوست مارک زاکربرگ در پروژه متاورس مایکروسافت خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین دوست مارک زاکربرگ در پروژه متاورس مایکروسافت خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید