انتشار نخستین تصاویر مریخ نورد چینی از سطح مریخ

به گزارش مجله هدیه، چین نخستین تصاویری را که مریخ نورد ژورونگ از سطح مریخ ثبت نموده است، منتشر کرد.

انتشار نخستین تصاویر مریخ نورد چینی از سطح مریخ

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

چین نخستین تصاویر ثبت شده با مریخ نورد ژورونگ (Zhurong) را منتشر کرد. نمای جلو، چشم انداز پیش رو را هنگامی که مریخ نورد روی سکوی فرود نشسته است، نشان می دهد و تصویری که از نمای پشت گرفته شده است، پنل های خورشیدی ژورونگ را به نمایش می گذارد.

فرود این مریخ نورد، چین را به دومین کشور پس از آمریکا تبدیل کرد که یک کاوشگر را با موفقیت روی سطح مریخ فرود می آورد و آن را برای مدت زمان قابل توجهی به کار می گیرد.

دانشمندان چینی امیدوارند که بتوانند حداقل 90 روز از خدمات این ربات شش چرخ در منطقه ای موسوم به Utopia Planitia که در نیمکره شمالی مریخ واقع است، استفاده نمایند.

سازمان ملی فضایی چین (CNSA)، این تصاویر را در وب سایت خود منتشر نموده است. ژورونگ با مدارگرد تیان ون-1 (Tianwen-1)، به مدار مریخ منتقل شد و از آنجا در داخل یک کپسول از اتمسفر مریخ گذشت و روی سطح آن فرود آمد.تصاویر ثبت شده از سطح مریخ نشان می دهند که استقرار سخت افزارهای ژورونگ بعد از فرود به درستی انجام گرفته است.

استقرار سخت افزارهای ژورونگ، باز شدن صفحات خورشیدی برای تامین انرژی مورد احتیاج ربات، تنظیم آنتن برای تماس با تیان ون-1 و باز شدن ریلی را شامل می گردد که ژورونگ با یاری آن از سکو پایین می آید تا حرکت روی سیاره را شروع کند.

ظاهر ژورونگ، به مریخ نوردهای اسپیریت (Spirit) و آپورچونیتی (Opportunity) ناسا شباهت دارد. وزن آن حدود 240 کیلوگرم است و یک تیرک بلند دارد که حامل دوربین هایی برای عکس برداری و مسیریابی است. این مریخ نورد، پنج ابزار دیگر را نیز در بر دارد که به آنالیز سنگ های مریخ و ماهیت کلی محیط اطراف از جمله آب و هوا یاری می نمایند.

ژورونگ مانند مریخ نورد کنجکاوی (Curiosity) و استقامت (Perseverance)، به یک ابزار لیزری مجهز است که با یاری آن، ترکیب شیمیایی سنگ ها را ارزیابی می نماید. همچنین این مریخ نورد، به یک رادار برای جستجوی یخ مجهز است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1700

به "انتشار نخستین تصاویر مریخ نورد چینی از سطح مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار نخستین تصاویر مریخ نورد چینی از سطح مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید