استودیوی ژاپن سونی دیگر مثل گذشته بازی نخواهد ساخت

به گزارش مجله هدیه، پس از گزارش های مختلفی که در این چند روز اخیر منتشر شده بود، بالاخره شرکت سونی به صورت رسمی گفت که ساختار یکی از قدیمی ترین و بزرگترین استودیوهایش یعنی استودیو ژاپن سونی (JAPAN Studio) دگرگون و دوباره سازماندهی خواهد شد و بخش زیادی از افراد خلاق و کارمندان آن تعدیل می شوند و به جای آن تمرکز اصلی استودیو حول محور گروه سازنده بازی Astros Playroom یعنی Team ASOBI خواهد چرخید. خبری که باعث شد بسیاری از طرفداران آثار این استودیو ناراحت و نگران شوند.

استودیوی ژاپن سونی دیگر مثل گذشته بازی نخواهد ساخت

ابتدا چند روز پیش سایت VGC گزارشی را منتشر کرد که در آن اعلام شده بود سونی قصد دارد مقیاس استودیو معروف ژاپنی خود را کاهش دهد. استودیویی که بازی هایی نظیر Ape Escape، گرویتی راش و لست گاردین را در کارنامه خود دارد. درنهایت، سونی این گزارش را یک روز بعد به صورت رسمی گفت.

طبق گفته سایت VGC، بسیاری از توسعه دهندگان استودیو ژاپن سونی، پس از اینکه قرارداد سالیانه آن ها تمدید نشد، از استودیو جدا شده اند. اکنون بیشترین تمرکز این استودیو با تیم سازنده بازی Astros Playroom خواهد بود که در این مدت کوتاه توانسته موفقیت زیادی را کسب کند و نزد گیمرها هم بسیار محبوب شود. برخلاف تیم های دیگر، برای کار افراد این تیم خللی وارد نشده است و آن ها همچون گذشته و حتی شاید با تمرکزی بیشتر نسبت به قبل به ساخت اثر پلتفرمر 3 بعدی معروف خود ادامه خواهند داد.

با این دگرگونی، زین پس بخش های مربوط به بومی سازی بازی ها، مدیریت عنوان های مختلف و درنهایت تولید خارجی، همگی به طور جهانی و زیر کنترل استودیو های داخلی پلی استیشن خواهد بود. استودیو های پلی استیشن مجموعه ای است که سونی برای نام گذاری استودیوهای داخلی و فرست پارتی خود ایجاد کرده است. اکنون این اختیارات و وظیفه های گفته شده که در گذشته بر عهده استودیو ژاپن سونی بودند، به زیرمجموعه های دیگر این مجموعه بزرگ منتقل خواهد شد.

در بخشی از بیانیه ای که برای این تصمیم نوشته، گفته شده است:

به منظور تقویت بیشتر فعالیت های تجاری، شرکت سرگرمی های تعاملی سونی تائید می کند که استودیو ژاپن سونی سازماندهی جدیدی پیدا خواهد کرد و از اول آوریل (11 اسفند) این تغییرات را به خود می بیند. استودیو ژاپن سونی از این به بعد با موضوع Team ASOBI به فعالیت خود ادامه خواهد داد و از این طریق، این فرصت برای Team ASOBI فراهم خواهد شد که با یک چشم انداز واحد بر ساخت و محبوبیت Astros PLAYROOM تمرکز کند.

علاوه بر این، نقش تولیدهای خارجی استودیو، بومی سازی بازی ها و همچنین مدیریت مجموعه آثار استودیو ژاپن به کلیت استودیوهای پلی استیشن منتقل خواهد شد.

اگرچه مدت هاست استودیو ژاپن سونی در کانون توجه و روزهای اوج خود قرار ندارد و حتی نتوانسته تولیدهای داخلی با سوددهی بالایی را تولید کند، با این حال از قلم نیاندازید که در این نسل آن ها آثار منحصربه فردی نظیر لست گاردین و گرویتی راش 2 (و همچنین ریمستر گرویتی راش 1) را خلق کرده اند؛ آثاری که هرکدام طرفداران خاص خودش را داشته و مورد تحسین هایی قرار گرفته است. به نظر می رسد که سونی از فروش این بازی ها رضایت نداشته است اما نکته عجیب این است که نباید هم از چنین آثار خاصی که جامعه طرفداران کوچک تر اما منحصر به فردی دارند، چنین انتظاری را داشت.

اگر تولیدهای داخلی استودیو ژاپن سونی را هم در نظر نگیریم، تولیدات خارجی آن ها که با همکاری استودیو هایی دیگر به دست آمده بودند، در این سال ها نتایج بسیار موفقی را به خود دیدند. آن ها در این سال های اخیر در ساخت بازی های تحسین شده و موفقی همچون بلادبورن و بازسازی دیمونز سولز که به ترتیب ساخته استودیو های فرام سافتور و بلوپوینت گیمز است، همکاری داشته اند و این آثار را منتشر کرده اند. اکنون با این تحولات و سازماندهی جدید استودیو ژاپن سونی، شرایط بخش تولیدهای خارجی آن ها هم با ابهام های جدی روبرو شده است و به نظر می رسد هما ن طور که در بیانیه اعلام شده، زین پس این وظیفه را دیگر استودیوهای جهانی پلی استیشن بر عهده خواهند گرفت.

اگرچه این خبر برای طرفداران استودیو ژاپن و به صورت کلی گیمرها ناراحت کننده و تا حدی شوکه کننده است، اما شاید با نگاه به چند سال اخیر، چندان هم تعجب آمیز نباشد.چندین سال پیش ابتدا فومیتو اودا خالق بزرگ آثاری همچون شادو او کلوسوس، ایکو و لست گاردین از استودیو ژاپن سونی جدا شد و استودیو مستقل خود را تاسیس کرد و امسال هم کئیچیرو تویاما خالق مجموعه بازی سایلنت هیل، سایرن و گرویتی راش، این استودیو را ترک کرده تا از استودیو جدید خود یعنی Bokeh Game Studio رونمایی کند؛ استودیویی که البته تعدادی از اعضای مهم استودیو ژاپن سونی به آن منتقل شده اند. چند روز پیش هم خبر کناره گیری تهیه کننده بازی بلادبورن از استودیو ژاپن سونی منتشر شد.

  • اطلاعات تازه ای از بازی جدید خالق سایلنت هیل منتشر شد

همه این ها کم وبیش در راستای مسیری بوده که به تغییرات امروز این استودیو ختم شده است. به نظر می رسد که مشکل اصلی در تفاوت نگرش و اهداف سونی و اعضای کلیدی استودیو بوده است. قصد سونی بیشتر ساخت آثار موفقی بوده که بتواند مخاطبان را در سراسر جهان به خود جذب کند، دقیقاً همچون کاری که بازی Astros Playroom به درستی و به بهترین شکل توانست آن را انجام دهد؛ درحالی که از آن سو بعضی از افراد خلاقی که در این استودیو فعالیت می کردند، هدفشان دنبال کردن ایده هایی بوده که ابتدا توجه مخاطبان ژاپنی را جلب کند و بعد به احتمال زیاد مخاطبان سراسر جهان را. این نگاه سونی شاید از نظر اقتصادی و به خصوص در کوتاه مدت قابل درک باشد اما می تواند به خصوص در بلندمدت روی جایگاه آن ها در میان گیمرهای ژاپنی و طرفداران آثار این استودیو عملکرد منفی و بدی داشته باشد.

باید دید با این سازماندهی جدید این استودیو، سونی در بلندمدت و برای جلوگیری از این معضل، چه برنامه هایی را تدارک دیده است. این تصمیم می تواند برای Team ASOBI پیشامدهای بسیار خوبی داشته باشد اما از آن طرف باید ببینیم که در آینده شرایط تولیدهای خارجی استودیو ژاپن سونی و همچنین مجموعه های بازی های محبوب و معروف آن چه خواهد شد و سونی چگونه می خواهد آن را هدایت کند. البته، قبلاً هم استودیوهای سونی با تغییراتی رو به رو شد ه اند و نتایج مختلفی را در پی داشته است.

منبع: IGN

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1567

به "استودیوی ژاپن سونی دیگر مثل گذشته بازی نخواهد ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استودیوی ژاپن سونی دیگر مثل گذشته بازی نخواهد ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید