ارائه مدل سه بعدی سلول سرطانی برای مطالعات دارویی

به گزارش مجله هدیه به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت هموشیر تراپیوتیکس سلول های سه بعدی سرطان پانکراس انسان را در قالب فناوری اندام روی تراشه فراوری نموده و مورد آزمایش قرار داده است. از این مدل سلولی می توان برای کشف داروهای ضدسرطان استفاده کرد.

ارائه مدل سه بعدی سلول سرطانی برای مطالعات دارویی

شرکت هموشیر تراپیوتیکس (HemoShear Therapeutics) پیروز به ساخت آزمایشگاه روی تراشه ای برای مطالعات سرطان شده است. این آزمایشگاه روی تراشه در واقع یک مدل سه بعدی چند سلولی از سلول های سرطان پانکراس است.

در مقاله ای که محققان این شرکت در نشریه Lab on a Chip به چاپ رساندند نشان دادند که این مدل منحصربه فرد می تواند محیط سرطان پانکراس را شبیه سازی کند و قابل استفاده برای توسعه داروهای ضدسرطان است.

دانیل جیولی از محققان گفت: تحقیق و توسعه داروهای سرطان نرخ پیروزیت بسیار پایینی دارند چرا که مدل های مناسب برای پیش بینی رفتار سلول در برابر دارو وجود نداشته و تومور سرطان انسان نیز ساختار بسیار پیچیده ای دارد. این مدل جدید کاملاً با مدل هایی که پیش از این ارائه شده متفاوت بوده و می تواند طبیعت و رفتار تومور را شبیه سازی کند. با استفاده از این فناوری ما می توانیم درک بهتری از بیماری و روش های احتمالی درمان داشته باشیم.

برایان وامفهوف از محققان این شرکت اضافه کرد: سرطان کاملاً دینامیک بوده و مدل ما این امکان را فراهم می نماید تا درک بهتری از فعالیت داخلی تومور داشته باشیم و در نهایت با استفاده از این داده ها روش های تازه ای برای مقابله با رشد تومور ارائه کنیم. ما مشتاقیم تا با شرکت های دیگر همکاری کنیم تا این پلتفورم برای تسریع مطالعات کشف دارو به کار گرفته گردد.

شرکت هموشیر صاحب پلتفورمی به نام REVEAL-Tx™ است که به دانشمندان این شرکت امکان می دهد تا مدل های بیماری های انسان را با استفاده از این پلتفورم ایجاد نمایند.

این پلتفورم که مربوط به شرکت هموشیر بوده، برای انواع مختلف سلول های تومور انسانی قابل استفاده است. یکی از مسائل مهمی که محققان این شرکت به اثبات رساندند رابطه میان دوز داروهای شیمی درمانی در مدل تومور پانکراس با پاسخ بدن بیمار است که معمولاً در مدل های سلول های کشت شده یا موش های آزمایشگاهی این رابطه قابل مشاهده نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 199

به "ارائه مدل سه بعدی سلول سرطانی برای مطالعات دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه مدل سه بعدی سلول سرطانی برای مطالعات دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید