ابتکارهای فناورانه آی درس و آی پُرسه

به گزارش مجله هدیه، این روزها به لطف اینترنت و سایت های به اشتراک گذاری محتوا، از هر جای جهان و در هر زمینه ای سوال داشته باشید، فقط کافی است آن را در مرورگرتان تایپ کنید تا به جهانیی از محتواها و فیلم های آموزشی رایگان و غیررایگان دسترسی داشته باشید. محتواهای در بستر وب آنقدر گسترده و متنوع هستند که به دانشگاهی غیرحضوری می ماند. به خصوص در این روزها که به علت همه گیری کرونا بسیاری از کلاس های درس به صورت مجازی برگزار می گردد، سایت های به اشتراک گذاری محتوا مانند کتاب های یاری آموزشی برای دانش آموزان و دانشجویان عمل می نمایند.

ابتکارهای فناورانه آی درس و آی پُرسه

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران، راستا فراوری محتوا از بخش های مختلفی مانند پیداکردن موضوع، آماده سازی محتوا، تدوین و در نهایت انتشار آن می گذرد. مجموعه های بسیاری نیز شکل گرفته اند تا در هر یک از این قسمت ها کنار شما باشند.

یکی از مجموعه هایی که در اشتراک گذاری و انتشار محتوا به شما یاری می نماید، وبسایت آی درس است. آی درس ایده شکل گیری وبسایت آی پُرسه نیز بوده است، وبسایتی که ممکن است در یک سال تلخی که پشت سر گذاشتیم اسمش را شنیده باشید یا شاید گذرتان به آن افتاده باشد.

آی درس برای همه دانش آموزان و دانشجویان ایران

مدیر مؤسسه غیرانتفاعی محتواسازان آراد از خاطرات دوران معلمی و داستان شکل گیری آی درس به جام جم می گوید: شبی تصمیم گرفتم درس فردای مدرسه را ضبط کنم تا اگر دانش آموزی در کلاس حاضر نبود یا احتیاج داشت درس دوباره برایش تکرار گردد، کلاس را از دست نداده باشد.

فردا وقتی به دانش آموزانم گفتم که فیلم تدریس امروز قابل دانلود است، بسیار استقبال کردند. از استقبال آنها به این فکر افتادم شاید دانش آموزی در نقطه دیگری از کشور هم به این آموزش احتیاج داشته باشد. همین شد که سراغ راه اندازی وبسایتی رفتم تا فیلم کلاس های خودم را در آن بارگذاری کنم تا در اختیار دیگر دانش آموزان نیز قرار گیرد.

سید علیرضا حسینی ادامه می دهد: از طرفی ما معلم ها بانکی از نمونه سوال، تمرین و فایل های آموزشی پاورپوینت داخل پوشه های درحال خاک خوردن داریم. پس چرا آنها را به دست دانش آموزان نرسانیم؟ کم کم معلم های دیگر نیز از این ایده استقبال کردند و آی درس، شبکه اجتماعی-آموزشی با نشانی اینترنتی idars.ir جای خود را بین معلمان، دانش آموزان، استادهای دانشگاه و دانشجویان در سال 95 باز کرد.

راه حل مجازی دسترسی به کلاس درس

اگر فراورینماینده محتوا یا معلم هستید، یا هر مهارتی را دوست دارید به دیگران نیز آموزش دهید، آی درس بستری است تا محتوای خود را رایگان یا غیر رایگان در آن جا منتشر کنید. رجحان آی درس نسبت به دیگر ناشران محتواهای غیررایگان، دخالت نکردن آن در قیمت گذاری هاست و فقط 30 تا 40 درصد مبلغ فروش را به عنوان هزینه های سایت برمی دارد و سهم بیشتر را به فراورینماینده محتوا بازمی گرداند.

حسینی در ادامه شرح می دهد: معلم ها در محتوای ویدئویی خود مانند هر فرد دیگری ممکن است تپق بزنند یا چیزی را اشتباه تلفظ نمایند. ولی آنها به خاطر همین مسأله ساده دیگر تمایلی به انتشار محتوا ندارند. زیرا نگرانند دانش آموزان با پخش کردن این قسمت ها با آنها در شبکه های اجتماعی شوخی نمایند.

آی درس کوشش می نماید معلم ها را مجاب کند تا از انتشار محتوای خود منصرف نشوند و فرصت یادگیری را در اختیار همه دانش آموزان قرار دهند. اتفاقا آی درس توانسته معلم های بسیاری را در این خصوص قانع کند تا برای تهیه فیلم از کلاس درس خود و بارگذاری در سایت اقدام نمایند.

فناوری اطلاعات کالای لوکس و مختص شهرنشینان نیست!

مدیر مؤسسه غیرانتفاعی محتواسازان آراد برای دسته بندی مطالب و جمع آوری محتواهای مناسب سایت آی درس، تصمیم گرفت سال 96 با هزینه شخصی، تهیه یک اتاق و چند سیستم رایانه ای برای 5 تا 10 نفر در یکی از روستاهای بیرجند با حداقل تحصیلات دیپلم، اشتغال زایی کند.

زمانی که برای دریافت وام اشتغال زایی روستایی اقدام کردند، متاسفانه کارشناس بانک اجرای چنین کار ساده ای را غیرممکن می دیدید و این اتفاق محقق نشد. سید علیرضا حسینی از این اتفاق این طور برداشت می نماید که به کارنمودهای فناوری اطلاعات به عنوان کالایی لوکس و از پایتخت نگاه می گردد و مدیران به شرکت کوچکی در روستا یا شهرستان بها نمی دهند.و بدتر آن که افرادی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، در مورد اجرایی شدن این گونه طرح ها تصمیم می گیرند.

درحالی که برای کارهای حوزه فناوری و اینترنت مهم نیست شما کجای جهان باشید و با دسترسی به رایانه و اینترنت می توانید فعالیت کنید. حسینی در ادامه می افزاید: امکان این اشتغال زایی هنوز هم با تخصیص وام و همکاری مدیران وجود دارد و امیدوارم که مسؤولان بیشتر به فکر جوانان روستانشین باشند.

ابتکار مجازی برای بزرگداشت درگذشتگان

سید علیرضا حسینی مانند بسیاری از ما، اردیبهشت سال جاری و در همه گیری کرونا یکی از همکارانش را از دست داد و برای تسلی بازماندگان به جای مجلس ختم، به جمع شدن در گروهی در یک شبکه اجتماعی بسنده کردند.

او می گوید: آن روزها حالم خوب نبود و برای این که بانی ختم صلوات و فاتحه و زنده نگه داشتن یاد دوست از دست رفته ام باشم، روی وبسایت آی درس صفحه ای جدید ایجاد کردم و از اعضای گروه مجازی مان خواستم به آن سر بزنند. درواقع آن صفحه روی آی درس، هم تسبیح مجازی و هم مجلس ختم مجازی مان بود که به صورت آنلاین تعداد صلوات ها و فاتحه های قرائت شده را نمایش می داد. با استقبال تعدادی از دوستانم و بنا بر مسؤولیت اجتماعی خود، تصمیم گرفتم وبسایت رایگان جداگانه ای با نام آی پرسه با آدرس اینترنتی iporse.ir راه اندازی کنم. رشد این وبسایت تا به امروز فراتر از انتظارم بوده است و آمارهای سایت می گوید از اول مرداد تا دهه اول دی ماه سال جاری، صد میلیون مرتبه صلوات به وسیله این وبسایت ذکر شده است.

مدیر مؤسسه غیرانتفاعی محتواسازان آراد، یکی از دلایل رشد این وبسایت را اشتراک گذاری آسان آن در شبکه های اجتماعی و رابط کاربری ساده اش می داند و می گوید: همین موضوع، استفاده از آن را برای افرادی که کمتر با فضای اینترنت آشنایی و سروکار دارند، ساده نموده است. آی پُرسه نام خود را از دو قسمت آی به معنی آوایی که ما ایرانی ها دیگران را صدا می زنیم و پُرسه

واژه ایرانی، به معنی احوال پرسی، عیادت، تعزیه و عزاداری است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1576

به "ابتکارهای فناورانه آی درس و آی پُرسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتکارهای فناورانه آی درس و آی پُرسه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید