آشنایی با تیم حسابداری مدیریت خبرنگاران

به گزارش مجله هدیه، به یک پازل باشکوه با چندصد قطعه نگاه کنید. هر کدام از قطعه ها هویت مستقل خودشان را دارند، اما با هم هویتی مشترک می سازند. هر جمع باشکوهی شبیه پازل است. اعضای جمع با همان هویت مستقل کنار هم جفت وجور می شوند، دست به دست هم می دهند و یکدیگر را تکمیل می نمایند تا در نهایت تصویری خلق گردد که حاصل گردهمایی صمیمانه اعضای آن جمع است.

آشنایی با تیم حسابداری مدیریت خبرنگاران

برای همین است که ما از نزدیک با خبرنگارانیی ها گفت وگو می کنیم. می خواهیم ببینیم که هر کدامشان در کدام نقطه این هویت جمعی ایستاده اند و چه هویت مستقلی دارند. دوست داریم روایت هایشان را بشنویم و بدانیم که هر کدام چه ارزشی را در خبرنگاران خلق نموده اند.

ما در داستان های خبرنگاران، همه کسانی را دیدار می کنیم که پیمان بسته اند تا از تکنولوژی قدرت بگیرند و کاری نمایند که همه اعضای جامعه با هر سلیقه و هر سطح درآمدی، در تجربه شایسته سفر توانمند شوند.

پس از معرفی تیم های محتوا و کپی رایتینگ، طراحی محصول، دیجیتال مارکتینگ، دواپس، منابع انسانی، استودیو دیزاین و حسابداری اقتصادی، سراغ یکی دیگر از تیم های واحد اقتصادی رفته ایم که سه نفره است اما علی رغم مقدار جمع وجورش، از پس کارهای بزرگ برمی آید.

در این مقاله مهمان تیم حسابداری مدیریت هستیم و از مسئولیت هایشان می شنویم.

در تیم حسابداری مدیریت خبرنگاران چه خبر است؟

اگر بخواهیم مسئولیت اصلی تیم حسابداری مدیریت را در یک خط جمع کنیم، به این جمله می رسیم:

شناسایی، مقدار گیری، واکاوی، آماده سازی و ارائه اطلاعات اقتصادی به مدیران سازمان برای تصمیم گیری درست و دقیق در راستای رسیدن به اهداف سازمان.

در واقع حوزه هایی که حسابداری مدیریت در آن ها نقش دارد، شامل حوزه های زیر است:

 • حسابداری اقتصادی
 • حسابداری بهای تمام شده
 • پیش بینی بودجه
 • حسابرسی داخلی
 • تحلیل داده های اقتصادی
 • گزارش اقتصادیات
 • کنترل موجودی ها
 • حسابداری تجدید ارزیابی
 • سیستم ها و روش ها
 • گزارش دهی داخلی
 • گزارش دهی برون سازمانی

برای اینکه بیشتر با روندها و فرآیندها در تیم آشنا شویم، می رویم سراغ اعضای تیم. با همان کلام قدیمی که می گوید: خانم ها مقدم اند! اول هم صحبت فرزانه می شویم و از زبان او می شنویم که در این تیم سه نفره چه مسئولیت هایی را به عهده گرفته است.

فرزانه، Financial Controller

فرزانه اصطلاحا کنترلر اقتصادی است. خودش می گوید که عاشق حسابداری است و همین عشق کار دستش داده و به سمت رشته های مدیریت و حسابداری گرایش پیدا نموده است.

از علاقه بی حدوحصرش که بگذریم، به کارها و مسئولیت هایش می رسیم. او بادقت تمام، اسناد حسابداری که تیم های دیگر واحد اقتصادی مثل خزانه، فروش و حسابداری اقتصادی صادر می نمایند، آنالیز می نماید و حسابی حواسش جمع است که کدام سند مطابق استانداردها و دستورالعمل های حسابداری شرکت است و کدام یکی مشکلاتی مثل مشکل بیمه و اقتصادیاتی یا نقص مستندات پیوست دارد و باید مشکلش رفع شود. این کار او در واقع ممیزی اسناد است.

مسئولیت فرزانه به همینجا ختم نمی شود. فرزانه با حساب های ارزی هم مستقیما سروکار دارد؛ به طوری که همه پرداخت های ارزی شرکت پس از پرداخت، گذرشان به فرزانه می افتد. او سند این پرداخت ها را صادر و گزارش های ارزی مربوط به آن ها را تهیه می نماید و در نهایت گزارش صورت شرایط می دهد.

فرزانه دستی هم به تهیه گزارش دارد که این گزارش ها بسته به زمان تحویل و بزرگی پروژه، انواع مختلفی دارند. مثلا اخیرا برای حسابرسان مستقل از سازمان، گزارش پروپیمانی از داده های مختلف آماده نموده است.

از حجم زیاد کارهایش تعجب کردید؟ اما خودش می گوید تمام این بخش ها را دوست دارد و نمی تواند بین آن ها فرق بگذارد؛ چون همه آن ها را با لذت انجام می دهد. با این همه، فکر تحلیلگرش کارهایی را بیشتر دوست دارد که چالش های بیشتری داشته باشد و بتوان از آن ها چیزی یاد گرفت.

از او درباره تیم سه نفره شان هم می پرسیم. پاسخ می دهد: صمیمیت در تیم ما خیلی زیاد است. سامان راهنمایی و رهبری تیم را به خوبی انجام می دهد و همین موجب صمیمیت بین اعضای تیم می شود. من تا به حال مدیری مثل او نداشته ام.

او می گوید که در این تیم امکان برقراری ارتباط موثر با بچه های تیم های دیگر هم وجود دارد و از وقتی به این تیم پیوسته، با آنکه آدم دیرجوشی است، ارتباطش با بچه ها بیشتر شده و همین باعث شده تا از محیط کاری اش خوشش بیاید.

اینطور که فرزانه می گوید، واقعا بچه های اقتصادی خبرنگاران را دوست دارد.

فرزانه درباره آینده این تیم به ما گفت که اگر با همین فرمان پیش بروند، در آینده ای نه چندان دور هر گزارشی که درخواستش به سمت تیمشان بیاید، در چند دقیقه بدون هیچ خطایی آماده خواهد شد. حتی در آینده ای نزدیک قرار است سیستم جدیدی از گزارش دهی دقیق را پیاده نمایند به نام کلوزینگ ماهیانه تا هر ماه بتوانند گزارش دقیقی از آن ماه به تیم های مرتبط ارائه نمایند.

نظر فرزانه را درباره خبرنگاران جویا شدیم و گفت: خبرنگاران به نظرم سازمانی است که بچه های قوی و باهوش در آن فعالیت می نمایند. همین که ما مدیرهای جوان در شرکت داریم، نشان دهنده این است که خبرنگاران به آن ها فضای رشد و نمایش استعدادهایشان را داده است.

فرزانه ادامه می دهد: خوبی خبرنگاران این است که آدم اینجا احساس راحتی می نماید. ما اینجا درگیر مقررات خشک نیستیم و این برای ما قابل تقدیر است. فرزانه به عنوان نکته سوم هم به ظاهر و معماری فضای خبرنگاران اشاره می نماید و می گوید که به نظرش بسیار زیباست.

فرزانه برای صحبت آخر به هدف های تیم برای رشد اعضا اشاره می نماید. او می گوید تیم برای رسیدن به هر هدفی برنامه هایی دارد و آن ها را یکی یکی عملی می نماید. مثلا با حمایت ها و تشویق های آقای جواد فراهانی (مدیر ارشد اقتصادی گروه خبرنگاران) و بزرگ شاه محمدی (مدیر اقتصادی خبرنگاران)، یک دوره حسابداری بین المللی را آغاز نموده اند.

خودش می گوید: ما برای این دوره حسابداری بین المللی همدیگر را تشویق می کنیم. اساسا کار کردن کنار آدم های باانگیزه، قوی و باهوش، انگیزه آدم را بیشتر می نماید.

صحبت های امیدوارانه فرزانه، ما را هم به وجد آورد. با همین انگیزه و انرژی خوب، پای صحبت حامد می نشینیم.

حامد، Financial Controller

حامد بیشتر از یک سال است که با سِمت کنترلر اقتصادی در دپارتمان اقتصادی خبرنگاران مشغول است.

او هم مثل همکارش فرزانه به حسابداری و کار اقتصادی خیلی علاقه دارد؛ به طوری که در دانشگاه بعد از چند ترم مهندسی خواندن، به حسابداری تغییر رشته داده است.

حامد حدود ده سال است که در حوزه اقتصادی فعال است و تجربه حسابرسی، حسابداری و حسابرسی داخلی را هم دارد. همین تجربه ها در خبرنگاران هم بسیار به کارش آمده و از آن استفاده می نماید.

کار و دغدغه های حامد هم مثل فرزانه به آنالیز و کنترل اسناد اقتصادی برمی شود. هر رویداد اقتصادی که در شرکت اتفاق می افتد منجر به ثبت یک سند حسابداری می شود. حامد این سندها را آنالیز می نماید و اگر احتیاج به اصلاح داشته باشد، به تیم صادرنماینده برمی گرداند. در کنار این مسئولیت، او باید پیگیر ثبت به موقع اسناد اقتصادی به وسیله تیم های دیگر هم باشد.

حامد مهم ترین قسمت کارش را تهیه گزارش های مدیریت، گزارش های مورداحتیاج واحد بودجه و تهیه صورت های اقتصادی می داند؛ چون به عبارتی تمام فعالیت واحد اقتصادی طی یک سال در صورت های اقتصادی نمایان می شود.

حامد در این باره حرف جالبی می زند و می گوید: یک جورهایی، آبروی هر واحد اقتصادی، صورت های اقتصادی اش است. این نکته باعث می شود که نهایت کوششم را بکنم که زحمات یک سال تیم اقتصادی با تهیه به موقع صورت های اقتصادی دقیق و باکیفیت، به نتیجه برسد.

به طور کلی، به نظر حامد آن قسمت از کارش مجذوب نماینده است که می تواند به سوالات بچه ها پاسخ دهد و به آن ها یاری کند که کارهایشان را دقیق تر انجام دهند. حامد لابه لای حرف هایش می گوید که کارهای چالشی و تحلیلی هم برایش مجذوب نماینده است.

حامد درباره ارتباطش با اعضای سایر تیم های اقتصادی می گوید: بیشتر همکاران نسبت به کارشان مسلط هستند و اسنادشان دقیق و درست است. البته اشتباه هایی هم ممکن است در کار بچه های کاردرست تیم های اقتصادی به وجود بیاید که به دلیل حجم زیاد کارشان است. من تمام سعیم را می کنم بدون چالش و با همدلی، کنترل اسناد اقتصادی را انجام دهم.

او ادامه می دهد: به هر حال افراد نسبت به کسی که از کارشان ایراد بگیرد حس خوبی ندارند. اما توانسته ام حس همدلی را به بیشتر بچه ها منتقل کنم و بگویم که کنارشان هستم و همواره می توانند روی یاری من حساب نمایند. خدا را شکر فکر می کنم که تا حد زیادی هم پیروز بوده ام، رابطه صمیمانه ای با بچه ها دارم و با بیشتر همکاران، جدای از رابطه کاری، رابطه رفاقتی هم برقرار نموده ام.

حامد از اینکه در تیم حسابداری مدیریت همراه با سامان و فرزانه کار می نماید واقعا راضی است، چون از آن ها انرژی می گیرد. حامد با هم تیمی هایش احساس دوستی می نماید و می گوید که همواره می توانند روی یاری هم حساب نمایند؛ چرا که همکارانش باهوش، صمیمی، پرانرژی و متخصص هستند.

به نظر حامد آینده درخشانی در انتظار این تیم است؛ تیمی که میل شدیدی به رشد و پیشرفت دارد و توانایی این پیشرفت را در خود می بیند.

حامد می گوید که جو صمیمی خبرنگاران عبارت کار با حال خوش را برایش معنا نموده تا جایی که بیشتر اوقات این حس را اینجا تجربه نموده است. او می گوید: امیدوارم خبرنگاران روز به روز پیروز تر شود و حرکت رو به رشدش را با سرعت ادامه دهد.

سامان، GL Manager

سامان مدیر حسابداری مدیریت است و هم زمان دبیری کمیته حسابرسی خبرنگاران را به عهده دارد. عنوان شغلی او در اصلGeneral Ledger Manager است.

خودش درباره عنوان شغلی اش می گوید: توضیح وظایف و کاری که ما باید بکنیم شاید لزوما با عنوان شغلی که در حال حاضر داریم تطابق نداشته باشد که دلیل اصلیش این است که واحد حسابداری مدیریت در واحد اقتصادی یک تیم تازه تاسیس محسوب می شود و از ابتدای سال جاری کار خودش را آغاز نموده است. قبل از این، ما چنین واحدی را به صورت متمرکز در سازمان نداشتیم.

سامان در خصوص مسئولیت هایشان می گوید: وظیفه اصلی ما تهیه یک سری گزارش است که آن ها را به مدیریت و سهام داران ارائه می کنیم تا در تصمیم گیری بهتر به آن ها یاری کند. در واقع، عصاره و خروجی کار و کوشش تمام واحدهای سازمان را ما باید به نحو شایسته ای نشان بدهیم.

سامان در کنار این وظیفه، به کار کنترل اسناد و ارائه گزارش های مربوط به آن ها هم اشاره می نماید که باید صحت ثبت اسناد در سازمان را آنالیز و کنترل نمایند. او تیم را راهنمایی می نماید تا استانداردها و رویه هایی برای یکسان سازی و ثبت درست اسناد حسابداری تعریف و به روز نمایند تا بتوان گزارش های قابل اتکاتری استخراج کرد.

بعد از تایید نهایی اسناد اقتصادی، وقت گزارش گیری از این اطلاعات فرا می رسد که نتیجه نهایی چیزی نیست جز صورت های اقتصادی که به شکل دوره ای تهیه می شود.

سامان به عنوان یک تجربه پیروز از پروژه قبلی شان یاد می نماید که طی آن، اسناد سال 99 رو آنالیز نموده اند و صورت های اقتصادی سال 99 را ارائه داده اند. این اتفاق برای شش ماه اول سال 1400 هم در حال اجرا است.

نظر سامان درباره خبرنگاران را هم پرسیدیم. او درباره خبرنگاران می گوید که با آنکه دیگر استارتاپ نیست، اما همچنان نوپاست و می توان آینده درخشانی را برایش متصور شد. او ادامه می دهد: خبرنگاران در حال حاضر بزرگ ترین شرکت حوزه گردشگری است که بعید نیست در آینده، برترین شرکت گردشگری خاورمیانه هم لقب بگیرد.

سامان به آسیب های کرونا هم اشاره می نماید و می گوید که اگر کرونا نبود شاید خبرنگاران زودتر به این هدف می رسید، ولی امیدوار است و می گوید که هنوز هم دیر نیست و با برنامه ریزی دقیق می توان به این قله دست پیدا کرد.

سامان وقتی درباره تیم حسابداری مدیریت صحبت می نماید پای نگاه آینده نگرانه این تیم را پیش می کشد و می گوید این نگاه در این تیم به نسبت سایر تیم های اقتصادی، پررنگ تر است. در حالی که به زعم سامان، تیم های دیگر اقتصادی گذشته نگار هستند و سروکارشان با اتفاقاتی است که در گذشته افتاده؛ اما تیم حسابداری مدیریت همین اطلاعات را برمی دارد و با تحلیل آن ها، آینده را به تصویر می کشد.

آن ها در این تیم کوشش می نمایند که تعیین نمایند هر تصمیم، چه ریسک هایی دارد و چه نتایجی خلق می نماید. او صراحتا می گوید: این خلق کردن آینده برای من خیلی مجذوب نماینده است.

او ادامه می دهد: یک موضوع جالب و تحسین برانگیزی که در تیم ما رخ داده، این است که بچه ها با انگیزه بالایشان دوره های Dip IFR را گذرانده اند و حالا می توانند گزارش هایی مطابق با استانداردهای جهانی ارائه دهند. اضافه شدن این توانایی به تیم حسابداری مدیریت، ما را برای ورود به بازارهای سرمایه ای جهانی در آینده ای نزدیک آماده می نماید.

سامان قبلا گفته بود که خلق کردن آینده برایش مجذوب نماینده است. از او پرسیدیم که آینده خلق شده تیمش را چه می بیند؟ پاسخ داد: آینده ای که من برای این تیم می بینم این است که با رشد روزافزون، با گزارش هایی دقیق تر به تصمیم گیری درست تر، برنامه ریزی دقیق تر، مدیریت راهبردی سازمان، مدیریت عملکرد و مدیریت ریسک یاری کنیم.

سامان با برق امید در چشمانش ادامه می دهد: ما می خواهیم راه هایی پیشنهاد بدهیم که بتواند سودآوری شرکت های گروه خبرنگاران را بیشتر کند و خب طبیعتا تیم ما زمانی که به ماهیت و کارکرد اصلی خودش برسد، آینده روشنی خواهد داشت. جا دارد که این تیم را بزرگ تر کنیم تا بیشتر در ساختن آینده نقش داشته باشیم.

ساختن آینده، رویای قدرتمندی است. به سامان و تیمش خداقوت می گوییم و برایشان در این جهت آرزوی پیروزیت می کنیم.

دست به دست هم، تا خلق آینده

خلق آینده فقط یک رویا نیست؛ یک ماموریت است. ماموریتی که می توانید مثل تیم حسابداری مدیریت، به شکل مسئولیت به آن نگاه کنید و پیمان ببندید که از آن دست نمی کشید.

برای ما خبرنگارانیی ها تصور آینده و رسیدن به آن سخت نیست. ما اول قله را تصویر می کنیم و آینده را جلوی چشممان نگه می داریم تا روزی که آینده به امروز تبدیل شود و پا به لحظه اکنون بگذارد.

چه دیروزی که گذشت، چه امروزی که در حال عبور است، و چه فردایی که تصویر پیش چشمان ماست، همگی روز اول است؛ روز اولی که یک رویای شیرین در مشتش دارد و نوید تحقق، در کلامش جاری است.

منبع: علی بابا
انتشار: 7 خرداد 1401 بروزرسانی: 7 خرداد 1401 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2094

به "آشنایی با تیم حسابداری مدیریت خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تیم حسابداری مدیریت خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید