پیاده روی ابتکار در روز ملی هوای پاک

به گزارش مجله هدیه، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در روز ملی هوای پاک گفت: آلودگی هوا یکی از بحران های شهرهای بزرگ و صنعتی است و این موضوع تنها مربوط به ایران نیست.

پیاده روی ابتکار در روز ملی هوای پاک

به گزارش خبرنگاران، معصومه ابتکار که سه دوره ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را برعهده داشته است، بعدازظهر امروز به مناسبت روز ملی هوای پاک از ساختمان معاونت امور زنان به سمت نهاد ریاست جمهوری پیاده روی کرد.

ابتکار مسافتی از خیابان استاد نجات اللهی تا میدان ولیعصر(عج) پیاده روی کرد و از آنجا با بی آرتی به محل نهاد دولت رفت.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در این جهت با خبرنگار خبرنگاران در راستای روز ملی هوای پاک گفت وگو کرد.

وی در این باره گفت: روز هوای پاک همچون نفس کشیدن اهمیت دارد. ما 16 کیلو در شبانه روز هوا تنفس می کنیم این درحالیست که از غذا و آب کمتر استفاده می کنیم، بنابراین هوا برای سلامتی بسیار مهم است. آلودگی هوا یکی از بحران های شهرهای بزرگ و صنعتی است و این موضوع تنها مربوط به ایران نیست، لذا مسئله مهمی که وجود دارد این است که اقشار جامعه مطلع باشند.

وی با بیان اینکه همه باید بدانند وجود هوای پاک با سلامتی آنها در ارتباط است، گفت: علاوه بر قوانین، مردم نیز باید برای داشتن هوای پاک کوشش نمایند. با کوشش خوبی که در دولت یازدهم و پیش از آن داشتیم در حال حاضر قانون پیشرفته هوای پاک را داریم.

ابتکار با بیان اینکه اولین برنامه کاهش آلودگی هوا در سال 79 به تصویب رسید، اضافه کرد: برای هشت کلان شهر این برنامه نوشته شد و روز هوای پاک به عنوان روزی برای مطلعی و فرهنگ سازی و جلب مشارکت مردم با پیشنهاد تشکل ها و ان جی اوها معین شد.

به گفته وی، تشکل ها از سالها قبل برای روز هوای پاک فعالیتها و پیشنهادات کلی داشتند و ما به صورت تعیین یک روز از آلوده ترین روز سال را به عنوان روز ملی هوای پاک انتخاب کردیم.

ابتکار در پاسخ به این سوال که حضور نمادین مسئولان برای تبلیغ هوای پاک چقدر در مطلع سازی جامعه موثر است؟ گفت: مسئولان سعی دارند به صورت نمادین از حمل و نقل عمومی استفاده نمایند تا هم اهمیت استفاده از حمل و عمومی را ترویج و هم بتوانند استفاده از حمل و نقل عمومی را به عنوان سبک زندگی خوب معرفی نمایند.

به گزارش خبرنگاران، حضور ابتکار در ایستگاه بی آرتی با استقبال گرمی از سوی مردم همراه بود.

به گزارش خبرنگاران، به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار روزهای نمادینی خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست مانند روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و ... تعین می گردد.

روز هوای پاک در جهان تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... در کشورهای مختلف نام گذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی انجام شده است.

در سال 1374 بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده شامل تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز سبب شد تا متخصصان و سازمانهای مردم نهاد این موضوع را مورد تاکید قرار داده وخواهان اقدامات لازم از جمله جلب توجه مردم و اعلام روزی برای اطلاع رسانی در جهت مقابله با آلودگی هوا و هماهنگی بین بخشی شدند.

با روی کار آمدن دولت هفتم طرح جامع کاهش آلودگی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست مطرح و کمیته اجرای کاهش آلودگی هوا در آن سازمان با حضور نمایندگان همه دستگاه های مرتبط تشکیل شد که به حدود دو سال روی این طرح کار جدی شد و پایان در اردبیهشت سال 79 طرح جامع کاهش هوای آلوده تهران با هفت محور به تصویب هئیت دولت رسید. که یکی از محورهای آن به اطلاع رسانی عمومی و جلب مشارکت مردم با عنوان اعلام روز هوای پاک اختصاص داشت.

محورهای هفت گانه برنامه مشتمل بر رسیدگی به وضعیت و استاندارد سازی خودروهای نو، خودروهای مستعمل، حمل ونقل عمومی، سوخت ، معاینه فنی، مدیریت ترافیک و آموزش همگانی بود. گفتنی است که این مصوبه در دولت هشتم ابعاد گسترده تری داشت و شامل هشت کلان شهر شد. در اجرای این مصوبه در سال 1382 سرب برای همواره از بنزین کشور حذف شد و اقدامات پایه ای دیگری مانند استانداردسازی خودروها و اعمال استاندارهای سوخت محقق شد.

اگرچه در دولتهای نهم و دهم این مصوبه به لحاظ عملیاتی تقریبا متوقف شد، مجددا از سال 1392 با تشکیل کمیته اجرای کاهش آلودگی هوا مورد پیگیری نهاده شد و از اولین نتایج آن حذف بنزین پتروشیمی سرطان زا از هوای شهرهای کشور بود.

دبیرخبر: سولماز خوان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 127

به "پیاده روی ابتکار در روز ملی هوای پاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاده روی ابتکار در روز ملی هوای پاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید