هوش مصنوعی مانند یک انسان شطرنج بازی می کند

به گزارش مجله هدیه، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، از آخرین باری که یک بازیکن شطرنج توانست در یک تورنمنت، رایانه ای را شکست دهد 15 سال گذشته است. این درحالی است که گروهی از محققان یک موتور هوش مصنوعی ابداع کرده اند که مانند انسان شطرنج بازی می کند.

هوش مصنوعی مانند یک انسان شطرنج بازی می کند

این موتور که مایا نام گرفته لزوماً بهترین حرکت را انجام نمی دهد. در عوض سعی می کند فعالیت های یک انسان را تقلید کند. موتور مذکور نتیجه پژوهشی محققان دانشگاه کرنل، دانشگاه تورنتو و مایکروسافت است.

محققان با استفاده از سیستم منبع باز لیلا (مبتنی بر سیستم آلفا زیرو) مایا را توسعه دادند و در مرحله بعد آن را با کمک حرکات بازی شطرنج برگرفته از میلیون ها بازی در فضای آنلاین آموزش دادند. این روش به محققان اجازه داده تا مایا را برای سطوح مختلف مهارتی آماده کنند. سپس 9 ربات طراحی شدند تا در سطوح اولیه تا پیشرفته با بازیکن های انسانی روبرو شوند.

در ماه دسامبر 2020 میلادی محققان اعلام کردند مایا در وب سایت شطرنج lichess.org موجود است. افراد در هفته نخست بیش از 40 هزار بازی در مقابل این موتور هوش مصنوعی انجام دادند و محققان دریافتند این موتور می تواند در هر سطح مهارتی در نیمی از مواقع حرکت انسان را پاسخ دهد و در نتیجه میزان دقت موتور در هر سطح افزایش یافت. آنها اعلام کردند این سیستم هوش مصنوعی توانست انواع مختلف اشتباهات بازیکنان انسانی در سطوح مختلف را بیاموزد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1509

به "هوش مصنوعی مانند یک انسان شطرنج بازی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی مانند یک انسان شطرنج بازی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید