قلب مغناطیسی عطارد از زمان پیدایش می تپد

به گزارش مجله هدیه، آخرین یافته های کاوشگر ارزشمند مسنجر که پس از مأموریتی طولانی مدت در اتمسفر عطارد نابود شد از این واقعیت پرده برداشته است که قلب مغناطیسی این عضو منظومه شمسی از زمان پیدایش در حال تپیدن بوده است.

قلب مغناطیسی عطارد از زمان پیدایش می تپد

عطارد همواره داغ و آتشین بوده است. اکنون یافته های کاوشگر نابود شده مسنجر نشان می دهد هسته آهنی این سیاره از 3.8 میلیارد سال پیش و یا حتی پیشتر از آن در حال تولید میدان مغناطیسی بوده است. از این رو می توان گفت این سیاره پایدارترین عضو سیارات منظومه شمسی به شمار می آید.

کاوشگر مسنجر در ماههای پایانی مأموریت خود فاصله اش را با عطارد به تدریج کمتر کرد تا اینکه به فاصله 15 کیلومتری از سطح آن رسید. از این فاصله کاوشگر به خوبی توانست میدان مغناطیسی عطارد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

تا پیش از این اخترشناسان می دانستند که عطارد میدان مغناطیسی به قدرت یک درصد میدان مغناطیسی زمین دارد که چرخش آهن مذاب در هسته آن به تولید چنین میدانی منجر می شود، دقیقا مشابه همان چیزی که در زمین روی می دهد.

اما زمانی که مسنجر به ارتفاع کمتر از 100 کیلومتری از سطح عطارد رسید متوجه سیگنال مغناطیسی ضعیف تری شد که از صخره های واقع در سطح آن منتشر می شود.

کاترین جانسون از دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا می گوید: مسنجر بین 20 تا 30 دقیقه بیشتر نیز از نقطه ای خاص در نزدیکی سطح عطارد عبور کرده بود که در آن موقع خبری از این سیگنالها نبود اما ناگهان متوجه آنها شدیم.

این سیگنالها درحالی که مسنجر در ارتفاع 150 کیلومتری از سطح عطارد بود به هیچ وجه احساس نمی شد اما زمانی که کاوشگر به ارتفاع 15 کیلومتری رسید به خوبی آنها را درک می کرد.

محققان متوجه شده اند که این سیگنالها از پوسته عطارد منتشر می شود و نه هسته آن. این یافته جدید حیرت محققان را در برداشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 487

به "قلب مغناطیسی عطارد از زمان پیدایش می تپد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب مغناطیسی عطارد از زمان پیدایش می تپد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید