عوارض تشنج بارداری بر مادر و جنین

به گزارش مجله هدیه، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با بر شماری علل بروز تشنج در بارداری، گفت: به دلیل افزایش فشار مغز و بروز ورم در مغز، فرد دچار سر درد شده و ممکن است افت بینایی داشته باشد و به دنبال آن تشنج کند.

عوارض تشنج بارداری بر مادر و جنین

به گزارش، دکتر فیروزه بلاش با اشاره به اینکه علت تشنج در بارداری متنوع است، گفت: شایع ترین دلیل تشنج در بارداری، مسمومیت بارداری یا اکلامسی است؛ یعنی خانمی با فشار خون بالا دچار تشنج می شود و اولین تشخیص در این خانم اکلامسی است و پس از آن سایر عوامل نیز بررسی می شوند. بسیاری افراد نیز ممکن است از زمان کودکی صرع داشته باشند و این موضوع را با پزشک خود مطرح نکرده باشند و یا به شکل سرخود مصرف داروهایشان را قطع کرده باشند یا دوز دارو را تغییر داده باشند.

وی با بیان اینکه مصرف کم برخی مکمل ها مانند کلسیم نیز می تواند منجر به تشنج شود، اظهار کرد: علل دیگری نیز می توانند سبب بروز تشنج بارداری شوند. با چک کردن سطح قند خانم باردار، انجام سی تی اسکن و... نیز می توانیم به تشخیص دست یابیم.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه شایع ترین زمان بروز تشنج بارداری در سه ماه سوم بارداری است، شرح داد: البته درصدی نیز ممکن است به دلیل مسمومیت های بارداری در روز های ابتدایی پس از زایمان تشنج کنند؛ هر تشنجی تا 40 روز پس از زایمان باید از نظر مسمومیت بارداری نیز بررسی شود؛ چراکه ممکن است به این علت رخ داده باشد.

وی با اشاره به اینکه علت بروز مسمویت بارداری خود باردار شدن فرد است، شرح داد: برخی از خانم ها به علت باردار شدن و ترشح هورمون ها ممکن است به بارداری واکنش نشان دهند، این واکنش می تواند سبب اختلال در اعضای مختلف بدن مثل کبد، کلیه، اندام ها و... شود. همچنین به دلیل افزایش فشار مغز و بروز ورم در مغز، فرد دچار سر درد شده و ممکن است افت بینایی داشته باشد و به دنبال آن تشنج کند. علت این اتفاق درگیری بافت مغز است که شایع ترین آن اِدِم است که همان ورم مغز محسوب می شود.

بلاش اضافه نمود: گاهی مواقع برخی افراد به دلیل فشار بالا دچار خونریزی مغزی می شوند. این مرحله پس از ورم اتفاق می افتد و می تواند سبب تخریب رگ های مغزی شود که این افراد بعد از تشنج به کما می فرایند و تشخیص آن با سی تی اسکن است. کسانی که دچار تشنج در بارداری می شوند از نظر حافظه و کارکرد مغز مستعد اختلال بیشتری هستند و باید مشاوره مغز و اعصاب دریافت کنند.

وی با بیان اینکه تعداد زایمان های یک خانم می تواند در بروز تشنج بارداری موثر باشد، گفت: تشنج در بارداری ممکن است روی جنین نیز اثرگذار باشد. فرایند مسمومیت بر رشد جنین اثر می گذارد و اگر تشنج طولانی باشد، چون در آن فاز اکسیژن به جنین نمی رسد، ممکن است باعث مرگش شود. اولین کاری که می توانیم انجام دهیم پیشگیری از این حالت است؛ با مراقبت های بارداری به موقع می توانیم از بروز تشنج بارداری جلوگیری کنیم.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 شهریور 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1138

به "عوارض تشنج بارداری بر مادر و جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض تشنج بارداری بر مادر و جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید