درینکویو Derinkuyu Underground City- ترکیه

به گزارش مجله هدیه، ترکیه برای سال 2012 با تبلیغات گسترده، درینکویو را به عنوان یکی از شگفت انگیزترین مکانهای تاریخی و توریستی خود معرفی کرده است.که در شهرکاپادوکیه Kapadoukia قرار گرفته است.

درینکویو Derinkuyu Underground City- ترکیه

امّا شگفت آورترین بخش سرزمین کاپادوکیه یا کاپادوسیه، شهری زیر زمینی درینکویو (derinkuy)که یکی از شگفت انگیزترین کشف تاریخ آیین زرتشت، ایران باستان و پیروان اهورا مزدا است در آنجا واقع شده است.

درینکو به معنی چاه عمیقی باشد. شهری است زیرزمینی و اعجاب آور، که براثر یک رویداد ساده کشف شد.

در سال 1963 کارگرانی که برای ایجاد ساختمانی؛ به کندن زمین مشغول بودند، ناگهان با چاه یا تونل ژرفی درون زمین روبرو شدند. که کشف یک شهر زیرزمینی از دوران کهن را خبر داد، با آثارو نشانه هایی از آیین زرتشت، کهن ترین دین جهان، با نمادهایی از اهورا مزدا، زرتشت، فروهر و اسب های پارسی.

البته چند شهر زیر زمینی از جمله شهری در نوش آباد کاشان و یا شهری در سامن ملایر کشف شده است که به نظر می رسد همه این شهرها در دوره ساسانیان وتوسط پیروان اهورامزدا یعنی زرتشتیان ساخته شده اند.

باتوجه به اینکه در زمان ساسانیان قلمرو کشور ایران بسیار گسترده بوده و قسمتهای زیادی از عراق و ترکیه کنونی جزو این قلمرو بوده است شاید بتوان شهر زیرزمینی عظیم و عجیبی که درمنطقه درینکویو ترکیه کشف شده است را متعلق به ایرانیان باستان دانست زیرا آثار بدست آمده دراین شهر همگی متعلق به زرتشتیان بوده است.

شهری در ژرفای 85متری زمین در هشت طبقه با گنجایش زندگی برای 20 تا 30هزار مرد وزن کودک و گاو وگوسفندواصطبل اسب.ونیز محلی برای ذخیره غذا و نوشیدنی ؛ پله های تودرتو وپرشماردر هر طبقه ، اتاقهایی با آشپزخانه ومحل بزرگی برای نگهداری نوشیدنی و نیز مواد غذایی . نکته قابل توجه تعداد تونلها وهواکش هاست ؛ که به بیرون راه دارند وطوری ساخته شده اند که در اعماق این شهرزیرزمینی هوا جریان دارد و هیچگاه کمبود اکسیژن احساس نمی شود.

در چهارمین طبقه این شهرزیرزمینی؛ سنگهای سنگین و بزرگی با اندازه های سنگ آسیاب وجود دارند، که به گفته پژوهشگران، در صورت حمله و نفوذ دشمن، با این سنگها از پایین راه های ورودی را می بستند، تا از نفوذ دشمن جلوگیری کنند.برخی پژوهشگران نقطه ضعف سیستم دفاعی در این شهر را در آن دانسته اند، که مهاجمین می توانستند با ریختن سمهای کشنده در هواکش ها؛ ساکنان شهر را از پای در آورند.

...

منبع: سفرگو
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 10 اسفند 1398 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 756

به "درینکویو Derinkuyu Underground City- ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درینکویو Derinkuyu Underground City- ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید