دختر مرواریدی که هوش مصنوعی ساخت!

به گزارش مجله هدیه، هوش مصنوعی در هر صنعتی که وارد می گردد صدای مخالفان خود را در می آورد. آخرین نمونه آن دنیای هنر است.

دختر مرواریدی که هوش مصنوعی ساخت!

به گزارش خبرآنلاین، هوش مصنوعی (AI) بر هر صنعتی که وارد می گردد تأثیر عمیقی دارد و بحث برانگیز است. آخرین نمونه آن جامعه هنری بود. تابلوی دختری با گوشواره مروارید اثر یوهانس ورمیر در عصر طلایی هلند یکی از شناخته شده ترین نقاشی های تاریخ هنر است. این نقاشی که از سال 1902 در مجموعه Mauritshuis در لاهه واقع شده است، اکنون یک رقیب ایجاد شده به وسیله هوش مصنوعی دارد.

دختر مرواریدی ساخته شده با هوش مصنوعی در یک موزه آویزان است؛ مالکیت نقاشی هوش مصنوعی به وسیله هنرمند دیجیتال جولیان ون دیکن جنجال برانگیخته است. فرانس 24 پرسش های را مطرح نموده است، مبنی بر اینکه آیا این نقاشی متعلق به مجموعه معتبر Mauritshuis است و آیا می توان آن را هنری از مبدأ آن دانست؟ در حالی که جولیان ون دیکن نام نقاشی را دختر من با مروارید گذاشت، موریتشویس درخواست کرد که این نسخه برای آن ها ارسال گردد. این نقاشی در حال حاضر در موریتشوئیس به نمایش گذاشته شده است.

مردم در مواجهه با هوش مصنوعی، واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند، عده ای مخالف آن و عده ای موافق آن هستند، افرادی که آن را انتخاب کردند می دانستند که این نقاشی به وسیله هوش مصنوعی ساخته شده است و آن را دوست داشتند.

جولیان ون دیکن، که این نقاشی را ساخته است، گفت که از ابزار فراوریی هوش مصنوعی Midjourney و فتوشاپ استفاده نموده است و گفت: تماشا آن در یک موزه سورئال است.

آویزان شدن این عکس بر دیوار های موزه، بحث برانگیز شده است. هنرمند هلندی Iris Compiet در حساب اینستاگرام نمایشگاه Mauritshuis نوشت که این یک شرمساری و یک توهین باورنکردنی بود. به نظر می رسد تعداد افرادی که با این ایده موافق هستند بسیار زیاد است. این توهین هم به میراث ورمیر و هم به تمام هنرمندان فعال است.

از سوی دیگر، ابزار های مولد هوش مصنوعی مانند Midjourney مورد انتقاد قرار گرفته اند که اساساً هیچ چیزی فراوری نمی نمایند. زیرا همه این ابزار ها با آثار هنری یا داده های قبلی آموزش داده شده اند. این ابزار یک کل معنادار از این داده ها ایجاد می نماید و نسخه متفاوتی را ارائه می دهد. تا به امروز بسیاری از هنرمندان گزارش داده اند که بحث نقض حق چاپ مدتی است به همین علت ادامه دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1402 بروزرسانی: 9 تیر 1402 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2310

به "دختر مرواریدی که هوش مصنوعی ساخت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دختر مرواریدی که هوش مصنوعی ساخت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید