حقایقی درباره فیلم جنجالی حماسه کولی (راپسودی بوهمی)

به گزارش مجله هدیه، خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: فردی مرکوری یکی از محبوب ترین شخصیت های موسیقی قرن بیستم بود و ترانه های او در کنار گروه کوئین هرگز فراموش نمی گردد. مرکوری صدایی بسیار قوی و رسا داشت و به رغم اینکه سال ها از فوتش می گذرد جوان های امروزی همچنان علاقه زیادی به آلبوم های گروه کوئین نشان می دهند. محبوبیت مرکوری و گروه کوئین بهانه ای شد تا شاهد ساخت فیلم bohemian rhapsody باشیم.

حقایقی درباره فیلم جنجالی حماسه کولی (راپسودی بوهمی)

این فیلم را شرکت بزرگ فاکس قرن بیستم با همکاری چند استدیو دیگر به روی پرده نقره ای برد و رامی ملک، ستاره سریال مستر روبات، در نقش فردی مرکوری هنرنمایی نموده است. فیلم bohemian rhapsody که به زبان فارسی می توانیم آنرا حماسه یک سنت شکن ترجمه کنیم همانند بسیاری دیگر از فیلم هایی که زندگی یک سلبریتی را به تصویر می کشند دارای تغییرات زیادی نسبت زندگی واقعی فردی مرکوری و عمل کرد گروه کوئین است و به همین منظور قصد داریم در ادامه مواردی را از ساخت فیلم bohemian rhapsody در میان بگذاریم که به احتمال زیاد خبری از آن ها ندارید.

فیلم bohemian rhapsody تنها به فردی مرکوری نمی پردازد

گروه کوئین طرفداران بسیاری زیادی داشته و دارد اما گل سرسبد این گروه فِردی مرکوری بود و بعید به نظر می رسد طرفداران دوآتشه این گروه حتی نام سایر اعضای کوئین را به خاطر بیاورند. در واقع کاریزمای بالای فردی مرکوری و عزم او برای ایجاد گروه کوئین باعث شد تا سایر اعضای این گروه تحت سایه نام مرکوری قرار بگیرند.

این امر ساخت فیلم bohemian rhapsody را با دشواری هایی روبرو کرد و سازندگان این فیلم شهامت به خرج دادند تا شخصیت فردی مرکوری را دقیقاً همان چیزی نمایش دهند که این خواننده بزرگ در دوران شکل گیری و اوج گروه کوئین در ذهن تماشاچی شکل بگیرد. از طرف دیگر کوشش کردند تا سایر اعضای این گروه نیز از زیر سایه فردی مرکوری بیرون بیایند و واقعیت های این گروه را در معرض نمایش بگذارند.

ساشا بارون کوهن قرار بود نقش فردی مرکوری را ایفا نماید

فردی مرکوری چهره ای خاص و شخصیتی خاص تر داشته است در نتیجه ایفای نقش او کار دشواری به نظر می رسید و دست اندرکاران پروژه ساخت فیلم bohemian rhapsody ابتدا به ساشا برون کوهن، هنرمند انگلیسی که فیلم های دیکتاتور و بورات را حتماً از او دیده اید و حسابی خنده اید قرار بود در نقش فردی مرکوری حاضر گردد.

برایان مِی، گیتاریست گروه کوئین نیز با حضور ساشا بارون کوهن در نقش فردی مرکوری موافق بود اما این پروژه در ابتدا ناکام ماند چرا که از قرار معلوم ساشا کوهن رفتار خوبی با اعضای گروه کوئین نداشته بود و برای ساخت فیلم همکاری لازم را نشان نمی داد. کوهن تأکید داشت تا فیلم با درجه مثبت 18 ساخته گردد و تأکید زیادی به نمایش صحنه های غیراخلاقی در این فیلم داشت.

از طرف دیگر اعضای گروه کوئین اصرار داشتند که نیمی از فیلم به فردی مرکوری پرداخته گردد بقیه آن داستان ادامه این گروه پس از فوت مرکوری را روایت کند.

نگارش فیلمنامه فیلم bohemian rhapsody دردسرهای زیادی داشت

فردی مرکوری یکی از سنت شکن ترین خاننده های قرن بیستم بود و کاملاً معین است به تصویر کشیدن زندگی این خواننده هنجار شکن کار سخت و دشواری است، این دشواری زمانی بیشتر شد که ساشا بارون کوهن، بازیگر نقش اول فیلم نیز از این پروژه کنار گذاشته شد. به گفته پیتر مورگان، نویسنده فیلم نامه فیلم bohemian rhapsody، ساشا بارون کوهن در نگارش فیلمنامه نیز تأثیر زیادی داشت و نبود وی فیلمنامه را دچار نقص کرد. کار به اندازه ای پیچیده شد که پیتر مورگان مدعی شد بدون حضور ساشا بارون کوهن نگارش فیلمنامه را ادامه نخواهد داد و پروژه ساخت این فیلم را رها کرد. مورگان مدعی بود ساخت این فیلم بدون ساشا بارون کوهن هرگز ممکن نخواهد بود اما فراوری نمایندگان نظر دیگری داشتند و می خواستند به هر قیمتی این فیلم ساخته گردد.

جالب اینجاست که در کنار بازیگر نقش اول و فیلمنامه نویس، دکستر فلچر، کارگردان این فیلم در در سال 2014 پروژه را رها کرد، وی نیز قصد داشت فیلم را با درجه سنی 18 سال بسازد و به نمایش رفتار غیراخلاقی فردی مرکوری تأکید می ورزید و به همین دلیل فراورینمایندگان او را کنار گذاشتند.

پروژه ساخت فیلم bohemian rhapsody معوق ماند تا اینکه در سال 2014، برایان سینگر، کارگردان پیروز مجموعه فیلم های مردان ایکس و مارک آنتونی مک کارتن، نویسنده فیلمنامه تئوری همه چیز برای ساخت این فیلم به خدمت گرفته شدند و از آن موقع همه چیز به خوبی پیش رفت.

هنرپیشه هری پاتر قرار بود در نقش فردی مرکوری بازی کند

پس از اینکه ساشا بارون کوهن از ایفای نقش فردی مرکوری منصرف شد، عوامل فیلم به دنبال جایگزین مناسبی بودند و ابتدا بن ویشاو، بازیگر نقش کیو در فیلم اسکای فال برای بازی در نقش فردی مرکوری پیشنهاد شد.

از طرف دیگر شایع شد دانیل ردکلیف، هنرپیشه هری پاتر قرار است نقش فردی مرکوری را بر عهده بگیرد. تا اینکه در نهایت فیلمی از ایفای نقش رامی ملک به جای فردی مرکوری به دست عوامل ساخت این فیلم رسید و از قرار معلوم این اجرا به اندازه ای جذاب بود که در همان نگاه اول تهیه نمایندگان به توانایی رامی ملک در اجرای نقش فردی مرکوری ایمان آوردند.

از طرف دیگر رامی ملک هنرپیشه خوبی است اما ایفای نقش فوق ستاره ای مانند فردی مرکوری کار راحتی به نظر نمی رسید و به همین منظور رامی ملک توانست بر نگرانی های خود غلبه کند و سلانه سلانه در قالب نقش فردی مرکوری جای بگیرد.

رامی ملک کوشش زیادی کرد تا فردی مرکوری گردد

رامی ملک هنرپیشه متعهدی است و تمام کوشش خود را به خرج داد تا هر چه بیشتر شخصیت فردی مرکوری را بشناسد و در قالب او قرار بگیرد. وی برای رسیدن به این هدف حتی قبل از اینکه برای بازی در فیلم bohemian rhapsody قرارداد ببندد، با هزینه شخصی خود راهی لندن شد و با بریان مِی و سایر اعضای گروه کوئین ملاقات کرد و با سوال پیچ کردن آن ها تا جایی که ممکن بود اطلاعات بیشتری از فردی مرکوری بدست آورد.

از قرار معلوم اخلاق رامی ملک به دل اعضای گروه کوئین نشست و همکاری خوبی با او برقرار کردند. رامی ملک ساعت ها برای تماشای ویدئوهای فردی مرکوری وقت گذاشت و انصافاً هم باید گفت این زحمت ها نتیجه داد و رامی ملک به خوبی از عهده نقش پیچیده و سنگین فردی مرکوری برآمده است.

رامی ملک مجبور شد دندان مصنوعی بگذارد

همان گونه که اشاره کردیم فردی مرکوری صدای مردانه و بسیار رسایی داشت، کاریزمای بالا، رفتار هنجارشکن و استعداد ذاتی موسیقی نیز از دیگر ویژگی های مرکوری شناخته می شوند اما مرکوری به لحاظ بصری نیز ویژگی های جالبی داشت که یکی از مهم ترین آن ها دندان های فردی مرکوری بود. جالب است بدانید فردی چهار دندان اضافه در دهان خود داشت و همین امر باعث شده بود تا دوستانش در دوران کودکی او را دست بیاندازند و لقب های جالبی به وی بدهند. جالب تر اینکه مرکوری تمایلی برای مراجعه به دندان پزشکی و درست کردن این دندان های اضافی نداشت.

وی معتقد بود این دندان ها رمز پیروزیت اوست و به همین دلیل در کنار صدای مردانه و جذاب، حالت دندان ها و فک مرکوری نیز عجیب و جالب به نظر می رسید. از طرف دیگر فرم فک رامی ملک به خودی خود شبیه به فردی مرکوری است اما باز هم برای اینکه شباهت کاملی میان آن ها ایجاد گردد مجبور شک یک جفت دندان مصنوعی شبیه به چیزی که فردی مرکوری داشت را سفارش دهد.

گفته می گردد که رامی ملک این دندان ها را دائم با خود حمل می کرد و شب ها در دهانش می گذاشت و همانند مرکوری آغاز به آواز خواندن می کرد. از قرار معلوم رامی ملک آنقدر این دندان ها را در دهانش گذاشته بود که پس از اتمام فیلم برداری احساس می کرد چیزی گم نموده است و این دندان های مصنوعی عجیب در واقع به دندان های اصلی او تبدیل شده بودند.

رامی ملک وقت زیادی را برای تقلید گفتار و رفتار فردی مرکوری صرف کرد

تعهد رامی ملک به ایفای نقش در فیلم bohemian rhapsody تنها به گفت و گو با اعضای کوئین و دندان های مصنوعی فردی مرکوری ختم نشد و او از تهیه نمایندگان درخواست کرد تا در کلاس های گفتاری و رفتاری شرکت کند تا دقیقاً رفتار و گفتار او همانند فردی مرکوری گردد.

مربی که برای اینکار در اختیار رامی ملک قرار گرفته بود نه تنها با او برای تقلید حرکات و لحن صحبت فردی مرکوری تمرین کرد بلکه از او خواست رفتار سایر خواننده هایی که فردی مرکوری از آن ها الهام گرفته بود را نیز تمرین کند.

در نتیجه رامی ملک وقت زیادی برای فراگیری حرکات مخصوص جیمی هیندریکس، آرتا فرانکلین، دیوید بوُیی و لیزا مینلی صرف کرد. این گونه که پیداست فردی مرکوری یکی از طرفداران لیزا مینلی بوده و رامی ملک نیز با مشاهده اجراهای لیزا مینلی الهام های زیادی از نحوه تقلید رفتار فردی مرکوری گرفته است.

خوشبختانه این کوشش ها نتیجه بخش بود و طرفدارانی که فیلم bohemian rhapsody را دیده اند مدعی هستند رامی ملک به خوبی از عهده ایفای نقش فردی مرکوری برآمده است. جالب است بدانید حتی اعضای قدیمی گروه کوئین که از نزدیک رفتار فردی مرکوری را دیده بودند پس از همکاری با رامی ملک در صحنه فیلم برداری این فیلم مدعی بودند رامی ملک به قدری در نقش فردی مرکوری فرو رفته که گاهی اوقات فکر می کردند واقعاً با فردی مرکوری طرف هستند.

دردسرهای رامی ملک برای خوانندگی به جای فردی مرکوری

انصافاً باید اعتراف کرد خوانندگی و هنرپیشگی دو هنر کاملاً مجزا هستند و تنها داشتن صدای خوب نمی تواند ضامن خواننده بودن یک هنرپیشه گردد. به خصوص که رامی ملک قرار بود به جای فردی مرکوری، یکی از تاثیرگذارترین خواننده های مرد قرن بیستم بخواند.

از طرف دیگر لب زدن به جای فردی مرکوری نیز به هر اندازه ای که دقیق انجام گردد باز هم آن گونه که باید و شاید احساس را به خواننده منتقل نمی نماید. بماند که انصافاً رامی ملک صدای گرم و گیرایی هم ندارد. در این بین فردی مرکوری نیز لحن صدای خاصی داشت که تقلید آن کار ساده ای نیست.

جالب است بدانید صدای فردی مرکوری چهار اوکتاو بود در نتیجه مرکوری با توجه به اینکه صدای بمی داشت به عنوان یک تِنور (Tenor)، می خواند. از طرف دیگر کارشناسان موسیقی بر این باور هستند که فردی مرکوری از قسمت هایی از دستگاه صوتی خود برای خوانندگی استفاده می کرد که بیشتر مردم استفاده نمی نمایند. این قسمت ها که به عنوان پرده های صوتی کاذب شناخته می شوند فردی مرکوری را قادر می ساخت تا لرزش خاص و قدرتمندی را در صدایش ایجاد کند.

کاملاً معین است رامی ملک به هر اندازه هم که تمرین می کرد نمی توانست به چنین قابلیتی دست پیدا کند در نتیجه در فیلم bohemian rhapsody، صدای رامی ملک با فردی مرکوری و یک خواننده کانادایی با نام مارک مارتل که صدایی بسیار شبیه به مرکوری داشت ترکیب شد.

اگر این فیلم را دیده باشید انصافاً باید گفت این ترکیب صدا به خوبی اجرا شده و صدای رامی ملک در این فیلم شباهت زیادی به صدای فردی مرکوری فقید دارد.

برایان سینگر، همکاری خوبی برای به اتمام رساندن فیلم نداشت

کوشش های رامی ملک و سایر اعضای فیلم bohemian rhapsody باعث شد تا مراحل ساخت فیلم به خاتمه نزدیک گردد اما به ناگاه برایان سینگر، کارگردان این فیلم مدعی شد که برای حفظ سلامتی خودش و عزیزانش احتیاج به استراحت دارد. برایان سینگر که پیش از این نیز دیر در سر صحنه حاضر می شد و توجه زیادی به کارگردانی نداشت در به اتمام رساندن فیلم کارشکنی های زیادی کرد.

البته گفته می گردد رامی ملک و برایان سینگر نیز در سر صحنه های فیلمبرداری بگو مگوهای زیادی با هم داشته اند و کار به اندازه ای بالا گرفت که اواخر ساخت این فیلم صحبت های حضور یک کارگردان دیگر مطرح شد و تهیه نمایندگان یک بار دیگر دست به دامان دکستر فلچر، کارگردان اولیه فیلم bohemian rhapsody شدند تا کاری که برایان سینگر ناتمام گذاشته بود را به خاتمه برساند.

آیا فیلم bohemian rhapsody واقعیت زندگی فردی مرکوری را به تصویر کشید؟

تجربه نشان داده است برای راضی نگه داشتن تماشاچیان، فیلم هایی که به صورت زندگینامه ساخته می شوند باید رنگ و لعاب های مختلفی داشته باشند و ممکن است مقداری از واقعیت دور شوند. این قضیه در مورد زندگی فردی مانند فردی مرکوری که زندگی شخصی پرحاشیه ای نیز داشته است اهمیت بیشتری پیدا می نماید و با انتشار اولین تبلیغ های فیلم bohemian rhapsody، طرفداران فردی مرکوری مدعی شدند این فیلم آن چنان که باید و شاید جنبه های شخصی فردی مرکوری را به تصویر نکشیده است.

رامی ملک بازیگر اصلی این فیلم پس از دریافت بازخورد منفی طرفداران مدعی شد که هدف سازندگان نمایش شکل گیری گروه کوئین و زندگی فردی مرکوری بوده است و به این هدف به خوبی دست پیدا نموده اند. در نتیجه طرفداران نباید انتظار داشته باشند جنبه های شخصی زندگی مرکوری را تمام و کمال در این فیلم شاهد باشند و با فیلمی طرف هستیم که یکی از پرطرفدارترین گروه های موسیقی در قرن بیستم را روایت می نماید و پرداخت به جنبه های شخصی خواننده اصلی این گروه در این فیلم صندلی ندارد.

در خاتمه به طرفداران موسیقی و به خصوص طرفداران فردی مرکوری پیشنهاد می کنیم حتماً به تماشای فیلم bohemian rhapsody بنشینند، از آن دسته خوانندگانی که این فیلم را دیده اند نیز می خواهیم اگر نظری در مورد فردی مرکوری و فیلم bohemian rhapsody دارند در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارند.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 215

به "حقایقی درباره فیلم جنجالی حماسه کولی (راپسودی بوهمی)" امتیاز دهید

4 کاربر به "حقایقی درباره فیلم جنجالی حماسه کولی (راپسودی بوهمی)" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره فیلم جنجالی حماسه کولی (راپسودی بوهمی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید