فراوری نسل جدید نمایشگرهای OLED تک رنگ با فناوری نانو در کشور

به گزارش مجله هدیه، به گزارش خبرنگاران، یکی از راه چاره های کارآمد در زمینه کاهش انرژی در چشمه های روشنایی استفاده از محصول جدیدی از خانواده LEDها با عنوان چشمه های نورگسیل آلی (OLEDS) است.

فراوری نسل جدید نمایشگرهای OLED تک رنگ با فناوری نانو در کشور

در این محصول، از مواد آلی شامل پلیمرها به عنوان مواد فعال الکترولومینسان استفاده می گردد. از اولین بار که OLED در سال 1987 توسط تانگ ساخته شد، پژوهش های وسیع علمی و صنعتی به منظور دست یافتن به ساختارهای کارآمد و کاربردی در زمینه فراوری OLEDS انجام شده است.

عملکرد دیودهای نورگسیل آلی به سرعت در حال پیشرفت است، به طوری که چشمه های حرارتی را پشت سر گذاشته و هم اکنون هم تراز LED و چشمه های فلورسان است. علاوه بر این از مزایای ویژه ای نسبت به دیگر چشمه ها نظیر قیمت پایین، فرایند فراوری در دمای پایین، قابل ساخت بر سطوح انعطاف پذیر و عظیم و قابلیت تغییر مواد با استفاده از تغییر ساختار ماده برخوردار است.

در حال حاضر نشانگرها و نمایشگرهای محصولاتی همچون فاصله یاب ها و سامانه های تصویربرداری، در نسل های جدید خود از فناوری جدید OLED بهره می گیرند.

یکی دیگر از کاربردهای فناوری نوین OLED در فراوری میکرونمایشگرهایی است که در بسیاری از محصولات تجاری از قبیل تلفن های همراه و نمایشگرهای کوچک در صنایع صوتی و تصویری به کار می رود.

در حال حاضر کشورهایی همچون کره جنوبی و چین و همچنین بعضی شرکت های اروپایی در این زمینه پیشتازند.

به همین دلیل یک شرکت ایرانی نیز توانسته برای نخستین بار در کشور اقدام به فراوری صفحه نمایش OLED تک رنگ (سبز) بر پایه شیشه BK7 با پوشش نانومتری ITO مورد استفاده در مجموعه فاصله یاب های لیزری نموده و برای این محصول گواهینامه نانومقیاس را از ستاد توسعه فناوری نانو دریافت کند.

نمایشگر و یا دیود OLED از تعدادی لایه نازک نانومتری آلی (ارگانیک) که بین دو الکترود قرار می گیرند، تشکیل شده است و با ایجاد یک اختلاف پتانسیل به الکترودها از طرفین و بازترکیب حامل های بار، نور فراوری می گردد.

بنابراین اساس کار دیودهای آلی لایه نشانی لایه های مختلف در مقیاس نانومتر است که در مجموع تشکیل یک میکرو کاواک و حتی نانو کاواک در بین دو الکترود را می دهد.

به منظور خروج نور از داخل کاواک OLED ضروری است که یکی از الکترودها شفاف باشد که این الکترود عمدتا از جنس ITO در نظر گرفته می گردد. کاهش هرچه بیشتر ضخامت الکترود ITO به همراه حفظ خواص الکترونیکی آن، منجر به افزایش عبور نور و در نتیجه کارایی سیستم می گردد.

در صفحه نمایش OLED فراوریی این شرکت، از ضخامت کمتر از 40 نانومتر ITO به عنوان الکترود شفاف استفاده شده است که در مقابل مقادیر متعارف بیش از 100 نانومتر، منجر به بهبود چشمگیر عملکرد نمایشگر OLED شده است.

این محصول با توجه به الگوهای مورداستفاده در نمایشگر در محصولات نهایی، از اهمیت استراتژیک برخوردار است؛ به این مفهوم که نه مشابه داخلی دارد و نه امکان تهیه و تأمین از منابع خارجی به راحتی میسر است.

در حال حاضر و با در نظر دریافت زیرساخت فعلی قابلیت فراوری نزدیک به 500 عدد میکرونمایشگر به طور سالانه وجود دارد، اما برآوردها نشان می دهد که ظرفیت فروش بیش از 1500 عدد میکرونمایشگر برای سامانه های فاصله یاب و تصویربرداری در سال وجود دارد.

مسئولان شرکت بهبود و افزایش تیراژ فراوری را مستلزم تکمیل زیرساخت صنعت می دانند و معتقدند خدمات فراوان دریافتی از ستاد نانو هم در زمینه توسعه محصول و هم در زمینه تشکیل شبکه های همکار مجاور صنعت در شهرک های علمی و تحقیقاتی در قالب شرکت های دانش بنیان، در فعالیت های این شرکت و به ویژه فراوری محصول جدید آن تأثیر قابل توجهی داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1229

به "فراوری نسل جدید نمایشگرهای OLED تک رنگ با فناوری نانو در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری نسل جدید نمایشگرهای OLED تک رنگ با فناوری نانو در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید