تفاوت پروازهای بیزینس کلاس و فرست کلاس

به گزارش مجله هدیه، سفر هوایی یکی از اصلی ترین راه های مسافرت و حمل و نقل محسوب می گردد. کاهش چشمگیر زمان سفر، سهولت در مسافرت های بین المللی و لذت بخش بودن تجربه پرواز برای همگان موجب شده تا در عصر امروز انتخاب جهت هوایی یکی از گزینه های اصلی در رفتن به سفرهای کاری و تفریحی تلقی گردد.

تفاوت پروازهای بیزینس کلاس و فرست کلاس

در این مجال قصد داریم تا در انتخاب نوع پرواز و کسب شناخت درباره قیمت بلیط و کیفیت سرویس هواپیماها اطلاعاتی مفید و مختصر برای شما فراهم آوریم.

در وهله اول تفاوت اصلی پروازهای فرست کلاس و بیزینس کلاس را جایگاه هواپیماها و سرویس هایی که ارائه می گردد معین می نماید؛ البته در حوزه شرکت های هواپیمایی، استاندارد معینی برای طبقه بندی کیفی پروازها وجود ندارد، بنابراین، برای این که مطمئن شویم کیفیت هواپیمای مورد نظر ما به اندازه ای است که برای آن هزینه نموده ایم، باید ابتدا اندکی درباره انتخاب نوع هواپیما برای سفرمان تحقیق کنیم.

در میان شرکت های هواپیمایی بیشترین تفاوت ها بین پروازهای فرست کلاس درون مرزی و پروازهای فرست کلاس بین المللی به چشم می خورد. اما در حالت کلی، هم در پروازهای درون مرزی و هم پروازهای بین المللی برای مسافرانی که پیش از سفر خودشان را بیمه می نمایند، خدمات بیمه ای یکسانی ارایه می گردد.

پروازهای درون مرزی و بین المللی

معمولا در پروازهای درون مرزی هواپیماهای دو کابینه فرست کلاس و اکونومی مورد استفاده قرار می گیرند، البته گاهی ممکن است شرکت های هواپیمایی برای مسافران خود پروازهای متفاوتی ارایه دهند. بسیاری از شرکت های هواپیمایی در پروازهای بین المللی از هواپیماهای سه کابینه فرست کلاس، بیزینس کلاس و اکونومی استفاده می نمایند.

با این وجود هواپیماهای دو کابینه فرست کلاس که در پروازهای درون مرزی مورد استفاده قرار می گیرند، از نظر کیفی با هواپیماهای دوکابینه ای که در سفرهای بین المللی به پرواز در می آیند، همسان نیستند. در حقیقت می توان گفت کیفیت هواپیماهای فرست کلاس در سفرهای درون مرزی حتی به کیفیت هواپیماهای بیزینس کلاس در سفرهای بین المللی نمی رسد.

بعضی اوقات از هواپیماهای فرست کلاس بین المللی در سفرهای درون مرزی استفاده می گردد که هدف از تدارک چنین پروازهایی، انتقال هواپیما به یک فرودگاه جهت استفاده در پروازهای بین المللی است. همچنین ممکن است هواپیمای مورد نظر برای سفری درون مرزی بین یکی از خطوط پررفت و آمد مانند خط لس آنجلس به نیویورک اختصاص یافته باشد.

هواپیمای فرست کلاس در سفرهای بین المللی

هواپیماهای فرست کلاس که در پروازهای بین المللی مورد استفاده قرار می گیرند از نظر اقتصادی، درآمد قابل توجهی نصیب شرکت های هواپیمایی می نمایند و از این رو، بیشتر این شرکت ها توجه شان را به کیفیت پروازها و سرویس هایی که در حین پرواز ارائه می گردد، معطوف می نمایند. شرکت های هواپیمایی به طور خاص، به راحتی هرچه بیشتر مسافران در جایگاه هواپیما حین پرواز اهمیت زیادی می دهند و در تدارک دیدن تجملات و امکانات رفاهی بیشتر برای مشتریان با یکدیگر رقابت می نمایند.

برای مثال جایگاه های کنونی در پروازهای فرست کلاس بین المللی از نوع جایگاه هایی هستند که به طور کامل باز می شوند و تنها با زدن یک کلید به شکل تخت خوابی هموار و راحت در می آیند. همچنین، بسیاری از آژانس های هواپیمایی برای راحتی بیشتر مسافران خود لحاف و بالشت های نرم و گران قیمت در سرویس خواب هواپیما تدارک دیده اند. به علاوه، امکانات سرگرمی و رفاهی هواپیما شامل سیستم صوتی و تصویری مجزا نیز می گردد که در تک تک جایگاه ها برای مسافران تعبیه شده است.

این سیستم ها با داشتن یک صفحه نمایشگر عظیم امکان دیدن فیلم های سینمایی و گوش دادن به صدها ترانه را برای مسافران فراهم می نماید. در این پروازها همچنین سرویس های غذا و نوشیدنی متنوع با استفاده از میوه ها و مواد غذایی فرست کلاس سرو می گردد و کار پخت و پز و آماده کردن خوراکی ها به سرآشپزهای مشهور سپرده می گردد.

هواپیمای بیزینس کلاس در سفرهای بین المللی

هواپیماهای بیزینس کلاس در سفرهای بین المللی از نظر کیفی در ردیف پایین تری نسبت به پروازهای فرست کلاس قرار می گیرند، اما باز هم از کیفیت بالاتری در مقایسه با پروازهای فرست کلاس درون مرزی برخوردار هستند. رقابتی که بین شرکت های هواپیمایی به منظور جذب بیشتر مسافران و بهره گیری از فناوری های جدید در پروازهای فرست کلاس بین المللی به چشم می خورد، از سوی دیگر موجب بهبود کیفیت پروازهای بیزینس کلاس نیز می گردد. اما در هر حال این پروازها در مقایسه با پروازهای فرست کلاس بسیار ارزان تر هستند و به طبع، کیفیت نازل تری دارند.

در هواپیماهای بیزینس کلاس جایگاه ها دارای امکانات رفاهی و تجملی کمتری هستند. البته اخیرا شرکت های هواپیمایی به بهبود امکانات در هواپیماهای بیزینس کلاس نیز اقبال نشان داده اند و در پروازهای پر رفت و آمد برای این هواپیماها جایگاه تخت خواب شو نصب نموده اند.

در حال حاضر تفاوت کیفی موجود بین شرکت های هواپیمایی از این حیث مورد آنالیز قرار می گیرد که جایگاه تخت خواب شو در هواپیماها تا زاویه 180 درجه به طور کامل باز می گردد، یا این که مسافران در هنگام خواب فقط می توانند آن را کمی به سمت عقب باز نمایند.

همچنین، در هواپیماهای بیزینس کلاس سیستم های صوتی و تصویری کم کم جای خود را پیدا نموده اند، با این تفاوت که صفحه نمایشگر این سیستم ها کمی کوچک تر از نمایشگر هواپیماهای فرست کلاس است. در خصوص سرویس غذا و نوشیدنی هم باید گفت که در مقایسه با پروازهای اکونومی، سرویس پروازهای بیزینس کلاس خیلی بهتر است، اما نمی توان آن را هم ردیف سرویس غذای هواپیماهای فرست کلاس دانست.

هواپیماهای مرکب فرست کلاس و بیزینس کلاس در سفرهای بین المللی

بعضی از شرکت های هواپیمایی گاهی در لیست پروازهای بین المللی خود، پروازهای مرکب فرست کلاس و بیزینس کلاس را به مشتریان پیشنهاد می دهند و برای آن هواپیماهای دو کابینه را مورد استفاده قرار می دهند. در اینجا اشاره می کنیم که این مدل پروازی نباید با پرواز فرست کلاس درون مرزی یکسان در نظر گرفته گردد.

کیفیت پروازهای مرکب فرست کلاس و بیزینس کلاس درست مطابق همان ذهنیتی است که مشتریان پیش از انتخاب دارند. معینه اصلی پروازهای مرکب قیمت گذاری بلیط این هواپیماها است. در این پروازها معمولا سرویس های متنوع و بیشتری در مقایسه با پروازهای استاندارد بیزینس کلاس ارائه می گردد، اما در عین حال قیمت آن بسیار ارزان تر از پروازهای فرست کلاس است.

هواپیمای فرست کلاس در سفرهای درون مرزی

خاطر نشان می کنیم که این مدل پروازی را نباید با پروازهای فرست کلاس از نوع بین المللی اشتباه گرفت.

پروازهای فرست کلاس درون مرزی در مقایسه با پروازهای اکونومی از مزایای بیشتری برخوردار هستند. تفاوت فاحش این دو مدل پرواز را می توان در نوع جایگاه هواپیماها مشاهده کرد.

در سفرهای درون مرزی جایگاه هواپیمای فرست کلاس به نسبت عظیم تر است و در مقایسه با هواپیمای اکونومی مسافران فضای بیشتری برای دراز کردن پاهایشان دارند. برای مثال، در یک هواپیمای استاندارد بویینگ 757 که برای مدل پروازی اکونومی اختصاص یافته است، شش جایگاه در فضایی با ابعاد سه متر طول و سه متر عرض قرار دارند؛ اما در مدل پروازی فرست کلاس چهار جایگاه در فضایی با ابعاد دو متر طول و دو متر کارگذاری شده است.

از طرف دیگر بسیاری از شرکت های هواپیمایی اخیرا اقدام به حذف سرویس غذا در پروازهای اکونومی نموده اند؛ اما در پروازهای فرست کلاس همچنان در بسیاری از خطوط هوایی سرویس غذای داغ و نوشیدنی های متنوع برای مسافران سرو می گردد.

به نظر شما افزودن امکانات رفاهی و آپشن های به روز در لیست پروازهای بیزینس کلاس و اکونومی چه اندازه در جذب مشتریان بیشتر برای شرکت های هواپیمایی موثر است؟ در صورت وقوع این امر، اختلاف قیمت بلیط با بلیط های ارزان هواپیما تا چند درصد منصفانه خواهد بود؟

منبع: گردشبان
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 968

به "تفاوت پروازهای بیزینس کلاس و فرست کلاس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت پروازهای بیزینس کلاس و فرست کلاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید