بازارهای شناور، نمایشگاه های روان تایلند

به گزارش مجله هدیه، بازار را می توان نمایشگاه دائمی فرهنگ و آداب و رسوم یک منطقه دانست. در بازارهای محلی، مردم هر منطقه با لباس های بومی، اجناس و محصولات منطقه خود را عرضه می نمایند. بازارهای شناور تایلند از معروف ترین و خاص ترین بازارهای دنیا هستند که در گذر قرن ها هویت خود را حفظ نموده اند.

بازارهای شناور، نمایشگاه های روان تایلند

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش خبرنگاران، بازارهای شناور در کشورها و مناطقی کاربرد دارند که آب نقش مهمی در زندگی مردم آن ایفا می نماید. در این نوع بازارها، اجناس روی قایق به فروش می رسند. این روزها اما، کاربرد بازارهای شناور از خرید و فروش اجناس و خوراکی ها گذشته و به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند. تایلند، اندونزی و ویتنام کشورهایی هستند که بازارهای شناورشان شهرت جهانی دارد.

در گذشته، مناطق ساحلی رودخانه ها اولین مکان هایی بودند که مردم در آن ها، خانه های خود را بنا می کردند. راه های آبی مسیری برای حمل ونقل و مرکز فعالیت های مالی محسوب می شدند. قایق ها اکثرا هم برای دادوستدهای منطقه ای و هم بومی مورد استفاده قرار می دریافتد. آن ها کالاها را از محل فراوری به محل فروش منتقل می کردند. افزایش جمعیت ساکنان کنار رودخانه ها منجر به شکل دریافت و بیشتر شدن تعداد بازارهای شناور شد.

رونق این بازارها در تایلند تا اوایل دوره راتانا کوسین (1868-1782) هم ادامه داشت، اما پس از آن با توسعه منطقه و شهر بانکوک، جاده ها و شبکه های ریلی جای کانال های آب را گرفت و مردم راه های زمینی را به آبی ترجیح دادند. در نتیجه برخی از این بازارها به خشکی انتقال پیدا کردند، برخی به کل از بین رفتند و برخی دیگر، بازسازی شدند و به فعالیت خود ادامه دادند.

این بازارها که به اندازه چند قرن قدمت دارند، جزو جاذبه های گردشگری شمرده می شوند و به حفظ چهره فرهنگی آن مناطق یاری می نمایند. با توسعه فراساختارها و امکانات عمومی همچون سیستم برق رسانی و مخازن آب، بومی ها با سهولت بیشتری به کار خود در این بازارها ادامه دادند.

بازارهای شناور با اشتغال زایی و درآمدزایی برای بومی ها، از لحاظ مالی استانداردهای زندگی را رشد داده و فرصت های زیادی را برای مردم منطقه ایجاد نموده اند. محلی ها به عنوان راهنمای تور یا کارمندان هتل در این بازار کسب درآمد می نمایند یا غذاهای محلی و محصولات صنایع دستی خود را روی قایق ها به مشتریان عرضه می نمایند.

مشهورترین بازارهای شناور در تایلند هستند. بانکوک شهری است مملو از پاساژها و خیابان های لوکس که از هر لحاظ، سلیقه و نیازهای گردشگران مختلف را تأمین می نماید؛ اما کمی که از پایتخت تایلند دور می شوید، با تجربه ای نو روبه رو خواهید شد؛ خرید از بازارهای آبی.

بانکوک را ونیز آسیا می نامند و امروزه بازارهای شناور رونق زیادی در این شهر دارند. موزهای درشت، سیب های سرخ، نارگیل ها، ادویه های رنگارنگ و ردیف های کلاه های بامبوی کشاورزان روی قایق ها، منظره ای است که با نزدیک شدن به بازارهای شناور بانکوک به چشم می خورد.

خانه های چوبی روی آب آرام کانال ها سایه می اندازند و بوی دلپذیر انواع ماهی های گریل شده فضا را پر می نماید. در روزهای ابتدایی و اواسط ماه، کشاورزان اقلام خود را به دیگر مزرعه داران و تاجران شهری عرضه می نمایند. بازارهای شناور نوعی سبک زندگی کشاورزی است که بر موضوع راه های آبی شکل گرفته است.

برای دیدن این بازارها باید راهی یک یا دو ساعته را به خارج از شهر بانکوک طی کنید. درست است که این بازارها دیگر مثل گذشته نقش حیاتی در اقتصاد منطقه ندارند، اما این روزها در قالب مکانی برای دیدارهای جمعی بومی ها، جاذبه گردشگری و نمایشگاهی غیررسمی از آداب و رسوم، نحوه لباس پوشیدن و خورد و خوراک مردم محلی بانکوک فعالیت می نمایند.

در این گزارش به تعدادی از معروف ترین بازارهای شناور حوالی پایتخت تایلند اشاره می گردد.

بازار تالینگ چان

تالینگ چان یکی از نزدیک ترین بازارهای شناور به بانکوک است، با فضایی کوچک و سنتی. قایق ها کنار ساحل رودخانه ردیف شده اند و شما می توانید پس از خوردن اسنک های معروف و غذاهای محلی تایلند، کمی قایق سواری کنید. پس از غذا خوردن و گردش هم می توانید زیر سایه درختان استراحت کنید و ماساژ پا بگیرید. البته یادتان نرود حضور پررنگ پشه ها در تالینگ چان را جدی بگیرید و لباس مناسب بپوشید.

بازار وات سای

وات سای 30 دقیقه از مرکز شهر بانکوک فاصله دارد و یکی از مهم ترین مکان ها برای گردهم آمدن محلی هاست. با رفتن به این بازار می گردد نمای نزدیکی از زندگی تایلندی را تماشا کرد. چشیدن غذا و محصولات تازه بومی می تواند تجربه دلپذیری برای علاقه مندان به این فرهنگ باشد.

بازار خلونگ لات مایوم

خلونگ لات مایوم یکی دیگر از بازارهای شناور بانکوک است که در همان منطقه تالینگ چان واقع شده، اما بیشتر حس یک بازار سنتی را تداعی می نماید. این بازار کمتر به عنوان جاذبه گردشگری شناخته می گردد و بیشتر، مردم محلی به آن رفت وآمد دارند. در خلونگ لات مایوم بیش از دیگر بازارها می توان به محصولات ارگانیک دسترسی داشت. انواع غرفه ها روی آب و کنار رودخانه وجود دارند. اگر به قایق سواری هم علاقه دارید، می توانید سفری 90 دقیقه ای روی کانال داشته باشید و از برخی مناطق روستایی تایلند دیدن کنید.

بازار دامنون سادوک

یکی از محبوب ترین بازارهای شناور تایلند دامنون سادوک است که تقریبا همه سلایق را راضی می نماید. فروش محصولات سنتی و روستایی و ظاهر رنگارنگ قایق ها و لباس های زنان محلی، باعث شده بسیاری از گردشگران به آن جذب شوند. عکس دریافت با قایق های ردیف شده و زنان فروشنده که با یک چوب بلند از روی آب پول را از شما می گیرند و جنس مورد نظرتان را تحویل می دهند، از جمله جاذبه های بازار دامنون سادوک محسوب می گردد.

مهری محمدی مقدم / مترجم خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 338

به "بازارهای شناور، نمایشگاه های روان تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارهای شناور، نمایشگاه های روان تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید