کتاب هفتاد و دو مشق تنبور منتشر شد

به گزارش مجله هدیه، کتاب اول و دوم هفتاد و دو مشق تنبور شامل دوره مقدماتی به همراه سی دی تألیف رامتین کاکاوندی، نوازنده و آهنگساز ایرانی از سوی انتشارات سرود منتشر شد.

کتاب هفتاد و دو مشق تنبور منتشر شد

جهت دریافت مشاوره خدمات کانون تبلیغاتی از بهترین و مجربترین تیم تبلیغاتی کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ حرفه ای و ارائه تیزرهای تبلیغاتی را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فرهنگی مجله هدیه، کتاب اول و دوم هفتاد و دو مشق تنبور شامل دورۀ مقدماتی به همراه سی دی تألیف رامتین کاکاوندی، نوازنده و آهنگساز ایرانی از سوی انتشارات سرود منتشر شد.

رامتین کاکاوندی نوازنده و آهنگساز درباره تألیف این کتاب اعلام کرد: کنفوسیوس درباره موضوع آموزش سخنی دارد با این مضمون که هر جامعه ای در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کند، هرگز ورشکسته نخواهد شد و به یقین آموزش مقدماتی به دلیل پایه ای بودن، نقش مبنایی در تعلیم برعهده دارد. همین مسئله، دغدغه مندی برایم پدید آورد که به مبحث آموزش مقدماتی تنبور بپردازم که ماحصل این انگاره، به تحریردرآوردن کتاب هفتادودومشق تنبور، کتاب اول و دوم انجامید.

کاکاوندی با اشاره به کتاب اول گفت: در کتاب اول سعی شد از همان ابتدا، مسئلۀ تئوری موسیقی تا قسمتی که برای ابتدای امر نیاز است به شکل کامل پرداخته شود و اصول صحیح یادگیری آرتیکولاسیون هایی که با موزیکالیته ای که باید از صدای تنبور برآید مغایرت نداشته باشد و روبرو با اتود هایی که از لحاظ فواصلی و ریتمی، حس موسیقی مقامی را در خود مستتر داشته باشد، اما به یکباره هنرجویِ ابتدایی را، رویاروی با فضای سخت فواصل، ادوار، ریتم، فلسفی مقام نکند.

وی در ادامه در خصوص کتاب دوم هم اعلام کرد: در کتاب دوم، هنرجو به سبب احاطه ای که در طی ممارست کسب کرده و اشراف مبنایی که پدید آمده، آشنا می شود با دستان ها، فواصل و مقوله ای به نام ad libitum یا nonmetric به معنای دلبخواه نوازی، که به بیان امروزی ریتم منعطف، خم گیرنده یا مترِ آزاد است؛ و نرم نرمک سوق می یابد به مقام نوازی، که پس از درنوردیدن در منزلگاه نخست که کتاب هفتادودومشق تنبور است به وادی دوم رجعت کرده و اندیشۀ خویش را به دست آویز کتاب هفتادودومقام تنبور برای سطح متوسطه کامل کند.

این نوازنده تنبور با اشاره به آثار آینده خود شرح داد:: کتابی دیگر در دست انتشار دارم با نام هفتادودومبنای تنبور با موضوع مبانی نظری موسیقی مقامی تنبور که در آن مکتوب به مسئلۀ آنالیز و آنالیز مقام ها به وسیله ابزار های بستر صوتی، نغمه، بُعد، اقسام بُعد، تریکورد، تتراکورد، پنتاکورد و نحوۀ قرارگرفتن نت های شروع، شاهد، ایست پرداخته ام. می توان گفت: سه کتاب هفتادودومشق تنبور، هفتادودومقام تنبور و هفتادودومبنای تنبور، مجموعه ای برای آموزش از دوره های مقدماتی، متوسطه و پیشرفته را در بر می گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 909

به "کتاب هفتاد و دو مشق تنبور منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب هفتاد و دو مشق تنبور منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید