چگونه هزینه های میلیونی قبوض برق پرمصرف ها را کاهش دهیم؟

به گزارش مجله هدیه، محققان یکی از شرکت های استارت آپی کنتورهای هوشمندی را طراحی کردند که علاوه بر آنکه مقدار مصرف وسایل برقی را در منازل پایش می کند، به مشترکان برق نسبت به افزایش مصرف و همچنین قرار گرفتن آنها در پیک مصرف هشدار می دهد.

چگونه هزینه های میلیونی قبوض برق پرمصرف ها را کاهش دهیم؟

دکتر سعید اکبریان، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط بحران انرژی و کمبود برق در کشور، گفت: در این شرایط قادر نیستیم که برق اضافه تولید کنیم چرا که نه آب کافی در اختیار داریم و نه به دلیل آلودگی هوا، گاز بیشتری را می توانیم تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به میزان 12 هزار مگاوات کمبود برق داریم، اظهار کرد: حتی اگر تحریم ها نباشد و بودجه آن مهیا باشد، اگر دولت امروز بخواهد این میزان نیروگاه را تولید کند، بین 5 تا 7 سال نزدیک به 10 میلیارد دلار که بالغ بر 300 هزار میلیارد تومان می شود، به بودجه نیازمند است تا بتوانیم این توان را در کشور ایجاد کنیم.

اکبریان با بیان اینکه این راه حل در کشور پاسخگو نیست، خاطر نشان کرد: از این رو دولت تصمیم به کنترل مصرف برق گرفته است و در این راستا توانیر اعلام کرده است که بین 25 تا 30 میلیون کنتور هوشمند نیازمندیم تا همه کاربران برق، کنتور برق هوشمند در اختیار داشته باشند.

مجری طرح ادامه داد: بر اساس طرح اعلام شده از سوی توانیر قرار است کنتورهای هوشمند به مبلغ 800 هزار تومان برای پرمصرف ها، به مشترکان برق ارائه شود؛ ولی اعلام نشده است که این کنتور نیاز به مودم دارد و از سوی دیگر اعلام شده است که این کنتورها در 3 سال آینده تولید خواهد شد.

مدیر عامل این استارت آپ افزود: از سوی دیگر توانیر اعلام کرده است که هر دو ساعت یک بار مشترکان قادر خواهند بود از طریق این کنتورهای هوشمند، میزان مصرف خود را ببینند، در حالی که پیک مصرف 2 تا 3 ساعت است و با گذشت این زمان، مشترکان چگونه به اطلاعات مصرف خود دسترسی داشته باشند.

اکبریان خاطر نشان کرد: بر اساس این چالش ها، سیستمی را طراحی کردیم که در داخل جعبه فیوزهای مینیاتوری قرار می گیرد و به وای فای منزل متصل می شود و با نصب نرم افزار آن، به صورت لحظه ای میزان مصرف و هزینه مشترکان را محاسبه و نتیجه را به مشترکان ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه این کنتور هوشمند چهار شرایط را به مشترکان اعلام می کند، در این باره توضیح داد: رنگ آبی آن نشان دهنده مصرف نرمال و عادی است و زمانی که میزان مصرف بالاتر می رود، رنگ آن زرد می شود و مشترکان متوجه میزان مصرف خود خواهند شد.

وی افزود: در صورتی که مصرف مشترکان از این میزان فراتر رفت، رنگ آن نارنجی و زمانی که پرمصرف می شود، رنگ آن قرمز خواهد شد و از این طریق مشترکان متوجه خواهند شد که هزینه مصرف آنها فرایند صعودی دارد.

به گفته این محقق، زمانی که میزان مصرف مشترکان وارد پیک می شود، این ابزار به آنها آلارم می دهد و از مشترکان خواسته می شود که وسایل برقی اضافه و لامپ ها را خاموش کنند.

اکبریان با بیان اینکه این سیستم دارای یک پلتفرم است و در آن از هوش مصنوعی استفاده شده است، یادآور شد: این سیستم طراحی شده کاملا با کاربران تعامل دارد، به این معنا که این سیستم میزان مصرف هر یک از لوازم برقی خانگی را پایش می کند و اگر یکی از لوازم برقی روشن شود، این سیستم تشخیص خواهد داد که کدام یک از این وسایل وارد مدار شده است و بر اساس میزان مصرف برق، به کاربران هشدار می دهد که وارد پیک مصرف برق شده اند.

این محقق ارائه زمان مناسب برای روشن کردن وسایل برقی را از دیگر ویژگی های این سیستم نام برد و اظهار کرد: از این طریق مصرف برق مشترکان مدیریت خواهد شد و اجازه نمی دهد که میزان مصرف از حدی بیشتر شود.

به گفته وی، حتی اگر 20 درصد مصرف برق مشترکان کاسته شود، هزینه آنها به شدت کاسته خواهد شد؛ چرا که اگر تعرفه برق به صورت تصاعدی بالا برود، به صورت تصاعدی نیز کاهش می یابد.

وی ادامه داد: در آغاز سال جاری تعرفه برق 80 تومان بود که این میزان در شهریور ماه جاری به 800 تومان رسید و از ابتدای بهمن این میزان به 1400 تومان افزایش یافته است و به نظر می رسد که قبوض برق در سال آینده میلیونی خواهد شد و از این به بعد هزینه برق به سبد خانوارها اضافه می شود.

اکبریان خاطر نشان کرد: شرایط تعریف برق به گونه ای شده است که هر خانه ای که مجهز به اسپلیت باشد، جزء پرمصرف ها محسوب می شود و این در حالی است که بیشتر خانه ها دارای اسپیلیت هستند و مطلع نیستند که جزء مشترکان پرمصرف هستند و سیستمی که ما طراحی کردیم به راحتی می تواند میزان مصرف را مدیریت کند و شاید بتوانند با استفاده از این ابزار 30 تا 50 درصد از هزینه های خود را کاهش دهند و از سوی دیگر هزینه تولید این سیستم نسبت به تولید کنتورهای هوشمند کمتر است و قیمت آن 300 هزار تومان است.

مجری طرح خاطر نشان کرد: نمونه اولیه این سیستم به تولید رسیده و پایلوت آن نیز اجرایی شده است و برای تولید انبوه نیار به سرمایه گذاری داریم.

وی افزود: کنتور هوشمندی که ما تولید کردیم، برای کاربردهای خانگی و کارگاه های کوچک است.

اکبریان از ارائه طرح توسعه ای برای این کنتورها خبر داد و گفت: در کنتورهایی که طراحی کردیم، بخش Smart Home در نظر گرفته شده است که از طریق آن فردی که در منزل است، می تواند لامپ های اضافه را خاموش کند و از بیرون از خانه وسایل برقی را کنترل کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2037

به "چگونه هزینه های میلیونی قبوض برق پرمصرف ها را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هزینه های میلیونی قبوض برق پرمصرف ها را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید