مقدار مردمک چشم می تواند راز مهمی را درباره توانایی های مغزتان برملا کند

به گزارش مجله هدیه، تحقیقی تازه نشان داده است که شیوه واکنش مردمک چشم شما نسبت به یک ورزش سبک احتمالاً می تواند معین کند که آیا از یکی از مهم ترین مزیت آن فعالیت فیزیکی بهره مند می شوید یا خیر؛ چرا که فعالیت فیزیکی می تواند به بهبود توانایی های شناختی مغز شما یاری نموده و حس وحالتان را بهتر کند.

مقدار مردمک چشم می تواند راز مهمی را درباره توانایی های مغزتان برملا کند

به گزارش دیجیاتو به نقل از ساینس الرت، دانشمندان دانشگاه سوکوبای ژاپن میزان مردمک چشم 24 داوطلب را در حین یک ورزش سبک 10 دقیقه ای تحت نظر گرفتند و بعد با استفاده از تصویربرداری عصبی، واکنش مغز آن ها به امور شناختی را آنالیز کردند. نتیجه این بود که هرچه میزان مردمک چشم افراد در حین ورزش بزرگ تر می شد، عملکرد مغزی آن ها ارتقا می یافت.

محققان می گویند: این یافته ها این فرضیه را تأیید می نماید که مکانیزم های مرتبط با مردمک چشم...مکانیزم های بالقوه ای هستند که ورزشِ بسیار سبک می تواند به وسیله آن ها فعال سازی قشر پیش پیشانی و عملکردهای اجرایی را تقویت کند.

آزمایش دانشمندان درباره مردمک چشم چگونه انجام گرفت؟

پژوهشگران در این مطالعه از 24 داوطلب سالم و جوان دعوت کردند. به نیمی از آن ها گفته شد که به مدت 10 دقیقه ورزشی بسیار سبک را انجام دهند، درحالی که نیمه دوم که گروه کنترل بودند، صرفاً روی دستگاه ورزشی نشستند.

دانشمندان پیش، در حین و پس از انجام ورزش، میزان مردمک چشم شرکت کنندگان را میزان گرفتند و از آن ها درباره حس وحالشان پرسیدند. بعلاوه هر دو گروه در خاتمه یک آزمون عملکرد اجرایی را پشت سر گذاشتند. در این آزمون از افراد خواسته شد تا تشخیص دهند که رنگ واقعی یک کلمه با نام رنگی که برای آن نوشته شده است، همخوانی دارد یا خیر. در حین آزمون نیز فعالیت قشر پیش پیشانی مغز افراد تحت نظر گرفته شده بود.

نتایج این پژوهش نشان داد که افراد با پشت سرگذاشتن یک ورزش سبک عملکرد بهتری در آزمون داشته اند و این اتفاق با افزایش فعالیت در قشر پشتی جانبی پیش پیشانی همراه است؛ قشری که با کارکردهای اجرایی ارتباط دارد. به علاوه، هرچه مردمک چشم شرکت کنندگان در حین ورزش بزرگ تر شده باشد، عملکرد شناختی آن ها در حین آزمون نیز بهتر بوده است.

بااین حساب، شاید در آینده بتوان میزان مردمک چشم را به عنوان یک زیست نشانگر نو برای پیش بینی اثر ورزش بر مغز در نظر گرفت. این تحقیق که نتایج آن در مجله NeuroImage منتشر شده، نخستین تحقیقی است که می گوید بخشی از سیستم عصبی مرکزی که در تغییر میزان مردمک چشم دخالت دارد، با بهبود توانایی های شناختی در اثر ورزش کردن در ارتباط است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1402 بروزرسانی: 25 مرداد 1402 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 2327

به "مقدار مردمک چشم می تواند راز مهمی را درباره توانایی های مغزتان برملا کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار مردمک چشم می تواند راز مهمی را درباره توانایی های مغزتان برملا کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید