آینده گردشگران حاشیه ساز چینی در ایران

به گزارش مجله هدیه، در یک سال گذشته بیش از 100 میلیون چینی به خارج از این کشور سفر نموده اند، درحالیکه فقط 80 هزار نفرشان راهی ایران شده اند که گمان بر این است، انگیزه بیشتر آن ها از این سفر گردشگری نبوده، بلکه بیشتر به دنبال تجارت بوده اند. با این حال پیش بینی شده سفر چینی ها به ایران در آینده، روند رو به رشدی داشته باشد.

آینده گردشگران حاشیه ساز چینی در ایران

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

حسین خلیفی ـ نماینده دفتر اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شانگهای چین ـ به خبرنگاران گفت: آماری که از تعداد سفر بین دو کشور داده می گردد معمولا تفکیک نشده، اما معین است تعداد سفرهای تجاری چینی ها به ایران در برابر سفرهای توریستی بیشتر است. طبق آمار موجود در سال گذشته برای نزدیک به 80 هزار چینی ویزای ایرانی صادر شده و در مقابل 120 هزار ایرانی پیروز شده اند از چین ویزا دریافت نمایند.

به گفته او، چین با توجه به موقعیت ویژه ای که دارد خیلی تحت تاثیر اخبار است. یک خبر خوب باعث می گردد چینی ها برای سفر به ایران اشتیاق پیدا نمایند و یک خبر بد، تصمیم آن ها را خنثی می نماید.

خلیفی که از سال 2014 نمایندگی اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در شهر شانگهای راه اندازی نموده است، با اشاره به ذهنیت چینی ها درباره ایران، اظهار کرد: جامعه بین المل ذهنیت هایی نسبت به ایران دارد که بیشتر از موقعیت جغرافیایی آن ناشی می گردد، برای همین ما سعی داریم جاذبه های ایران معرفی و اتفاقات مربوط به کشورمان را از دیگر کشورها جدا کنیم تا برطرف سوء تفاهم گردد.

وی اضافه کرد: ما وظیفه داریم بستر را فراهم کنیم، درست است که کوشش می کنیم، اما همه شرایط دست ما نیست. با این حال تا کنون پیروز شده ایم ایران را در نمایشگاه ها و رویدادهای مختلفی متناسب با موضوع معرفی کنیم و ارتباط های خوبی هم با دولت چین برقرار شده است، هر ماه هم دو سه هیأت گردشگری، تجاری و هنری راهی ایران می شوند که نتیجه این آمد و شدها سرمایه گذاری در زمینه هتل، انرژی خورشیدی، راه آهن و بزرگراه اهواز ـ اصفهان بوده است.

خلیفی که به آینده گردشگری ایران و چین امیدوار است، گفت: تعداد سفر چینی ها به ایران با هر انگیزه ای، درحال رشد است و ایران جزو کشورهای هدف چینی ها قرار گرفته و آنها اذعان می نمایند که کشور ما برای مسافرت، سرمایه گذاری و تجارت امن است.

در سال 2017 نزدیک به 129 میلیون گردشگر چینی به سایر کشورها سفر کردند که یک تحقیق میدانی نشان می دهد بیشترین سفر آن ها به به هنگ کنگ، ماکائو، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، امریکا، سنگاپور، ویتنام و فرانسه بوده و با وجود آن که ایران پیروز شده از سال 2011 به فهرست مقاصد امن چینی ها اضافه گردد، اما همچنان در بین 20 کشور هدف برای سفر قرار ندارد.

چینی ها در سال گذشته جزو مسافران پر حاشیه در ایران بوده اند. به زعم فعالان گردشگری کشورمان، آن ها با انتخاب خانه های شخصی به جای هتل و استفاده از دانشجویان و طلاب چینی محصل در ایران به عنوان مترجم و راهنما و با الگو قرار دریافت برای سایر ملیت ها، صنعت گردشگری ایران را در معرض تهدید قرار داده اند.

با این حال رایزن فرهنگی سفارت چین در ایران که در جریان این انتقادها قرار گرفته است، معتقد است؛ بخشی از این مشکل از داخل ایران ناشی می گردد، چون برای چینی ها غذا اهمیت زیادی دارد، درحالیکه تعداد رستوران های چینی در سراسر ایران انگشت شمار است. آن ها به راهنماهای مسلط به زبان چینی احتیاج دارند، اما تعداد آن ها هم محدود است، شاید به خاطر نبودن چنین امکاناتی بوده که اتباع چین به هم ملیت های خود در ایران گرایش پیدا نموده اند.

با وجود ضعف های برشمرده در صنعت گردشگری ایران برای جذب گردشگرانی بیشتر از چین و علی رغم پیش بینی ها درباره افزایش تعداد گردشگران چین در ایران، اما گرانی سفر هشدارهای جدی را از سوی صاحبان این صنعت در پی داشته که احتمال داده اند در صورت ادامه این گرانی، روند افزایشی گردشگران چینی در ایران نیز در معرض تهدید قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 564

به "آینده گردشگران حاشیه ساز چینی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده گردشگران حاشیه ساز چینی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید