متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست، توقیف اموال ربیع پور

به گزارش مجله هدیه، صالح هندی مدیرعامل شرکت ملی اکتشاف نفت در نشست خبری در پاسخ به خبرنگاران درباره آخرین وضعیت اختلاس اجرا شده در این شرکت توسط ربیع پور گفت: مطمئن هستیم که وی در کانادا نیست و محل اسکان وی قریب به یقین شناسایی شده است و دستگیری وی توسط نهادهای بین المللی و وکلای ما در خارج از کشور در حال پیگیری است، البته این اقدام را نمی توان اختلاس نامید بلکه این فرد با اختیاراتی که داشته تقلب نموده است.

متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست، توقیف اموال ربیع پور

از سفر با تور ارزان کانادا لذت ببرید.

وی در همین حوزه ادامه داد: روز گذشته بازپرس این پرونده از اموال وی بازدید کرد و مزایده این اموال به زودی انجام می گردد. این در حالی است که به جرأت می توان گفت که با توقیف بخش عمده اموال ربیع پور، بخش قابل توجهی از ضرری که به بیت المال وارد شده است جبران می گردد.

به گفته این مقام مسئول در راستای چنین رخدادی سعی کردیم مدیریت ها را اصلاح کنیم و همچنین اقدامات قضایی لازم را نیز انجام دادیم که توانسته ایم در نتیجه این اقدامات، اموال ربیع پور را توقیف کنیم.

هندی با بیان اینکه صنعت نفت مبتنی بر فناوری و علم نو است، گفت: متاسفانه صنعت نفت ایران از چنین رویه ای دور بوده و مبتنی بر عملیات است. به همین دلیل است که مدیران نفتی ضمن امضای قراردادهای خارجی دستیابی به فناوری های روز را به شدت لحاظ می نمایند.

وی ادامه داد: در حوزه پژوهش بیش از اینکه مشکل مالی داشته باشیم بحث مدیریتی وجود دارد به نحوی که در وزارت نفت میانگین دانش مدیران از حوزه پژوهش کم است.

مدیرعامل شرکت ملی اکتشاف نفت، با تاکید بر اینکه مهندسی معکوس، ساخت یا عیب یابی تجهیزات پژوهش محسوب نمی گردد، توضیح داد: احتیاجهایی که اکنون به فناوری و پژوهش وجود دارد باید 10 سال پیش آنالیز و برنامه ریزی می شد. به این ترتیب باید گفت احتیاجسنجی فناوری در صنعت نفت محقق نشده است.

هندی با اشاره به اینکه باید آنالیز کنیم که در آینده چه فناوری ای احتیاج داریم و برای داشتن آن باید چه اقداماتی انجام دهیم، گفت: بسیاری از شرکت های بزرگ جهان در این زمینه برنامه دارند که آغاز این برنامه ریزی از دانشگاهها آغاز می گردد و ما باید احتیاجهای خود را از دانشگاهها استحصال کنیم.

این مقام مسئول با اعلام اینکه سال گذشته 5 قرارداد با 5 دانشگاه صاحب صلاحیت کشور به مدت 10 سال و بدون سقف منعقد کردیم، اضافه نمود: در نظر داریم در ابتدای هر سال تحصیلی موضوعاتی را که احتیاجمند تدوین فناوری و اطلاعات در آن هستیم به عنوان موضوعات پیشنهادی انتها نامه کارشناسی ارشد یا تز دکتری مطرح کنیم. به همین دلیل به دانشگاهها تاکید نموده ایم که باید شبکه پژوشی خود را توسعه داده و با دانشگاههای خارجی و شرکت های خصوصی داخلی نیز ارتباط برقرار کنیم.

هندی با اشاره به اینکه اگر انگیزه مالی پشت حوزه پژوهش نباشد توسعه آن امکانپذیر نیست، ادامه داد: ما به طور کلی قید بخش دولتی را زدیم اما درباره تحریم ها باید گفت: تحریم ها در هر شرایطی بد است چرا که ما غارنشین نیستیم و برای توسعه احتیاجمند تبادلات بین المللی هستیم اما تحریم های کنونی با گذشته متفاوت است.

این مقام مسئول درباره وجود منابع هیدروکربوری در سایر استانها شرح داد: در بستان آباد و میانه احتمال وجود رگه های منابع هیدرکربوری وجود دارد؛ این در حالی است که سه تا چهار بلوک اکتشافی به مجریان داخلی (4 شرکت کنسرسیومی) واگذار کردیم.

به گفته وی 35 تا 40 مخزن کشف شده توسعه داده نشده در سال 96-97 داشته ایم اما به طور کلی در برنامه ابلاغ شده به این شرکت در دوره تحریم تغییری داده نشده است و حتی اگر از حوزه صادرات کاهش داشته باشیم پروژه های نگهداشت فراوری متوقف نمی گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 452

به "متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست، توقیف اموال ربیع پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متقلب فراری اکتشاف نفت در کانادا نیست، توقیف اموال ربیع پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید