اگر قیمت نفت منفی گردد چه؟

به گزارش مجله هدیه، اخیرا مدیرکل شرکت میزوهو سکیوریتیز با اشاره به تصمیم تولیدکنندگان عظیم برای افزایش عرضه به بازار و همزمان افت تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا، پیش بینی کرد قیمتهای نفت ممکن است منفی گردد.

اگر قیمت نفت منفی گردد چه؟

به گزارش مجله هدیه، پل سانکی، مدیرکل شرکت میزوهو سکیوریتیز، با اشاره به اقدام عربستان سعودی و روسیه برای عرضه بیشتر نفت به بازار و افت تقاضا که در پی شیوع ویروس کرونا و محدود شدن فعالیتهای مالی تشدید شده است، اظهار کرد: قیمتهای نفت ممکن است منفی شوند اما در واقعیت، سطح ذخایر نفت پیش از این وقایع هم رو به افزایش بود.

شبکه سی ان ان به نقل از سانکی نوشت: تقاضای دنیای برای نفت حدود 100 میلیون بشکه در روز است. اما پیامدهای مالی ناشی از اپیدمی کرونا ممکن است 20 درصد از تقاضا را کاهش دهد. چنین اتفاقی 20 میلیون بشکه در روز به مازاد عرضه در بازار اضافه خواهد نمود که به سرعت از ظرفیت مخازن نفت فراتر خواهد رفت و فراورینمایندگان را ناچار می نماید به مشتریانشان برای دریافت نفت پول پرداخت نمایند و به این ترتیب قیمتهای نفت منفی می گردد.

دولت آمریکا با هدف حمایت از فراورینمایندگان داخلی، میخواهد در هفته های آینده از ایالتهای فراورینماینده نفت مجموعا 77 میلیون بشکه نفت خریداری کند اما این اقدام تنها می تواند با نرخ دو میلیون بشکه در روز صورت بگیرد و میزان زیادی نفت همچنان بدون خریدار خواهد ماند.

قیمت نفت برنت هفته گذشته به پایین ترین حد در 17 سال اخیر سقوط کرد. اگر رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا باعث افت بیشتر تقاضا برای نفت گردد، پیامد فاجعه آمیزی برای صنعت نفت آمریکا خواهد شد.

نفت وست تگزاس اینترمدیت هفته گذشته 29 درصد سقوط کرد و به 22 دلار در هر بشکه رسید.

تمهیداتی که فراورینمایندگان برای پوشش ضررهای احتمالی پیش بینی نموده اند، برای مدتی از آنها حمایت نموده و اجازه می دهد به فراوری ادامه دهند اما در حالی که فراورینمایندگان باید فراوریشان را کاهش دهند، احتمالا به فراوری و ذخیره کردن نفت ادامه می دهند.

فرانسیسکو بلانش، استراتژیست کالا در بانک امریکا مریل لینچ در گزارش فاکس بیزنس هشدار داد که نابودی تقاضا بر اثر شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه باعث خواهد شد سطح مخازن نفت 900 میلیون بشکه درسه ماهه دوم سال جاری رشد کند. بنا بر برآورد وی، مخازن نفت دنیا در حال حاضر حدود 1.5 میلیارد بشکه ظرفیت موجود دارند.

چین همیشه به ساخت ظرفیت نگهداری نفت مشغول بوده و معمولا کمبود ظرفیت داشته است اما اکنون در موقعیت خوبی برای سود بردن از قیمتهای پایین نفت قرار گرفته است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تحت یک سناریوی تیره و تار، اگر بازار نتواند برای مازاد نفت عرضه شده خریداری پیدا کند، قیمتها به شدت افت نموده و فراوری نفت ضررده گردد و اقتصاد کشورهای ضعیف تر اوپک دچار فروپاشی می شوند و حتی ذخایر ارزی فراورینمایندگان قدرتمندتری مانند عربستان سعودی و روسیه ممکن است به اتمام برسد. چنین شرایطی ممکن است به نوعی صلح میان فراورینمایندگان برای تقویت قیمتها و کاهش فراوری منجر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 953

به "اگر قیمت نفت منفی گردد چه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر قیمت نفت منفی گردد چه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید