انفجار ستاره دنباله دار ثبت شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، ماهواره سیاره یاب ناسا (TESS) به طور کامل و دقیق فرایند انفجار یک ستاره دنباله دار را ثبت نموده است.

انفجار ستاره دنباله دار ثبت شد

این ماهواره لحظه انفجار یخ و گرد و غبار از ستاره دنباله دار46P/Wirtanen را در سال 2018 ثبت نموده است. در زمان ثبت عکس های این رویداد، فاصله ستاره دنباله دار تا زمین به کمترین میزان رسیده بوده است.

این انفجار به مدت 20 روز ادامه داشته و 2.2 میلیون پوند یخ و غبار در فضا منتشر شده است. ناسا با یاری مجموعه ای از تصاویر یک تایم لپس از این رویداد نادر ساخته است.

46P/Wirtanen نخستین بار در دهه 1940 میلادی هنگام مدار زدن دور خورشید رصد شد. اما سال گذشته فاصله آن تا زمین به 30 برابر مسافت سیاره خاکی تا ماه رسید.

به طور دقیق انفجار 46P/Wirtanen در 26 سپتامبر 2018 میلادی و در 2 مرحله رخ داده است. نخست به مدت یک ساعت نوری درخشان در فضا رصد شد و پس از آن در مرحله دوم و طی 8 ساعت پس از انفجار این نور درخشان تر شد. محققان معتقدند مرحله دوم انفجار ناشی از انتشار غبار ستاره دنباله دار بوده که نور خورشید را بیش از پیش منعکس می نموده است.

پس از به اوج رسیدن درخشانی 46P/Wirtanen، طی دوهفته درخشندگی آن افول کرد. کل فرایند انفجار 20 روز طول کشید.

تونی فارنهام محقق ارشد این تحقیق می گوید: طی 20 روز تصاویر متعددی از این فرایند ثبت شد و ما توانستیم تغییرات در میزان درخشندگی را به راحتی آنالیز و ارزیابی کنیم. تلسکوپ TESS نیز برای همین ساخته شده است.

به گفته او نمی توان زمان انفجار ستاره دنباله دار را پیش بینی کرد. اما این رویداد به طور کامل ثبت شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 4 بهمن 1398 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 655

به "انفجار ستاره دنباله دار ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار ستاره دنباله دار ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید