افشاگری شنکر درباره راهبرد آمریکا در عراق

به گزارش مجله هدیه، ایرنا نوشت: دیوید شنکر معاون وزیر امور خارجه آمریکا فاش کرد که واشنگتن همچنان برای آماده سازی دور جدید گفت و گوی راهبردی با عراق آماده می گردد و اعضای هیات مذاکره کننده را نیز معین نموده است.

افشاگری شنکر درباره راهبرد آمریکا در عراق

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری المعلومه، عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق چهارشنبه گذشته محتوای نامه جدید درخواست گفت و گوی راهبردی آمریکایی ها با کشورش را فاش کرد.

عبدالمهدی در نشست شورای امنیت ملی عراق گفت که وزارت امور خارجه آمریکا خواهان یافتن فرمولی برای تفاهم در خصوص آینده حضور نیروهای نظامی این کشور در عراق شد.

واشنگتن در این نامه اعلام نموده که در کوشش است، نیروهایش را از عراق خارج کند.

نخست وزیر مستعفی عراق افزود که محتوای نامه حاکی از تمایل آمریکا به گفت و گو در روزهای 10 و 11 ژوئن (خرداد) است.

به گزارش المعلومه، شنکر در بیانیه مطبوعاتی گفت که دولت دونالد ترامپ در حال آماده سازی برگزاری دور جدید گفت و گوهای راهبردی با عراق است که در ابتدای این هفته توسط مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام و اواسط ژوئن آینده تاریخ برگزاری آن مشخص شد.

وی افزود که دولت آمریکا هیاتی به سرپرستی دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه با عضویت نمایندگان چندین وزارتخانه از جمله وزارت خزانه داری و دفاع برای این گفت و گو مشخص نموده است.

شنکر تاکید نمود که بغداد در صورت مشارکت راهبردی با واشنگتن باید اقدام های قانع نماینده ای انجام دهد.

وی از مقام های عراقی خواست تا در صورت ماندن نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین المللی در کشورشان گام های اساسی در حفاظت از آنها بردارند.

در همین حال عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق چهارشنبه گذشته تأکید کرد که واشنگتن خواهان گفت و گو با عراق شده است و ما خواهان عقب نشینی نیروهای این کشور با روشی محبت آمیز و نه خصمانه هستیم؛ ما نمی خواهیم که نظرات متفاوت با واشنگتن منجر به مسائل گردد.

نخست وزیر مستعفی عراق ادامه داد که ما در حال مطالعه پرونده خروج نیروهای خارجی به شکلی که به عراق و منطقه صدمه نزند، هستیم و در خصوص خروج نیروهای آمریکایی به یک دیدگاه یکپارچه در بین مؤلفه های سیاسی نزدیک می شویم.

وی تاکید نمود که دولت عراق می خواهد از درخواست واشنگتن برای گفت و گو به منظور انعقاد توافق هایی که به عراق خدمت می نمایند، بهره ببرد و از درون نیز خواهان آرامش است.

وی فاش کرد که نیروهای خارجی در زمان حاضر پس از عقب نشینی های اخیر، تنها در سه پایگاه در عراق حضور دارند.

یکشنبه گذشته متیو تولر سفیر آمریکا در بغداد در ملاقات با عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق از پیشنهاد واشنگتن برای شروع گفت و گوهای راهبردی در خصوص مسائل گوناگون اطلاع داد.

تولر در این ملاقات، پیشنهاد واشنگتن را برای مشخص هیات مذاکره نماینده و تاریخ شروع مذاکرات راهبردی با عراق را که پیشتر در چندین پیغام و نشست مطرح شده بود، به نخست وزیر مستعفی عراق ابلاغ کرد.

عبدالمهدی ضمن استقبال از این پیشنهاد گفت که برای دستیابی به منافع متقابل و با توجه به تصمیم ها و تحولات عراق و منطقه، گفت و گوهای اساسی و راهبردی بین دولت های بغداد و واشنگتن بسیار راهگشا خواهد بود.

نخست وزیر مستعفی و سفیر آمریکا در بغداد در این نشست همچنین درباره مسائل جاری از جمله مبارزه با همه گیری ویروس کرونا و اهمیت همکاری و هماهنگی بین کشورهای دنیا برای کنترل این ویروس، محافظت از مردم در برابر خطرهای ناشی از این بیماری و تشکیل دولت جدید عراق، بحث و گفتگو کردند.

محمد علی الحکیم وزیر امور خارجه عراق نیز در توییتی نوشت که وزارت خارجه این کشور نامه ای را از دولت آمریکا دریافت نموده که در آن پیشنهاد مذاکره بر اساس مفاهیم ارائه شده در چارچوب راهبردها و آنالیز جامع در خصوص آینده روابط مالی، فرهنگی، تجاری و امنیتی به صورت دوجانبه و منطقه ای مطرح شده است.

الحکیم گفت که ما از این ابتکار عمل استقبال می کنیم و تاریخ مناسبی را برای انجام آن مشخص خواهیم کرد.

پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز سه شنبه هفته گذشته خاطرنشان کرد که گفت وگوی راهبردی واشنگتن و بغداد در خصوص موضوع های مهم ژوئن آینده (خرداد) شروع می گردد.

پمپئو در نشست مطبوعاتی گفت که ایالات متحده میخواهد گفت و گوی راهبردی را با عراق از اواسط ماه ژوئن شروع کند و در آن همه موضوع های مهم در دستور کار و گفتگو دو طرف قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد که واشنگتن اواسط ژوئن را برای گفت و گوی راهبردی به دولت عراق پیشنهاد داده و همه موضوع های مهم بین دو کشور از جمله حضور نیروهای آمریکایی در عراق در دستور کار قرار خواهد گرفت.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 14 خرداد 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1004

به "افشاگری شنکر درباره راهبرد آمریکا در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری شنکر درباره راهبرد آمریکا در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید