آهویی که پس از تصادف خورده شد!

به گزارش مجله هدیه، رییس محیط زیست مهریز از تلف شدن یک راس آهو به دلیل برخورد با خودرو در حوالی منطقه حفاظت شده مهدی اباد اطلاع داد.

آهویی که پس از تصادف خورده شد!

به گزارش مجله هدیه، محمدرضا خدارحمی، یکی از عوامل تلف شدن جمعیت گونه آهو در این منطقه حفاظت شده را ناشی از حوادث جاده ای و برخورد با خودروهای عبوری ذکر کرد و اضافه نمود: ماموران پاسگاه محیط بانی مهدی آباد حین گشت و کنترل منطقه، متوجه لاشه تلف شده یک آهو در جاده روستایی گردکوه شدند.

وی با بیان این که آهوی مذکور در اثر برخورد با یک دستگاه خودرو عبوری تلف شده است، اظهار کرد: البته لاشه حیوان تلف شده توسط گوشتخواران منطقه خورده و فقط بخشی از لاشه باقی مانده است.

آهوی ایرانی گیاهخوار و نشخوار نماینده اند، حس بویایی و بینایی قوی دارند، به صورت اجتماعی زندگی نموده و تشکیل گله های کوچک و در برخی موارد بزرگ را می دهند. روزها و در برخی موارد شب ها فعالیت می نمایند. سرعت بسیار بالایی در دویدن دارند و مسیر مشخصی را برای فرار در نظر می گیرند. دارای مهاجرت فصلی زمستانه به مناطق گرم تر هستند.

آهوان ایرانی از علوفه و بوته ها و در برخی موارد از مزارع کشاورزی استفاده می نمایند. جفتگیری در پاییز است و در این زمان آهوی نر بعد از اختیار کردن تعدادی ماده با همه آن ها جفت گیری می نماید. طول مدت بارداری 5 تا 6 ماه است. 2 تا 3 بچه به جهان می آورند. بچه ها حدود 3 کیلوگرم هستند و تا 5 ماهگی از شیر مادر تغذیه می نمایند و بعد از حدود دو سال بالغ می شوند. طول عمر آهو ها حدود 12 سال است. طعمه خواران طبیعی این گونه در ایران شامل گرگ، پلنگ، یوز وکاراکال است. این آهوها در اکثر دشت های مسطح واقع در زیستگاه های استپی و نیمه بیابان ایران قادر به زندگی است. در گذشته در اکثر مناطق دشتی ایران یافت می شد اما امروزه به دلیل شکار بی رویه و محدود شدن زیستگاه ها، این گونه در بسیاری از دشت های ایران نابود شده و تنها در مناطق تحت حفاظت وجود دارند. آهو بر اساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه های حمایت شده قلمداد شده است. از نظر سازمان جهانی حفاظت(IUCN) این گونه در زمره گونه های آسیب پذیر(VU) قرار گرفته و طبقه بندی CITES گروه مشخصی را برای این گونه درنظر نگرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 115

به "آهویی که پس از تصادف خورده شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آهویی که پس از تصادف خورده شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید