آخرین یافته ها از مطالعه ژنوم کرونا در ایران

به گزارش مجله هدیه، دکتر سیروس زینلی در تبادل نظر با خبرنگار مهر درباره مطالعات محققان کشور روی ژنوم ویروس کرونا اظهار کرد: برای ما مهم است که بدانیم اولاً ویروسی که در ایران است تفاوت زیادی با ژنوم ویروس های سایر کشورها دارد یا خیر و اینکه اگر این تغییر وجود دارد به چه میزان بوده و چه تاثیری در عملکرد ویروس می تواند داشته باشد.

آخرین یافته ها از مطالعه ژنوم کرونا در ایران

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به مطالعات در این شرکت در زمینه ژنوم ویروس کرونا ادامه داد: ما تنها مرکزی هستیم که این نتایج ویروس شناسی را در سایت بین المللی قرار دادیم؛ اما این بدان معنا نیست که فقط در این شرکت ویروس کرونا مورد مطالعه قرار گرفته بلکه محققان دیگری در کشور ما و سایر کشورها این ویروس را مورد مطالعه قرار داده اند.

وی با بیان اینکه این تحقیقات برای فراوری واکسن و دارو مهم است، بیان نمود: مطالعه ژنوم ویروس کرونا برای ما مهم است؛ ما طبق مطالعه ای که داشتیم به نتیجه رسیدیم که این ویروسی که در کشور وجود دارد با ویروسی که در چین یا امریکا و … وجود دارد تفاوتی نمی کند و تغییرات زیادی نکرده است.

وی ادامه داد: در واقع تحقیقات ما نشان داد توالی ویروس کرونا در کشورهای دیگر در مقایسه با توالی ویروس ایران تغییرات کمی داشته اما 5 تغییر بود که می تواند عملکرد ویروس را تحت تاثیر قرار دهند.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی بیان نمود: اکنون در حال آنالیز هستیم که این تغییرات زیاد است یا خیر.

کرونا حاصل دستکاری ژنتیکی است یا خیر

زینلی در مورد خبرهایی مبنی بر اینکه ویروس کرونا حاصل دستکاری ژنتیکی است، خاطر نشان کرد: در فضای مجازی مطرح است که ویروس کرونا حاصل دستکاری ژنتیکی است اما دانشمندان این قضیه را تایید نمی نمایند.

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان تاکید نمود: هنوز در مقالات بین المللی این موضوع تایید نشده بنابراین نمی توان با قاطعیت گفت که ویروس کرونا حاصل دستکاری آزمایشگاهی بوده.

کرونا ساختار ژنتیکی معینی دارد

وی در مورد پیچیده بودن ویروس کرونا و تاثیر آن در فراوری واکسن و دارو گفت: اتفاقاً این ویروس ساختار ژنتیکی معینی دارد و پیچیده نیست اما از طرفی فرایند فراوری دارو و واکسن طولانی است که باید در فرایند تایید اثر منفی و مثبت دارو معین گردد.

به گفته وی، تعداد زیادی پروژه در داخل و خارج از کشور در حال انجام شدن است که دارو و واکسن کرونا را به فراوری برسانند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: hadiee.ir شناسه مطلب: 1029

به "آخرین یافته ها از مطالعه ژنوم کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین یافته ها از مطالعه ژنوم کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید